Artykuł partnerski

Te zajęcia pozwolą Ci się zrelaksować

Zmęczenie pracą, nauką lub domowymi sprawunkami sprawia, że masz ochotę rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Wakacje to na pewno dobry sposób, by się wyciszysz, odstresować oraz uspokoić organizm, jednak na szczęście nie jedyny. Także na co dzień warto odpowiednio się zrelaksować. W jaki sposób? Oto skuteczne sposoby na odpoczynek!

Aktywności, które doskonale relaksują po pracy

Jeśli szukasz sposobów na odrobinę relaksu, sięgnij po książki. Czytanie pozwala odpocząć, szczególnie, jeśli wybierzesz swój ulubiony gatunek literacki. Doskonale wpływa też na wyobraźnię. Wiele osób relaksuje się również poprzez słuchanie muzyki – nie tylko pomaga to odpocząć, ale też poprawia nastrój.

Stres rozładowuje też skupienie się na swoim hobby. Dobrym wyborem będzie:

  • Granie na gitarze lub innym instrumencie – jest to bardzo odprężające, a dodatkowo pozwoli Ci rozwinąć słuch i potem zaprezentować swoje umiejętności podczas spotkania ze znajomymi.
  • Rysowanie – nie przejmuj się, jeśli nie umiesz rysować. Obecnie możesz znaleźć mnóstwo ciekawych zestawów do malowania po kolorach, które wymagają jedynie cierpliwości. Jeśli jednak masz w sobie duszę artysty, kup zestawy do rysowania i zacznij szkicować.
  • Rękodzieło – lepienie garnków, tworzenie figurek, szycie i inne tego typu czynności również pozwolą Ci idealnie zrelaksować.
  • Gotowanie – dla niektórych przygotowywanie posiłków lub testowanie nowych przepisów może być bardzo relaksującym zajęciem. Efektem jest też pyszna potrawa, którą można podzielić się z bliskimi!
  • Kontakt z naturą – np. fotografia, wędkowanie, obserwacja ptaków… – wybierz to, co lubisz!

Aktywność fizyczna na stres

Często po pracy nic Ci się nie chce i nie masz energii, a ostatnie, o czym myślisz to jakakolwiek aktywność? To błąd! Sport pozwala się odstresować, wyciszyć i skutecznie pozbyć zmęczenia. Niezależnie od tego, co wybierzesz – bieganie, jazdę na rowerze czy wizytę na siłowni – ćwiczenia świetnie wpłyną na Twoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Jeśli nie masz warunków, by uprawiać sport lub nie możesz intensywnie ćwiczyć, wybierz się na spacer. Ta forma aktywności doskonale dotlenia organizm i odpręża. Warto połączyć to też ze spotkaniami ze znajomymi.

Sposób na relaks? Medytacja

Jeśli marzysz o odpowiednim wyciszeniu i odprężeniu, spróbuj medytacji. Ma ona pozytywny wpływ na redukcję stresu, łagodzenie stanów depresyjnych oraz zbudowanie poczucia wewnętrznej harmonii. Zaczynając swoją przygodę z medytacją, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • znajdź spokojne, ciche miejsce, w którym nikt nie będzie Cię rozpraszać i usiądź wygodnie,
  • koncentruj się na swoim oddechu,
  • określ porę na codzienną medytację, by weszło Ci to w nawyk; zacznij od kilku minut, stopniowo wydłużając czas.

Początkujące osoby mogą zainstalować np. aplikację mobilną, która niejako poprowadzi je “za rękę” i nauczy sztuki medytacji. Warto też znaleźć w swoim mieście różne grupy, podczas których można wspólnie medytować, a do tego poznać nowych, ciekawych ludzi.

Góra