Artykuł partnerski

Zwolnienie lekarskie

Jeśli jesteś w ciąży lub myślisz o zajściu w ciążę, prawdopodobnie znasz już najbardziej podstawowe porady dotyczące ciąży, ale co jeszcze musisz wiedzieć? Szczególnie ważnym punktem, jest zwolnienie lekarskie w ciąży. Nie ma podanego czasu, kiedy kobieta powinna się na nie udać — wszystko zależy od jej samopoczucia oraz opinii lekarza prowadzącego ciążę.

Co powinna pilnować i wprowadzić do swojego życia kobieta będąca w ciąży?

Przyjmowanie witamin prenatalnych

Mądrze jest zacząć przyjmować witaminy prenatalne, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży. W rzeczywistości wielu ekspertów zaleca przyjmowanie ich przed zajściem w ciążę, gdy próbujesz w nią zajść. Wynika to z faktu, że cewa nerwowa dziecka, która staje się mózgiem i rdzeniem kręgowym, rozwija się w ciągu pierwszego miesiąca ciąży, dlatego ważne jest, aby od samego początku otrzymywać niezbędne składniki odżywcze, takie jak kwas foliowy, wapń i żelazo.

Witaminy prenatalne są dostępne bez recepty w większości aptek. Jeśli ich przyjmowanie powoduje mdłości, spróbuj przyjmować je w nocy lub z lekką przekąską. Pomocne może być również żucie gumy lub ssanie twardych cukierków po ich zażyciu.

Aktywność fizyczna

Pozostawanie aktywnym jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i może pomóc zmniejszyć stres, poprawić krążenie oraz nastrój. Może również sprzyjać lepszemu zasypianiu. Weź udział w zajęciach dla kobiet w ciąży lub spaceruj co najmniej 15 do 20 minut dziennie w umiarkowanym tempie — w chłodnych, zacienionych miejscach lub w pomieszczeniach, aby zapobiec przegrzaniu.

Pilates, joga, pływanie i spacery są świetnymi zajęciami dla większości ciężarnych, ale przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Staraj się ćwiczyć przez 30 minut przez większość dni w tygodniu. Słuchaj, jednak swojego ciała i nie przesadzaj.

Kształć się

Nawet jeśli nie jest to Twoje pierwsze dziecko, udział w zajęciach porodowych pomoże Ci poczuć się lepiej przygotowaną do niego. Nie tylko będziesz miała okazję dowiedzieć się więcej o porodzie i opiece nad noworodkiem, ale także będziesz mogła zadać konkretne pytania i wyrazić swoje obawy. Zapoznasz się również lepiej z placówką i jej personelem.

Jest to również dobry moment, aby zapoznać się z historią medyczną swojej rodziny. Porozmawiaj z lekarzem o problemach z poprzednimi ciążami i zgłoś wszelkie przypadki wad wrodzonych w rodzinie.

Czy na zwolnienie lekarskie trzeba przejść od razu po dowiedzeniu się, że jest się w ciąży?

Nie, nie jest to koniecznością, aby kobieta przechodziła na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży od razu od początku jej trwania. Wszystko tak naprawdę zależy od samopoczucia i sprawności fizycznej kobiety. Podczas całej ciąży pacjentka jest pod opieką ginekologa, który prowadzi ciążę. W momencie, w którym on zasugeruje pacjentce, że powinna już odpocząć lub ciąża jest zagrożona i nie powinna pracować zawodowo — wtedy przechodzi na zwolnienie lekarskie.

Jednak jeśli kobieta nie wykonuje ciężkiej pracy fizycznej i na początku ciąży nie ma przeciwwskazań do jej wykonania, może zostać ona aktywna zawodowo tak długo jak będzie pozwalało na to jej zdrowie.

Okres ciąży, to bardzo specyficzny czas. Nawet codzienne czynności, takie jak szorowanie łazienki lub sprzątanie po zwierzętach domowych, mogą stać się ryzykowne. Narażenie na toksyczne chemikalia lub kontakt z bakteriami może zaszkodzić Ci i Twojemu dziecku. Pamiętaj, aby się nie przemęczać i udać się na zwolnienie lekarskie, wtedy kiedy będzie tego potrzebował Twój organizm.

Góra