Młynek do kawy to jedno z najlepszych akcesoriów, w które warto zainwestować. Dlaczego? Jeżeli pijesz nadal mielone mieszanki, to tracisz szansę na wykorzystanie maksimum potencjału tkwiącego w dobrej jakości ziarnach. Te świeżo mielone nie tylko smakują lepiej, ale także dają większe możliwości pod względem doboru metody parzenia. Najwyższy czas na małą rewolucję w Twojej kuchni. Zacznij od zainwestowania w młynek do kawy i przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak go prawidłowo używać.
Jakie są rodzaje młynków do kawy?
W zależności od swoich preferencji możesz zdecydować się na ręczny lub automatyczny młynek do kawy. Każdy z tych modeli może być ostrzowy lub żarnowy. Wybór jednego z nich ma ogromny wpływ na to, jak będzie smakować gotowy napój. Dlaczego? Ze względu na sposób, w jaki rozdrabniają ziarna.
- Młynki ostrzowe są tańszą opcją. Działają jak blender, czyli tną ziarna na mniejsze kawałki, co może powodować nierównomierne mielenie i wpływać na smak kawy.
- Młynki żarnowe, chociaż są droższe, to mielą ziarna równomiernie i pozwalają precyzyjnie ustawić grubość mielenia. Akcesoria nie tną ich, a zamiast tego dokładnie je rozdrabniają.
Jak prawidłowo używać młynka do kawy?
Na pierwszy rzut oka korzystanie z młynka do kawy może wydawać się banalnie proste. Jednak w rzeczywistości wymaga uwagi, precyzji i znajomości kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim kawa ziarnista powinna być mielona bezpośrednio przed zaparzeniem. Jeśli zrobisz to wcześniej, dojdzie do procesu oksydacji, czyli tlen wejdzie w reakcję z zawartymi w ziarnach olejkami eterycznymi i innymi substancjami. To z kolei sprawi, że kawa straci swój intensywny smak.
Dodatkowo upewnij się, że używasz odpowiedniej ilości ziaren. Za mało lub za dużo kawy może zaburzyć proporcję i smak napoju. To samo dotyczy grubości mielenia. W tej kwestii decydujący jest Twój ulubiony sposób parzenia małej czarnej.
Grubość mielenia a sposób przygotowania kawy ziarnistej
Wspomniana grubość mielenia wpływa na proces ekstrakcji, a co za tym idzie – na jej smak. Jak zatem dobrać odpowiednią? Oto kilka cennych wskazówek:
- Grube mielenie – idealne do metod wymagających dłuższego kontaktu wody z kawą, takich jak french press. Ziarna przypominają drobne kryształki soli.
- Średnie mielenie – najlepsze do ekspresów przelewowych i dripów. Konsystencja powinna przypominać piasek.
- Drobne mielenie – polecane głównie do espresso, wymagające szybkiej ekstrakcji pod dużym ciśnieniem. Konsystencja przypomina drobny cukier.
- Bardzo drobne mielenie – niezbędne do parzenia po turecku. Powstały proszek wygląda niemal jak mąka.
Jak czyścić młynek do kawy? Praktyczne wskazówki
Regularne czyszczenie młynka to nie tylko kwestia higieny, ale także klucz do uzyskania smacznej kawy. Resztki, które pozostają w urządzeniu, mogą z czasem zjełczeć i wpłynąć na smak świeżo mielonych ziaren. Właśnie dlatego usuwaj je po każdym użyciu. Możesz użyć do tego np. specjalnej szczoteczki. Z kolei raz w tygodniu wyczyść dokładnie młynek, aby pozbyć się tłuszczu i oleju osadzających się na żarnach.