Bezpieczne przechowywanie swoich plików jest dla wielu osób bardzo ważne. Najpopularniejsze rozwiązanie, czyli magazynowanie danych na dyskach wewnętrznych, jest wygodne, acz niesie ze sobą pewne problemy. Jakie? O tym przeczytasz poniżej.
Problemy z dyskami HDD
Dyski HDD, w przeciwieństwie do dysków SSD (takich jak tutaj: https://www.komputronik.pl/category/857/dyski,samsung.html) korzystają z mechanicznych elementów do przechowywania danych. Są one szczególnie narażone na uszkodzenia fizyczne, takie jak upadki, wstrząsy czy nawet normalne zużycie. Może to doprowadzić do uszkodzenia głowic lub talerzy, a w konsekwencji do utraty danych. Objawy uszkodzenia mechanicznego manifestują się głównie przez głośne klikanie, zgrzytanie czy świszczenie.
Oprócz tego dyski HDD są narażone na błędy odczytu oraz zapisu. Uszkodzone sektory na talerzach nośnika negatywnie wpłyną na jego wydajność oraz niezawodność. Problemem jest także nadmierne ciepło, którego dyski HDD bardzo nie lubią. Przegrzanie może doprowadzić do awarii sprzętowych lub zwiększonego zużycia mechanicznych komponentów.
Problematyczne w przypadku dysków HDD są też błędy partycjonowania. Możliwymi przyczynami awarii są niewłaściwe sformatowanie dysku, błędy oprogramowania czy wirusy. Skutkuje to utratą dostępu do danych, a także problemami podczas uruchamiania systemu operacyjnego
Problemy z dyskami SSD
Dyski SSD, choć pozbawione ruchomych części, również mogą napotkać na różne problemy. Przede wszystkim kłopotliwa jest ograniczona liczba cykli zapisu oraz odczytu, co może prowadzić do zużycia komórek pamięci, a tym samym skutkując utratą danych. Co więcej, awaria mikrokontrolera dysku SSD może uniemożliwić dostęp do danych lub całkowicie wyłączyć dysk. Nośniki tego typu również są podatne na przegrzanie, choć w mniejszym stopniu niż HDD.
Dyski SSD są także narażone na uszkodzenie pamięci flash. Przyczynami są najczęściej wady fabryczne, zużycie czy przegrzanie. Objawami z kolei może być utrata danych, błędy odczytu oraz zapisu i spadek wydajności. Konieczna tutaj jest wymiana dysku, a odzyskanie danych będzie często, niestety, niemożliwe.
Jak zabezpieczyć się przed uszkodzeniem dysku?
Każde urządzenie elektroniczne jest narażone na uszkodzenia czy awarie, nie inaczej jest z dyskami wewnętrznymi. Czasami ciężko się przed tym uchronić. Z pewnością warto o tym pomyśleć już na początku, wybierając sam nośnik. Dobrym pomysłem jest wybór dysków SSD zamiast HDD, gdyż są zdecydowanie mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne (np. Samsung 980: https://www.komputronik.pl/product/717249/samsung-980-m-2-pcie-nvme-1tb.html).
Oprócz tego warto przyjąć kilka strategii, które pomogą Ci szybko wykryć problemy, jak i ochronić dane przed ich utratą:
- Regularnie twórz kopie zapasowe (na dysku zewnętrznym, pendrive, w chmurze czy na drugim komputerze – w razie uszkodzenia dysku nie stracisz ważnych danych).
- Monitoruj stan dysków na bieżąco (na rynku jest dostępnych sporo programów do diagnostyki nośników, warto je zainstalować na swoim komputerze, by szybko wykrywać problemy).
- Optymalizuj chłodzenie, by znacząco wydłużyć żywotność dysku.
- Aktualizuj oprogramowanie.
- Zainstaluj program antywirusowy.
- Nie narażaj dysków na uderzenia, wstrząsy oraz przegrzanie (zarówno HDD, jak i SSD).
W przypadku utraty danych z dysku można skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmują się ich odzyskiwaniem. Warto jednak pamiętać, że niekiedy może to być dość problematyczne. Istnieje wiele różnych technik czy metod odzyskiwania danych, a ich skuteczność zależy od rodzaju uszkodzenia nośnika. Może to być jednak kosztowne, dlatego też lepiej postępować w myśl zasady przezorny zawsze ubezpieczony.
Zarówno dyski wewnętrzne HDD, jak i SSD mogą ulec awarii, a tym samym narazić Cię na utratę ważnych danych. Warto mieć świadomość tego, jakie problemy są związane z ich użytkowaniem, a także zawczasu się przed nimi uchronić, np. tworząc kopie zapasowe plików i na bieżąco monitorując stan nośników.