PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Zobacz, jakie wydarzenia przygotowano z tej okazji w Bochni

- REKLAMA -

Starosta Bocheński Adam Korta, Burmistrz Miasta Bochnia Stefan Kolawiński oraz Dyrektor Muzeum im. prof. Stanisława Fischera Jan Flasza zapraszają do udziału w obchodach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10:00 na Cmentarzu św. Rozalii, gdzie złożone zostaną kwiaty w kwaterze „Żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych z ran w szpitalu wojennym w Bochni w latach 1918-1921”.

Następnie o godz. 10:30 w Bazylice św. Mikołaja odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta.

Po jej zakończeniu, o godz. 11:30 obchody przeniosą się na dziedziniec Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, gdzie wykład pt. „Bochnia i jej mieszkańcy w czasie wojny polsko-bolszewickiej” wygłosi Ryszard Rybka, a po nim będzie miał miejsce akcent muzyczny w wykonaniu Piotra Lekkiego i Pawła Lekkiego.

O godz. 12:30 rozpocznie się spacer historyczny po miejscach związanych z wydarzeniami i postaciami  z wojny 1920 r., połączony ze składaniem kwiatów przy:

  • tablicy „Miasto Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930” na budynku Muzeum,
  • pomniku gen. Leopolda Okulickiego,
  • tablicy poświęconej Janinie Prus-Niewiadomskiej w holu Szkoły Podstawowej nr 1,
  • tablicy ku czci 5 profesorów i 52 uczniów bocheńskiego Gimnazjum, poległych w latach
    1914-1920, westybul I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego,
  • figura Serca Jezusa, wzniesiona jako wotum za opiekę w latach wojny światowej 1914-1920 oraz odzyskanie przez Polskę niepodległości w ogrodzie przy Domu Pielgrzyma „Bursa”,
    ul. Stasiaka,
  • pomniku „Poległym za Wolność 1914-1920” przy ul. Orackiej.

Ponadto na portalu Facebook Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej TUTAJ (od 13 sierpnia) będzie można obejrzeć cykl prezentacji pt. „Bitwa Warszawska w lustrze literatury pięknej”.

Natomiast Kino Regis zaprasza na projekcję filmu pt. „Cud nad Wisłą” na platformie MOJEeKINO.PL, która odbędzie się 15 sierpnia o godz. 18:00. Film będzie można obejrzeć przez 48 godzin, ale nie dłużej niż do 17 sierpnia do godz. 18:00. Sprzedaż biletów (w cenie 10zł) rozpocznie się 2 godziny przed seansem, czyli o 16:00.  

Film Bolesławskiego to dramat patriotyczny ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Wyróżnia się sprawną realizacją dokonaną przez aktora i reżysera słynnego MCHAT-u, który później stał się uznanym hollywoodzkim twórcą. „Cud nad Wisłą” powstał na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Ze względu na doborową obsadę oraz budzący emocje temat, obraz cieszył się ogromnym powodzeniem wśród polskiej publiczności.

Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej w dworku rodu Granowskich. W spokojne życie członków rodziny wraz z bolszewickim najeźdźcą wdziera się wojna. Po wielu dramatycznych wydarzeniach, zwycięskie natarcie wojsk polskich przywraca pokój a bohaterom pozwala wreszcie, po długiej rozłące, na rozpoczęcie nowego, szczęśliwego życia. Końcowe sekwencje filmu zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 sierpnia 1920 roku.

Opracowanie muzyczne do filmu „Cud nad Wisłą” przygotował Maciej Bielawski.

Bitwa Warszawska, zwana potocznie „Cudem nad Wisłą”, była decydującym o zachowaniu niepodległości przez Polskę starciem wojsk polskich z bolszewickimi. Bitwa rozegrała się na przedpolach Warszawy w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra