Felieton

Czy to, co się stało w Bochni to wyraz szacunku dla przeszłości? pyta Patryk Salamon

fot. małgorzata więcek-cebula

Cmentarz na ulicy Dominikańskiej został zasypany. 8-miesięczna historia tego odkrycia, które było wielkim zaskoczeniem dla burmistrza, właśnie dobiega końca.

Szacunek, etyka i patriotyzm przegrał z mamoną. Boli bierność radnych (z wyjątkiem członków komisji kultury), stowarzyszeń czy jednostek miejskich jako instytucji.

Burmistrz nie zaważając na zdanie mieszkańców, a nawet przeora zakonu dominikanów autorytarnie zdecydował, że nie interesuje go przeszłość, historia miasta, czy zwykły szacunek dla naszych poprzedników.

Osoba uważająca się za patriotę i chrześcijanina dała przykład i lekcję młodszym pokoleniom, że pieniądz zawsze będzie ważniejszy od moralności.

Marszałek Józef Piłsudski powiedział kiedyś, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Czy to, co się stało w Bochni to wyraz szacunku dla przeszłości?

Paradoksalnie, gdyby nie niechęć do ekshumacji ze strony Urzędu Miasta to ulica Dominikańska byłaby już dawno przejezdna. Dodatkowo między innym ten brak dobrej woli ze strony magistratu skutkował późniejszym wstrzymaniem robót przez konserwatora zabytków.

Wszystko po to, by zaoszczędzić pieniądze kosztem jakości inwestycji, etyki, czasu i komfortu mieszkańców. Mam nadzieję, że za kilkadziesiąt lat mieszkańcy Bochni nie wezmą przykładu z burmistrza Kolawińskiego i nie popełnią podobnych błędów.

Na koniec chciałbym podziękować i pozdrowić wszystkie osoby, które aktywnie uczestniczyły w sporze z miastem, czy to na sesjach Rady Miasta, czy to pisząc artykuły do lokalnych mediów, często narażając się na oszczerstwa, a nawet na naciski ze strony burmistrza.

9 komentarzy

9 Comments

 1. wiliam

  28 sierpnia godzina 08:19

  Panie Patryku , wszystko przed Panem w kierunku do urealnienia ,, Dobrej Zmiany ” w Bochni . Ma Pan wielu zwolenników nie tylko w Bochni. Prosimy o dalszą aktywność na polu wytykania nieudolności ludzi, którym zaufaliśmy, bo na razie tylko to możemy .

  • Patryk Salamon

   28 sierpnia godzina 12:14

   Dziękuję za ten miły komentarz! Jest bardzo ważny dla mnie, szczególnie gdy burmistrz próbuje wywierać naciski na mnie po przez rozmowy z moim ojcem (sic!) Tak, 18 lat skończyłem już ponad dekadę temu 🙂

   Pozdrawiam!

   • wiliam

    28 sierpnia godzina 13:03

    Jeśli to prawda, to nawet żal takie zachowanie komentować .
    PS.Jeżeli Pan zechce odpowiedzieć to proszę o informacje , czy Pan Dziennikarz Jan Salamon z gazety, który opisywał sprawy Bochni w poprzednim wieku to pokrewieństwo i w jakim stopniu ?

    • Patryk Salamon

     28 sierpnia godzina 15:16

     To tylko zbieżność nazwisk.

     Pozdrawiam! 🙂

     • wiliam

      28 sierpnia godzina 18:34

      Pozdrawiam również !!!

 2. Ryszard Piekarczyk

  28 sierpnia godzina 14:22

  Podpisuję się bez wahania. Patryk jest, delikatnie mówiąc, dobrym dyplomatą. Ja bym wywalił większe działa 🙂

 3. Józek

  28 sierpnia godzina 15:21

  Wasza odwaga mi imponuje widać ze zależy wam na naszym mieście – upadłym dzięki tej władzy.

  • Anonim

   29 grudnia godzina 10:54

   Dopa

 4. Patryk Salamon

  28 sierpnia godzina 18:09

  To tylko zbieżność nazwisk.

  Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra