Laserowa korekcja wzroku to procedura stosowana w leczeniu leczenia krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu, jak i starczowzroczności. To bezbolesny zabieg, który nie wymaga od Pacjenta wielu wyrzeczeń. Wahasz się, czy faktycznie warto poddać się tej metodzie korekcji wzroku? Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą ten powszechnie wykonywany zabieg okulistyczny.
Zabieg laserowej korekcji wzroku to poprawa komfortu życia
Czy warto zrobić laserową korekcję wzroku? Tak, gdyż dzięki zabiegowi możesz uniezależnić się od noszenia okularów korekcyjnych, jak i soczewek kontaktowych. Obecnie korekcja wad refrakcji odbywa się z użyciem technologii najnowszej generacji, co sprawia, że zabiegi nie są obarczone wysokim ryzykiem powikłań, a czas rekonwalescencji jest skrócony do minimum. Decydując się na laserową korekcję wzroku, możesz w bezbolesny i bezpieczny sposób zniwelować krótkowzroczność, nadwzroczność, jak i astygmatyzm, który do tej pory utrudniał Ci codzienne funkcjonowanie. Wiele osób, które poddało się tej procedurze, żałuje, że zwlekało tyle czasu z wizytą w klinice. Komfort życia „przed” i „po” jest odczuwalny przy wielu prozaicznych codziennych czynnościach.
Co musisz wiedzieć przed laserową korekcją wzroku? Kwalifikacja do zabiegu
Zanim zniwelujesz daną wadę refrakcji, musisz przejść proces kwalifikacji do zabiegu, który poza szczegółowym wywiadem medycznym obejmuje różne badania okulistyczne, takie jak np.:
- biometria optyczna,
- badanie widzenia obuocznego,
- pomiar szerokości źrenic,
- OCT tylnego odcinka oka i rogówki,
- komputerowe badanie refrakcji,
- pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,
- badanie ostrości wzroku,
- pomiar gęstości komórek śródbłonka.
Dzięki badaniom specjalista może wykluczyć współistniejące choroby, które mogą stanowić przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku. Ile trwa wizyta w gabinecie okulistycznym wraz z niezbędnymi badaniami? Od 1,5 do 2,5 godzin, zarezerwuj więc wolny czas w grafiku. Dzięki badaniom lekarz może przeprowadzić korektę wzroku, dobierając najlepszą dla Ciebie metodę.
Laserowa korekcja wzroku a czynniki wykluczające zabieg
Zastanawiasz się, jakie przeciwwskazania mogą wykluczyć Cię z tej procedury zabiegowej? Oto podstawowe czynniki wykluczające możliwość wykonania laserowej korekcji wzroku w klinice okulistycznej:
- jaskra,
- zaćma,
- stożek rogówki,
- niestabilne wady wzroku,
- ciążę i okres laktacji,
- choroby dystroficzne,
- zbyt wysoka wada wzroku,
- stany zapalne oczu,
- zbyt cienka rogówka,
- wrodzone patologie rogówki,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- zmiany na dnie oka,
- choroby naczyniowe oka,
- choroby plamki żółtej.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Korekcję wzroku przy użyciu precyzyjnego lasera okulistycznego wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz specjalizujący się w chirurgii refrakcyjnej, którego wspiera przyjazny personel medyczny. Procedura ta polega na wymodelowaniu rogówki oka laserem w taki sposób, aby wpadające do oka promienie świetlne, skupiały się bezpośrednio na siatkówce. Jak długo trwa cała procedura? Nie dłużej niż 20 minut. Wiedz, że przeprowadzana jest w miejscowym znieczuleniu, nie wiąże się więc z dolegliwościami bólowymi (możesz czuć jedynie lekkie szczypanie/mrowienie). Laserowa korekcja wzroku jest wykonywana w ramach tzw. chirurgii jednego dnia (po kilku godzinach od zabiegu możesz opuścić klinikę i dochodzić do siebie w domowym zaciszu). Modelowanie głębszych warstw rogówki może odbywać się różnymi metodami, które zawsze dobierane są indywidualnie. W zależności od Twojego przypadku lekarz może wybrać m.in.:
- Lentivu® (ReLEx™ SMILE) – opracowanie jednego oka tą metodą trwa tylko 24 sekundy, to najmniej inwazyjna metoda,
- FemtoLASIK – koryguje szeroki zakres korygowanych wad wzroku. Podczas zabiegu specjalista używa dwóch laserów: femtosekundowego, który odseparowuje cienki płatek rogówki i excimerowego, który usuwa wadę refrakcji,
- Trans PRK – nabłonek zostaje odparowany przez laser okulistyczny,
- EBK – jest to metoda powierzchniowa o niewielkiej inwazyjności, pozwala na dość szybki powrót do normalnego życia,
- PRK (fotorefrakcyjna keratektomia) – jednak z metod powierzchniowych, w trakcie której dochodzi do mechanicznego usunięcia zewnętrznej warstwy nabłonka rogówki.
Źródła:
https://podyplomie.pl/okulistyka/31069,podstawy-laserowej-korekcji-wad-wzroku
[dostęp: 26.07.2024 r.]