Artykuł partnerski

Recepta Online – Jak Działa?

Lekarze od stycznia 2020 roku są zobowiązani do wydawania jedynie recept elektronicznych. W celu zrealizowania e-recepty wystarczy tylko podać w aptece czterocyfrowy kod. Otrzymuje się go na elektroniczną pocztę bądź na komórkę w postaci wiadomości SMS. Trzeba też podać w aptece swój numer PESEL.

Jak działa system e-recept? Jak długo ważna jest recepta online?

Na jednej e-recepcie można znajdować się jedynie jeden lek. W przypadku, gdy specjalista planuje przepisać pacjentowi więcej leków, recepty elektroniczne muszą zostać ujęte w pakiet. Okazuje się, że zbiorcza recepta może składać się najwyższej z pięciu dokumentów. Na elektronicznej recepcie znajduje się parę kluczowych informacji. Mowa tutaj o nazwie leku, dawkowaniu, cenie, a także dacie ważności dokumentu. Co więcej, zobaczyć można też dane lekarza wystawiającego receptę oraz datę wystawienia. Elektroniczna recepta ważna jest 30 dni od czasu jej wystawienia, jednak nie jest to reguła. W przypadku antybiotyków ważna jest 7 dni. Niektóre recepty mogą być ważne nawet przez 365 dni, jednak lekarz musi ją specjalnie oznaczyć w ściśle określonych przypadkach. Jedna elektroniczna recepta może zostać zrealizowana w jednej aptece. Oznacza to w skrócie, że jeśli dokona się kupna części opakowań konkretnego lekarstwa w jednej aptece, to nie można wykupić reszty w innej. Co istotne, na e-receptę można bez przeszkód wykupić tańszy zamiennik przepisanego lekarstwa przez specjalistę.

Jak dostać elektroniczną receptę?

Pacjenci mają możliwość otrzymania e-recepty nie tylko w formie elektronicznej, ale też papierowej. To drugie rozwiązanie jest bardzo cenione przez ludzi w podeszłym wieku, którzy mają problem z obsługą urządzeń mobilnych. W celu uzyskania e-recepty w formie elektronicznej trzeba tylko zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze. Została stworzona przez Ministerstwo Zdrowia i działa w Polsce od 2020 roku. Istotne jest wybranie sposobu powiadamiania o otrzymanej elektronicznej recepcie. Można postawić na wiadomość SMS, e-mail lub te dwie opcje naraz. W przypadku e-recept w formie papierowej pacjent nie musi logować się do systemu IKP, co jest bardzo cenione przez starszych pacjentów.

Jak można dostać e-receptę?

Elektroniczną receptą można dostać od każdego lekarza. Możliwe jest też dostanie jej przez Internet w ramach konsultacji na Medyk Online. W takim przypadku należy postawić na teleporadę. Dzięki niej można z zacisza domowego skontaktować się z lekarzem. W czasie rozmowy można porozmawiać o dolegliwościach oraz skonsultować wyniki badań. Możliwe jest uzyskanie diagnozy na podstawie badań i wywiadu lekarskiego. E-recepta wystawiana jest też przez Internet. Pacjenci mogą liczyć również na e-zwolnienie oraz na skierowanie na specjalistyczne badania. Recepta online to rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba już stać w kolejce w przychodni. Zminimalizowane jest ryzyko zarażenia się wirusem. Recepty elektroniczne usprawniają też system ochrony zdrowia. Minimalizowane są kolejki w przychodniach.

Góra