- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Michał Rusinek opowiadał w Bochni o Wisławie Szymborskiej – DUŻO ZDJĘĆ

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula

Sala narad Starostwa Powiatowego w Bochni w środowe popołudnie pękała w szwach. – Jeszcze nigdy nie było tu tyle osób – żartował Adam Korta Bocheński Starosta – otwierając spotkanie z Michałem Rusinkiem literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Rady Języka Polskiego i byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej.

Podczas spotkania, które poprowadziła Dorota Rzepka dyrektor bocheńskiej biblioteki, Michał Rusinek opowiadał o pracy z Noblistką. Jej wielkim poczuciu humoru i dystansie do życia publicznego. Były anegdotki, limeryki, a nawet prezentacja niepublikowanego jeszcze wiersza Szymborskiej.

Michał Rusinek – urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka – z rodziną. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Jest profesorem na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creativewriting. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Jest członkiem Rady Języka Polskiego PAN.

W 2016 r. ukazała się książka Michała Rusinka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, wznowiona w tym roku, na okładce której wydawca napisał: „Tylko w tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, jakiej do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji.”

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra