- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Kalendarz Bocheński, a w nim wiele interesujących wydarzeń z przeszłości miasta

Fot. małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

150 lat temu a dokładnie 29 maja 1871 r. odbyła się uroczystość osłonięcia pomnika króla Kazimierza Wielkiego na rynku bocheńskim. Uczestniczył w niej Walery Gadomski (autor pomnika) i Jan Matejko. To wydarzenie, a także wiele innych odnotowano w Kalendarzu Bocheńskim na rok 2021 przygotowanym przez Muzeum im. Stanisława Fischera.

Podobnie jak w ubiegłym, tak i w tym roku przedstawiciele bocheńskiego muzeum przygotowali bogato ilustrowany Kalendarz Bocheński. Można go zobaczyć TUTAJ.

Kalendarz obejmuje te daty z dziejów miasta i okolicy, które są warte przypomnienia, a nawet trwałej pamięci – zarówno o wydarzeniach, jak i o ludziach.

Niewątpliwie najbardziej „okrągłą” jest 150. rocznica zbudowania i odsłonięcia pomnika Kazimierza Wielkiego na rynku bocheńskim. To prawdziwy symbol, swoisty logotyp miasta, które w ten sposób postanowiło uczcić w 1871 roku zasługi króla dla Bochni i rozwoju tutejszej żupy solnej.

Dwa miesiące temu zakończyła się kolejna już renowacja pomnika odsłoniętego 150 lat temu. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W kalendarium, zestawionym przez nas ze sporą dozą subiektywizmu, pojawiają się także daty mniej oczywiste, które jednak również współtworzą obraz przeszłości, a to, że są mniej spektakularne nie oznacza, że są nieistotne. Kalendarz jest bogato ilustrowany zdjęciami naszych zbiorów i dawnymi widokami Bochni.

Opracowanie kalendarza: Jan Flasza, Iwona Zawidzka. Współpraca: Anna Pastucha i Karolina Juszczyk, Fotografie: Bogdan Mrówka, Wojciech Salamon oraz Archiwum.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra