Jeśli nigdy wcześniej nie brałeś szybkiej pożyczki, to naturalne jest, że w Twojej głowie pojawia się wiele pytań. Dlatego obalamy strach przed nieznanym i wyjaśniamy, co koniecznie musisz sprawdzić przed złożeniem wniosku o szybką pożyczkę
Czym jest szybka pożyczka?
Szybka pożyczka to produkt finansowy, który polega na pożyczeniu pieniędzy od wyspecjalizowanej w takich usługach firmy pożyczkowej. Szybka pożyczka jest udzielana po zbadaniu zdolności kredytowej, a jej zasady są spisane w umowie pożyczkowej.
Za udostępnienie pieniędzy pożyczkobiorca płaci odsetki i prowizję. Określenie „szybka pożyczka” wzięło się stąd, że taki produkt jest przyznawany szybciej niż w bankach i służy do podratowania domowego budżetu, gdy pojawią się pilne wydatki.
O szybką pożyczkę wnioskuje się online, a pieniądze po podpisaniu umowy wpływają wprost na Twoje konto bankowe. Taki produkt można spłacać jednorazowo lub w ratach – w zależności od tego, jaką firmę wybierzesz.
Kto udziela szybkich pożyczek?
Szybkie pożyczki są udzielane w sektorze pozabankowym przez firmy pożyczkowe. Wniosek o szybką pożyczkę składa się za pośrednictwem jej strony internetowej.
Aktualnie na polskim rynku istnieje około 30 takich podmiotów, a ich oferty najłatwiej znaleźć właśnie w internecie, wpisując hasło „szybka pożyczka”.
Czy otrzymam szybką pożyczkę, jeśli widnieję w BIK lub w BIG?
Najpierw warto zaznaczyć, czym jest BIK, a czym BIG.
BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi informacje o posiadanych i spłaconych zobowiązaniach finansowych (kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych czy limitach w koncie).
Status w BIK może być pozytywny, co oznacza, że wszystkie zobowiązania są spłacane w terminie. Wtedy otrzymanie szybkiej pożyczki jest jak najbardziej możliwe. Jednak, gdy w BIK odnotowane są opóźnienia w spłacie, to wtedy otrzymanie kolejnego takiego produktu jest wykluczone.
Z kolei BIG to biura informacji gospodarczej, czyli grupa podmiotów, w których gromadzone są wyłącznie negatywne dane. Do bazy BIG trafisz, jeżeli nie spłacasz terminowo zobowiązań finansowych, ale także innych – np. mandatów, alimentów, grzywien, rachunków za mieszkanie czy za telefon. Obecność w BIG świadczy negatywnie, więc gdy widniejesz w tej bazie, to nie otrzymasz szybkiej pożyczki.
Co sprawdzić przed złożeniem wniosku?
Zgromadziliśmy poniżej wszystkie ważne aspekty, które warto sprawdzić przed złożeniem wniosku o szybką pożyczkę.
Pożyczkodawcę
Rzetelny pożyczkodawca to podstawa bezpiecznego pożyczania, dlatego jego weryfikacji warto poświęcić szczególną uwagę. Przede wszystkim sprawdź:
- czy jest obecny na niezależnych porównywarkach szybkich pożyczek,
- jakie opinie zostawiają o nim klienci w internecie,
- czy jest widoczny w Krajowym Rejestrze Sądowym (niezbędne dane do sprawdzenia tego znajdziesz w stopce strony pożyczkodawcy),
- czy widnieje w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego,
- czy jest członkiem stowarzyszeń branżowych, które dbają o etyczne standardy obsługi klienta (np. Związek Przedsiębiorstw Finansowych).
Warunki pożyczki
Ważne jest również to, aby sprawdzić warunki szybkiej pożyczki. Szacunkowe i ogólne dane znajdziesz w dostępnym na stronie kalkulatorze oraz we wzorze umowy. Zwróć również uwagę na to, jak trzeba postępować w razie opóźnienia w spłacie raty oraz czy nie są wymagane zabezpieczenia.
To, jak szybko otrzymasz pieniądze
Szybka pożyczka, jak sama nazwa wskazuje, powinna być szybka. Kluczowe jest więc to, ile czasu potrzeba do analizy Twojego wniosku, wydania decyzji kredytowej, podpisania umowy i przelania pieniędzy.
Niektóre firmy umożliwiają załatwienie wszystkiego w jeden dzień, ale standardem jest kilka dni roboczych. Jeśli pożyczkodawca każe Ci czekać np. dwa tygodnie, to wtedy lepiej wybrać inny podmiot.
