Artykuł partnerski

Okna aluminiowe czy PCV – które wybrać do mieszkania w bloku?

Wymiana okien to jedna z najlepszych decyzji, jaką można podjąć dbając o swój komfort, domowe oszczędności oraz kondycję środowiska. Nowoczesna, wysokiej jakości stolarka otworowa będzie energooszczędna i szczelna, a to oznacza mniejszą potrzebę dogrzewania pomieszczeń, niższe rachunki za media oraz redukcję szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Okna PCV nadal mają wielu zwolenników, ale to okna aluminiowe stały się prawdziwym hitem aranżacyjnym ostatnich sezonów. Które wybrać i jak ułatwić sobie proces decyzyjny?

Zakup nowych okien to poważna decyzja o dalekosiężnych skutkach, ale na szczęście są to wyłącznie skutki pozytywne. Inwestycja w nowoczesną stolarkę otworową zwraca się pod postacią niższych rachunków za ogrzewanie i wyższego komfortu, natomiast kiedy decyzja o wymianie zapadnie, trzeba też postanowić, czy będą to okna PCV czy aluminiowe. Większość właścicieli mieszkań w blokach decyduje się na okna 3-szybowe, a te są dostępne w obu wariantach. Czy między tymi dwoma typami okien istnieje znacząca różnica?

Okna PCV – podstawowy standard, czy coś więcej?

Jeszcze do niedawna okna z PVC były postrzegane jako te gorsze – mniej wytrzymałe, bardziej awaryjne i ogólnie rzadziej polecane. Wraz z rozwojem technologii produkcyjnych różnica między oknami PVC i aluminiowymi mocno się zatarła. Co prawda okna 3-szybowe z tworzywa są tańsze, a przez to częściej wybierane, ale nie ustępują swoim aluminiowym odpowiednikom pod względem trwałości czy precyzji wykonania.

 – Rozwiązania te doskonale znoszą trudne warunki atmosferyczne, nie deformują się i nie zmieniają koloru pod wpływem działania promieni UV – mimo upływu lat zachowują swoją pełną sprawność i atrakcyjny wygląd. Przykładem niech będą designerskie okna PCV OknoPlus Morlite o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m2K, czyli znacznie wyższym niż wymagane 0,9 W/m2K – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus.

Okna aluminiowe – wyższa półka dla wymagających

Okna z aluminium są postrzegane jako produkty lepszej jakości i niewątpliwie przylgnęło do nich miano bardziej stylowych, ale różnica w codziennym użytkowaniu wcale nie jest duża. Okna aluminiowe sprawdzają się przede wszystkim w dużych przeszkleniach, np. w konstrukcjach drzwi tarasowych lub w dużych oknach w kamienicach, a także w nowoczesnych projektach, w których szkło zastępuje niemal całą ścianę.

– Nowoczesne okna aluminiowe są bez wątpienia jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku jeśli chodzi o design i funkcjonalność – mówi Mariusz Kudas, ekspert marki OknoPlus. – Jakość to kluczowy aspekt każdego produktu, a okna OknoPlus stanowią idealne połączenie wytrzymałości, lekkości oraz energooszczędności. Ich estetyczna wartość leży zaś w minimalistycznej formie, czystych liniach i oszczędnym, ale wyrazistym wzornictwie, co sprawia, że doskonale odnajdą się w duecie z różnymi rodzajami elewacji i wnętrz – dodaje ekspert.

Gdzie sprawdzą się okna 3-szybowe?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna PCV czy aluminiowe, warto zaopatrzyć je w doskonałej jakości przeszklenie.

Inwestycja w okna 3-szybowe jest nie tylko rozsądnym wyborem, ale także strategią długoterminowego zysku. Stolarka o takim pakiecie zapewnia doskonałą izolację termiczną. W rezultacie ogrzewanie i klimatyzacja nie muszą działać na pełnych obrotach, co prowadzi do znacznej oszczędności energii i niższych rachunków za prąd. Pod względem efektywności energetycznej kluczowy jest zawsze współczynnik przenikania ciepła wybranego modelu okien 3-szybowych, a ten może być różny w zależności od ich konstrukcji i rodzaju. Im niższy będzie współczynnik Uw, tym lepiej, bo oznacza to, że wybrane okna zatrzymają w mieszkaniu więcej ciepła.

Kolejną korzyścią jest redukcja hałasu. Okna 3-szybowe skutecznie tłumią dźwięki, co jest szczególnie ważne dla osób mieszkających w pobliżu ruchliwych ulic czy lotnisk. Warto również wspomnieć o bezpieczeństwie. Takie rozwiązania są znacznie trudniejsze do sforsowania niż tradycyjne okna jedno- lub dwuszybowe. Trzecia warstwa szkła stanowi dodatkową barierę dla potencjalnych włamywaczy, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje domownikom spokojny sen.

Co ważne, mieszkanie nie musi być wyposażone wyłącznie w okna aluminiowe lub tylko w okna PCV. W każdym mieszkaniu jedne skrzydła są otwierane częściej, więc będą potencjalnie bardziej narażone na niszczenie, natomiast inne rzadziej. Całkiem zasadne jest, by zastosować ALU w salonie z wyjściem na balkon, w kuchni i w łazience, a modele PVC w pomieszczeniu gospodarczym i w sypialniach.

Trudna decyzja? Skorzystaj z wiedzy ekspertów

Powyższe wskazówki dają ogólny pogląd na kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę w wyborze okien, ale może się zdarzyć, że nie będą one adekwatne w każdym przypadku. Jeśli nadal masz wątpliwości, warto skonsultować się ze specjalistami marki OknoPlus – fachowcy doradzą, które okna 3-szybowe wybrać i jak skorzystać z dofinansowania na ich wymianę.

Góra