PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

Artykuł partnerski

Leczenie wszywką alkoholową Esperal Piaseczno – choroba alkoholowa i jak z nią walczyć

Koncepcja terapii awersyjnej wszywką alkoholową Esperal jest uznawana przez wielu za niestandardową oraz kontrowersyjną ze względu na to, że substancja czynna disulfiram nie powoduje złagodzenia objawów głodu alkoholowego czy alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Złożone procesy psychologiczne oddziałują na nas na każdej możliwej płaszczyźnie życia w taki sposób, że często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wszywka alkoholowa Esperal Piaseczno ma wpłynąć na ten obszar i zmienić obraz alkoholu i osoby w nałogu sprawiając, że ten nie będzie chciał ponownie go spożywać. Działanie Esperalu bowiem polega na blokowaniu metabolizmu alkoholu, a konkretniej blokowaniu enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie aldehydu octowego do kwasu octowego. Kończy się to wzrostem aldehydu octowego w organizmie, który odpowiedzialny jest za odczuwanie objawów zatrucia alkoholowego nawet u osoby, która nie nosi wszywki. W takim wypadku większe stężenie toksyny powoduje dłuższe i bardziej intensywne dolegliwości, a zbyt duże ilości alkoholu mogą wywołać zagrażające życiu skutki uboczne, dlatego istotnym jest, aby w ogóle nie spożywać substancji podczas noszenia wszywki. Nieprzyjemnymi objawami zwykle są:

  •  Zawroty głowy i ból głowy               
  •  Nudności             
  •  Zaczerwienienie               
  •  Niskie ciśnienie krwi          
  •  Niepokój        
  •  Pocenie się                    
  •  Przyspieszone tętno           
  •  Wymioty         

Sam Esperal jest obojętny oraz neutralny dla organizmu, zaś nieprzyjemne efekty uboczne pojawiają się jedynie w wyniku połączenia disulfiramu i etanolu. Ten proces ma za zadanie zmienić perspektywę pacjenta i odciągnąć go od zażywania substancji psychoaktywnej. Nieprzyjemne dolegliwości reakcji disulfiramowej okazują się bowiem gorszymi niż objawy głodu alkoholowego. Pacjent zmienia sposób myślenia odnośnie alkoholu i kojarzy go więc z nieprzyjemnymi dolegliwościami, co powoduje awersję oraz strach. Te dwa uczucia skutecznie odciągają alkoholika od powrotu do powielania schematów nałogu.                   

  Forma terapii Esperalem, czyli o zabiegu implantacji wszywki alkoholowej

Implementacja wszywki alkoholowej Esperal nie jest bardzo inwazyjną operacją z grup zabiegów mikrochirurgicznych. Chirurg nacina skalpelem obszar górnego pośladka lub łopatek, a tam pod skórą umieszcza implant z określoną dawką leku. Ta procedura zazwyczaj zajmuje kilkanaście do trzydziestu minut, a dawka substancji czynnej określana jest wcześniej przez lekarza specjalistę na podstawie czynników indywidualnych pacjenta. Aktywne składniki wszywki alkoholowej są stopniowo uwalniane do krwi pacjenta już podczas zabiegu implantacji, dlatego ważne jest , by być w trakcie procedury trzeźwym. Motywuje go do długotrwałej abstynencji od substancji psychoaktywnej. Lekarze ostrzegają o takiej reakcji disulfiramowej i jej nieprzyjemnych dolegliwościach przy każdej konsultacji lekarskiej, a przed wszyciem Esperalu zdecydowanie powinno się odwiedzić specjalistę.

Implantację wszywki Esperal wykonywać należy jedynie kwalifikowanych placówkach medycznych w warunkach ambulatoryjnych lub klinicznych. Tylko doświadczeni chirurdzy specjaliści są dopuszczeniu do leczenia pacjentów i wykonania procedury implantacji wszywki alkoholowej Esperal. Przygotowują oni osoby z chorobą alkoholową do operacji przy czym informują o zaleceniach i procesach rekonwalescencji oraz ewentualnych efektach ubocznych i środkach ostrożności. Większości osób wykonuje się zabieg wszycia Esperalu w górnej okolicy pośladka, ponieważ jest to wygodne i dyskretne miejsce ze względu na to, że blizna jest mało widoczna, a dodatkowo zapewnione zostaje prawidłowe działanie leku. Jednak ostateczne miejsce wszycia leku będzie w dużej mierze zależeć od indywidualnych możliwości każdego pacjenta.

Wszywka alkoholowa Esperal czy tabletki doustne – różne formy disulfiramu

Poza powszechnie znaną formą disulfiramu jako wszywki alkoholowej lek ten sprzedawany jest na rynku również w formie tabletek doustnych. Wybranie ich jako formy leczenia oczywiście zwalnia z przebycia inwazyjnego zabiegu implantacji, a wymagania ich przyjmowania są takie same w przypadku wszywki alkoholowej Esperal, czyli nie spożywać trunku na 24 godziny przed dostarczeniem substancji czynnej. Mimo tego ich działanie jest krótkie przy czym trzeba je brać systematycznie. Okres działania takiej jednej tabletki wynosi około 4 dni, a w porównaniu z wszywką alkoholową Esperal jest to nawet czas do 12 miesięcy. W tym wypadku o wiele trudniej porzucić alkoholikowi, który jest po zabiegu implantacji wszywki alkoholowej terapię awersyjną. Koszty związane z tym zabiegiem są o wiele większe niż samo kupno tabletek, jednak paradoksalnie okazuje się to być atutem. Trudniej jest zrezygnować z disulfiramu ze świadomością, że pieniądze przeznaczone na implantację wszywki przepadną. Ponadto sam zabieg usunięcia Esperalu okazuje się kosztowny i wymaga odpowiednich przygotowań.

Efekty uboczne oraz przeciwwskazania podczas stosowania wszywki alkoholowej Esperal                      

Najczęściej widocznymi skutkami ubocznymi podczas stosowania wszywki alkoholowej mogą być między innymi: łatwe męczenie się, wymioty, nudności, senność, metaliczny lub czosnkowy posmak w ustach. Nie zmienia to faktu, iż odnotowywane są one niezwykle rzadko. Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich i stosowania się do wskazań psychoterapii zmniejsza się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Zresztą efekty uboczne związane ze stosowaniem disulfiramu nie są szczególnie uciążliwe, a określane przez pacjentów jako bardziej intensywne odczucia związane z zatruciem alkoholowym. Jednak w przypadku gdy się one nasilają lub nie ustępują pomimo stosowania się do zaleceń specjalistów konieczne może się okazać usunięcie wszywki alkoholowej.                             

Mimo tego, że substancja czynna Esperalu sama w sobie jest całkowicie bezpieczna dla organizmu, to istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu implantacji. Główne przeciwwskazanie dotyczy samego disulfiramu i ogólnego składu Esperalu, gdyż uczulenie na którykolwiek jego składnik od razu dyskwalifikuje z możliwości podjęcia się leczenia. Poza tym występuje jeszcze grupa jednostek chorobowych, przy których wszczęcie terapii wszywką alkoholową może okazać niebezpieczne. Jest tak ze względu na dużą intensywność objawów zatrucia alkoholowego podczas reakcji disulfiramowej, które mogą pogłębiać stadium niektórych współistniejących chorób. Takimi chorobami mogą być:

  • Choroba niedokrwienna serca,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Próby samobójcze i zaburzenia psychiczne,
  • Niewydolność obwodowa krążenia,
  • Psychoza,
  • Niewydolność serca,
  • Stany depresyjne.       
Góra