Kultura

Bochnia. Szaradziarski Mistrz Małopolski – z Warszawy

Rekordową ilość – aż 34 osób zgromadziły 24 Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski, które odbyły się w Bochni. Na turniej przyjechali miłośnicy rozwiązywania łamigłówek nie tylko z Małopolski, ale także m.in. z Warszawy, Kielc, Grodziska Mazowieckiego, Rzeszowa, Katowic, Sosnowa, Bytomia, Piekar Śląskich, Chorzowa, Jaworzna.

Uczestnicy przez blisko 2 godziny rozwiązywali dwa zestawy zadań, na które złożyły się krzyżówki, jolki, rebusy, szarady, anagramy, kalambury i inne łamigłówki o różnym stopniu trudności.

Zwycięzcą rywalizacji został Dawid Kupiec z Warszawy, który otrzymał 58 pkt. i wyprzedził o 2 punkty Pawła Kustronia z Krakowa. Trzecie miejsce na podium zajął ubiegłoroczny mistrz – Krzysztof Lofek z Jaworzna (45 pkt). Kolejne lokaty z taką samą ilością – 44 punktów – zajęli: 4. Jerzy Pilawski (Kraków), 5. Paweł Cyz (Tarnów) i 6. Robert Kozieł (Sosnowiec). Najlepszą z pań była Krystyna Moś z Piekar Śląskich, która zajęła 10 miejsce. Zwycięzcy otrzymali z rąk radnego województwa małopolskiego – Stanisława Bukowca, a także prezesa klubu „Omnibus”  – Tadeusza Bembenika puchary od Marszałka Małopolski oraz nagrody rzeczowe.

Oprócz turniejowej rywalizacji, uczestnicy mieli okazję zwiedzić Bochnię, odwiedzili m.in. Muzeum Motyli „Arthropoda”. Impreza miała również charakter integracyjny, szczególnie dla osób starszych, które stanowiły większość uczestników. Organizatorami mistrzostw była Ziemia Bocheńska – Stowarzyszenie Rozwoju Regionu i Bocheński Klub Szaradzistów „Omnibus”, przy współudziale Biura Promocji i Rozwoju Miasta Bochni oraz firmy „Igloo”.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.