Artykuł partnerski

Pogoda w Rzeszowie

Stolica województwa podkarpackiego położona jest w południowo-wschodniej części Polski, przy linii kolejowej Kraków-Przemyśl, dzięki czemu dojazd pociągiem jest bardzo łatwy i wygodny. Jest to 15 pod względem liczby ludności miasto w Polsce.

Stolica województwa podkarpackiego położona jest w południowo-wschodniej części Polski, przy linii kolejowej Kraków-Przemyśl, dzięki czemu dojazd pociągiem jest bardzo łatwy i wygodny. Jest to 15 pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Rzeszów posiada dwie duże uczelnie publiczne i kilka prywatnych placówek edukacyjnych, a także międzynarodowe lotnisko i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Jest członkiem Unii Metropolii Polskich oraz Stowarzyszenia Miast Europejskich.

Położenie

Miasto leży na granicy dwóch makroregionów fizycznogeograficznych – Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Środkowobeskidzkiego, na granicy Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej na rzece Wisłoce.

Rzeszów położony jest na wysokości od 197 m (Stare Miasto) do 384 m (Matysówka/Zalesie) nad poziomem morza. Krzyżują się tu szlaki komunikacyjne Drezno-Kijów i Białystok-Koszyce. Odległość od Rzeszowa do granic ze Słowacją i Ukrainą wynosi około 90 km.

Klimat

Według klasyfikacji znanego polskiego geografa i kartografa Eugeniusza Romera północna część okolic Rzeszowa należy do klimatu podgórskiego nizin i kotlin, a południowa – do klimatu górskiego. Jednym z głównych czynników kształtujących klimat środkowego Podkarpacia są masy powietrza polarno-morskiego (ok. 63%), maksymalny napływ których występuje w lipcu. Około 32% mas powietrza należy do grupy polarno-kontynentalnej, 5% – pozostałe masy powietrza.

Warunki pogodowe

Średnia roczna temperatura w Rzeszowie wynosi +8,9 °C. Ciepły sezon trwa około 3,6 miesiąca, a maksymalna średnia dzienna temperatura w tym czasie przekracza +20 °C. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, kiedy maksymalna średnia dzienna temperatura wynosi +24 °C.

Sezon dość intensywnych opadów trwa 4,4 miesiąca, od maja do września, kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia silnych opadów w dowolnym dniu przekracza 26%. Miesiącem o największej liczbie dni z intensywnymi opadami jest czerwiec, kiedy średnio w ciągu 10,5 dnia spada co najmniej 1 mm opadów. Aby zła pogoda nie popsuła Ci planów, wybierając się do Rzeszowa, warto sprawdzić prognozę pogody na tydzień https://icmmeteo.pl/37525/rzeszow.

Zimny sezon z maksymalną średnią dobową temperaturą +5 °C trwa na tym obszarze 3,6 miesiąca. W styczniu, najzimniejszym miesiącu roku, minimalna średnia temperatura wynosi -5 °C. Okres z opadami śniegu trwa 4,5 miesiąca, od listopada do marca, z co najmniej 25 mm śniegu miesięcznie. W lutym spada średnio 70 mm śniegu – jest to najwyższy wskaźnik w ciągu roku. Dlatego, jeśli planujecie odwiedzić Rzeszów zimą, prognoza pogody na dzień meteo icm na pewno się przyda.

Podsumowanie

Na terenie Rzeszowa znajduje się rezerwat przyrody Leśna Góra, który położony jest na zbiorniku wodnym o powierzchni prawie 65 hektarów. Częściowo wchodzi on w skład obszaru chronionego Natura 2000. Jest tu również szlak, nazwany imieniem wybitnego polskiego biologa Władysława Szafera, który przyciąga turystów. Długość trasy wynosi około 6 km wzdłuż rzeki Wisłoki, rozpoczyna się ona w centrum miasta przy Starym Cmentarzu na ulicy Targowej i zawiera dziewięć przystanków.

Ponadto w Rzeszowie znajduje się wiele ciekawych zabytków historycznych i architektonicznych. Miasto jest niezwykle przyjazne dla turystów – można go zwiedzać bez pośpiechu.

Góra