To, czy możesz zapoznać się z umową
Na stronie pożyczkodawcy powinien być łatwo dostępny wzór umowy o szybką pożyczkę. Dzięki temu, zanim jeszcze złożysz wniosek, możesz dowiedzieć się, jak będzie skonstruowany ten dokument. Oczywiście pamiętaj, że konkretne warunki szybkiej pożyczki będą obowiązujące, dopiero gdy otrzymasz swoją umowę. Wzór jednak pozwala się zorientować w ogólnych zapisach i gdy coś będzie budziło Twoje wątpliwości, to możesz niezobowiązująco zapytać konsultanta.
To, ile kosztuje szybka pożyczka
O możliwych kosztach szybkiej pożyczki wstępnie poinformuje Cię kalkulator, który znajdziesz na stronie pożyczkodawcy.
Weź pod uwagę jednak to, że te koszty są orientacyjne. Wiążące parametry otrzymasz dopiero po zbadaniu Twojej zdolności do spłaty pożyczki. Jej koszt składa się z:
- odsetek,
- prowizji,
- opłaty przygotowawczej lub opłaty za rozpatrzenie wniosku,
- czasami ubezpieczenia.
W przypadku szybkich pożyczek warto kierować się wysokością miesięcznej raty i przeanalizować, czy dasz radę ją spłacać.
Czy Twoje dane są bezpieczne
Wniosek o szybką pożyczkę trzeba uzupełnić danymi, które powinny być chronione, czyli Twoje: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, wysokość zarobków, miejsce pracy, numer PESEL czy numer dowodu osobistego.
Dlatego tak ważne jest, aby sprawdzić, czy pożyczkodawca odpowiednio zabezpiecza dane. Potwierdzeniem tego jest kłódka, którą znajdziesz w lewym rogu na pasku adresu strony. Warto w nią kliknąć, bo wyświetli się informacja, jaki podmiot zbiera dane oraz czy połączenie jest odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli nie znajdziesz takiego zapisu, to lepiej wybrać innego pożyczkodawcę.
O bezpieczeństwo swoich danych warto zadbać również samemu, czyli o szybkie pożyczki wnioskuj tylko w miejscu, które zapewni Ci prywatność (najlepiej w domu), aby zminimalizować ryzyko, że ktoś zajrzy Ci przez ramię. Unikaj także wypełniania wniosku, gdy jesteś podłączony do publicznej sieci WI-FI.
Jak otrzymasz pieniądze
Najbardziej popularnym i najbezpieczniejszym sposobem otrzymania pieniędzy z szybkiej pożyczki jest przelew bankowy na Twoje konto. Dlatego warto wybrać firmę, która właśnie w ten sposób wypłaca środki.
Czy Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana
Mimo tego, że cała procedura wnioskowania o szybkie pożyczki odbywa się przez internet, to Twoja tożsamość jest odpowiednio weryfikowana. Chodzi o to, aby nikt nie mógł otrzymać pieniędzy na nieswoje dane. Dlatego warto pamiętać, że weryfikacja tożsamości zwiększa bezpieczeństwo pożyczania.
Czy możesz przedłużyć termin spłaty
Czasami zdarza się, że możesz nie dać rady przelać raty w umówionym terminie. Dlatego tak ważne jest, żeby sprawdzić wcześniej, czy możesz i na jakich warunkach przedłużyć termin spłaty. Zazwyczaj jest to rozwiązanie płatne, ale i tak kosztuje mniej niż odsetki przy opóźnieniu.
Pamiętaj jednak, aby pożyczkodawcę poinformować o chęci przedłużenia terminu jeszcze zanim upłynie termin spłaty raty.
Czy możesz skorzystać z wakacji kredytowych
Niektóre firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, oferują wakacje kredytowe. Jest to okres, na który można zawiesić spłatę rat (np. 1 miesiąc w roku). Daje to szansę odetchnięcia od spłaty zobowiązania. Wakacje warto wykorzystać w terminie, w którym czekają Cię większe wydatki (np. wakacyjny wyjazd, remont mieszkania czy naprawa auta).
Czy konieczne są jakieś zaświadczenia lub zabezpieczenia
Na początek warto rozróżnić, czym przy wnioskowaniu o szybkie pożyczki są zaświadczenia, a czym zabezpieczenia.
Zaświadczenie to najczęściej zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów. Nie jest wymagane często, ale czasami się zdarza. Nie jest to nic złego. Służy tylko do weryfikacji tego, ile rzeczywiście zarabiasz.
Z kolei konieczność ustanowienia zabezpieczenia zawsze powinna Cię zaniepokoić. Rzetelni pożyczkodawcy nie wymagają podpisywania weksla czy ustanowienia zabezpieczenia na samochodzie, czy mieszkaniu. Jeśli podpiszesz umowę z takim zapisem, to w przypadku opóźnienia w spłacie szybkiej pożyczki, pożyczkodawca może przejąć Twój majątek. W przypadku szybkich pożyczek jednym zabezpieczeniem powinny być Twoje regularne i stabilne dochody.