Artykuł partnerski

Wiejskie domy na sprzedaż. Czy warto mieszkać na wsi?

Coraz więcej osób w Polsce rozważa przeprowadzkę na wieś. Praca zdalna i chęć prowadzenia zdrowszego trybu życia sprzyja takim decyzjom. Pytanie tylko… czy to aby na pewno dobry pomysł? Domy na sprzedaż za miastem to często atrakcyjna oferta. Może mieć jednak pewne wady. Spróbujmy podsumować plusy i minusy życia na wsi.

Komfortowy dom wolnostojący wykończony i z ogrodem

Tak, to marzenie wielu. Kameralne osiedle sześciu domów, z których jeden należy do nas. Duży ogród, las w pobliżu. Budynek może być nawet w zabudowie bliźniaczej, nie szkodzi. Cisza i spokój. Bez dwóch zdań to coś, na co warto wydać swoje oszczędności. Pod tym względem podkrakowskie Piekary czy wsie położone bardziej na północ od miasta potrafią być lepsze nawet od najbardziej malowniczej dzielnicy Krakowa. Domy w Piekarach w nowoczesnej architekturze to w zasadzie gwarancja relaksu, jakiego nie zaznamy w bloku czy kamienicy. Aktualne oferty domów na sprzedaż znajdują się tutaj: https://kazo.pl/domy/piekary_krakowski.

Nie ulega wątpliwości, że dom w bardziej wiejskiej okolicy to również idealne miejsce dla dzieci. Jest bezpieczne ze względu na mniejszy ruch samochodów. Możliwość zabawy na własnym podwórku to wartość wręcz nieoceniona. Zimą czy latem, dzieci na wsi będą miały co robić. Rower, sanki, a jeśli w dodatku niedaleko znajdzie się jakaś stadnina koni… Czego chcieć więcej?

Domy na sprzedaż na wsi – wady

Powyższe zalety domu za miastem niekiedy wiążą się z pewnymi niedogodnościami. Mieszkania lub domy w Krakowie znajdują się blisko szkół. Jeśli zależy Ci na tym, aby dzieci chodziły do dobrej szkoły w mieście, codzienny dojazd w obie strony może okazać się problemem. Podobnie można powiedzieć o sklepach czy atrakcjach kulturowych. Wspólne kino i wizyta w pizzerii niesie ze sobą trudność natury logistycznej, jeśli mieszka się na wsi. Inaczej mówiąc, to zupełnie inny styl życia.

Nawet duże domy jednorodzinne z własnym sadem nie będą w stanie zrekompensować pewnych wygód związanych z miastem. Zmiana przyzwyczajeń po przeprowadzce nie następuje z dnia na dzień. Co więcej, polska wieś nie zawsze jest tak idylliczna, jak się wielu ludziom wydaje. O ile w pobliżu znajdują się pola uprawne, będą tam i rolnicy, którzy czasami muszą korzystać z ciężkiego sprzętu. To samo może dotyczyć nawozów, które niekoniecznie mają przyjemny zapach. A obornik? No właśnie. Hałas i brzydkie zapachy to na wsi codzienność. Nie we wszystkich rejonach, ma się rozumieć, niemniej warto wziąć to pod uwagę, gdy ktoś ma do sprzedania dom na wsi. Nieprzemyślany zakup może być wielkim rozczarowaniem.

Nowocześnie urządzony dom bez dostępu do wodociągów

Innym problemem domów jednorodzinnych na wsi jest konieczność posiadania własnej studni. Dom na sprzedaż znacznie oddalony od miejskiej infrastruktury nie będzie miał dostępu do wodociągów. Prywatne ujście wody natomiast może mieć duże stężenie żelaza i manganu. Wiele zależy od danej lokalizacji, niemniej kupno starego domu do remontu albo nieskończonego budynku czasami wiąże się z wodą gorszej jakości.

Podsumowanie

Własny dom wybudowany na wsi to wspaniała sprawa, o ile jest rzeczywiście dobrze przemyślana. Nowoczesne domy w Zielonkach gwarantują ciszę i spokój w przyjemnej okolicy. Problem może się jednak pojawić, kiedy zajdzie potrzeba wizyty w mieście. Nie wszyscy będą w stanie przyzwyczaić się do warunków wiejskich i szybko zatęsknią za wygodami Krakowa. W związku z tym podczas kupowania nieruchomości trzeba dokładnie przeanalizować zarówno pozytywne aspekty życia na wsi, jak i te negatywne. Warto również dokładnie sprawdzić daną lokalizację. Sprawdź, jak wyglądają domy w Zielonkach: https://kazo.pl/domy/zielonki_krakowski.

Góra