Kultura

Czchów. W ten weekend Baszta Jazz Festival PROGRAM

fot. IB/archiwum

Od piątku w Czchowie trwa XX Baszta Jazz Festival. W ramach tegorocznej edycji, która potrwa do niedzieli wystąpi dziewięć zespołów. Na scenach w oranżerii, na rynku i plaży usłyszymy: Swing Kwartet Marka Shepherda Jazmosfera, Mea Culpa & Jazz Roosters, Ola Music Concept Orchestra, Boba Jazz Band, Jazz Band Ball Orchestra, Leliva Jazz Band, RB Dixie Five, Mili Morena & Fortet i Kraków Street Band.

Tradycyjnie festiwalowi towarzyszą:

  • Piątkowy jam session – to wspaniała okazja do wspólnego, spontanicznego muzykowania z udziałem wybitnych artystów jak i zupełnie niezawodowych muzyków.
  • Konkurs dla Instrumentalistów i Wokalistów Jazzowych o Złotą Basztę – w sobotę 13 lipca 2019 r. o godz. 17-tej rozpoczną się przesłuchania uczestników Konkursu „O Złotą Basztę”, podczas których mniej znani artyści mają szansę zdobycia serc publiczności i zaistnienia na muzycznym rynku
  • Parada Nowoorleańska – od lat wyjątkowym punktem programu jest Parada Nowoorleańska, której inicjatorką jest Teresa Horzymek, a jej stylowe nakrycia zdobią głowy fanów, manifestujących stary dobry jazz.
  • Aukcja prac plastycznych na rzecz Baszty w Czchowie –  wczasie przerw między sobotnimi koncertami zapraszamy do udziału w aukcji na rzecz renowacji miejscowego wzgórza zamkowego. Jest to jedyna okazja do nabycia cennych dzieł uznanych artystów.– 
  • Plenerowa wystawa fotografii – w tym roku zapraszamy na plenerową wystawę  fotografii autorstwa Piotra Góryjowskiego. Fotograf utrwalił na zdjęciach wybitne postacie muzyczne, które gościliśmy w Czchowie w poprzednich edycjach festiwalu.

Czchowski festiwal pokazuje, że w niewielkim miasteczku na południu Polski przez 20 lat promowana jest bogata tradycja jazzu. Tu spotykają się wrażliwi ludzie, dojrzali muzycy dbających o młodych oraz uważna i życzliwa widownia.

W tym roku świętujemy jubileusz 20-lecia Baszta Jazz Festivalu. Wiele wydarzyło się przez te ostatnie dwie dekady. Były chwile radości, lata rozwoju, ale też dni smutne, które pogrążyły nas w żałobie ze względu na odejście wielu wspaniałych ludzi – społeczników, muzyków.

Niezwykle smutna informacja nadeszła w lipcu 2018 roku, była to wieść o śmierci Jacka Mazura, wspaniałego człowieka, muzyka, a przede wszystkim dyrektora artystycznego czchowskiego festiwalu, który, jak zawsze podkreślał otaczał festiwal ojcowską troską. Tak,  niekwestionowaną zasługą śp. Jacka Mazura była organizacja 19-tu edycji festiwalu, które przy współpracy z czchowskim samorządem oraz dyrektorami i pracownikami czchowskiego ośrodka kultury udało się efektownie sfinalizować. Dzisiaj przy realizacji festiwalu wspiera nas Marek Michalak – przyjaciel Jacka i Czchowa.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra