Artykuł partnerski

Kierowcy z Bochni wciąż przepłacają za OC. Unikaj tego błędu i zacznij oszczędzać

Gdy kupno tańszych usług czy produktów oznacza utratę na jakości, niekiedy nie warto się decydować na takie rozwiązanie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia OC dla kierowców, na którym zawsze opłaca się oszczędzać, z czego jednak nie wszyscy kierowcy z Bochni korzystają. Nie bądź jednym z nich i przestań przepłacać za obowiązkową polisę!

Dlaczego nie warto płacić dużo za OC?

Jeśli nie widać różnicy, nie warto przepłacać – to stwierdzenie idealnie pasuje do obowiązkowego dla zarejestrowanych w Polsce samochodów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej kierowcy. W praktyce nie jest bowiem istotne ani to, w jakiej firmie, ani w jakiej cenie kupisz OC – znaczenie ma jedynie sam fakt posiadania ważnej polisy. Dzieje się tak, ponieważ jej warunki ustalają ściśle określone przepisy zawarte w Ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach i Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Skoro więc warunki są zdefiniowane ustawowo, prawem do ich zmiany dysponuje wyłącznie ustawodawca – firmy ubezpieczeniowe nie mogą zmieniać zakresu ochrony OC. A to oznacza, że zarówno kupione za 500 zł ubezpieczenie samochodu w porównywarce kalkulator-oc-ac.auto.pl, jak i OC ze składką 2500 zł w razie szkody spowodowanej przez kierowcę ubezpieczonego auta zadziałają dokładnie tak samo. W obu przypadkach zostanie wypłacona identyczna lub bardzo podobna kwota odszkodowania za szkody bądź obrażenia wyrządzone w ruchu drogowym przez właściciela polisy.

Jeśli więc nie opłaca się przepłacać, warto oszczędzać na OC, a zatem próbować jak najbardziej obniżyć składkę. Wielu kierowców z Bochni nie ma wiedzy na ten temat, dlatego niepotrzebnie przepłacają za obowiązkowe ubezpieczenie. Sprawdź, jak uniknąć tego scenariusza i zacząć oszczędzać na OC!

Znajdź najtańszą ofertę

O ile każde towarzystwo sprzedaje OC o jednakowym zakresie, o tyle cena może być bardzo różna. Trudno to sobie wyobrazić w przypadku innych usług i produktów, jednak polisa od odpowiedzialności cywilnej bywa nawet kilka razy tańsza lub droższa w zależności od tego, gdzie została wykupiona. Konieczne staje więc poszukiwanie jak najtańszych ofert, a to wymaga ich porównania, np. u agenta ubezpieczeniowego w Bochni lub samodzielnie w internetowej porównywarce OC.

Zbieraj zniżki

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić polisę dla auta krajowego, czy sprowadzonego z zagranicy (więcej na temat formalności z tym związanych znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/kupic-oc-dla-samochodu-sprowadzonego-zagranicy/), kluczowe znaczenie dla wysokości składek będzie miała Twoja historia ubezpieczeniowa. Liczy się to, od ilu lat wykupujesz OC oraz ile odszkodowań i w jakim czasie wypłacono z Twojej polisy. Maksymalny poziom zniżek wynosi w większości firm 60% i można go uzyskać po kilku latach jazdy bez szkód. Wszystkie spowodowane przez Ciebie stłuczki, kolizji i wypadki oznaczają bowiem podwyżki przy zakupie kolejnego ubezpieczenia.

Przemyśl wybór auta

Ten akapit dotyczy osób, które dopiero zamierzają kupić samochód. Poszukując odpowiedniego auta, warto mieć na uwadze, że jego wybór wpłynie na wysokość składki. Na najwyższą cenę OC powinny przygotować się osoby posiadające modele takich marek jak Mercedes, Audi czy BMW z dużym silnikiem pod maską. Właśnie pojemność jednostki napędowej jest zmienną o największej wadze w kontekście wysokości składki ubezpieczeniowej, dlatego aby nie przepłacać, należy zdecydować się na samochód z małym silnikiem.

Góra