Artykuł partnerski

Jak rozpoznać twardą wodę w kuchni?

Twarda woda zawiera minerały, takie jak jony magnezu i wapnia, które prowadzą do osadzania się kamienia w całym domu, w tym w łazienkach, kuchniach i systemach grzewczych. Ponadto mydło i detergenty gorzej się rozpuszczają w twardej wodzie, a ich pozostałości uszkadzają skórę i włosy. Istnieje kilka sposobów badania twardości wody, od prostych, które można wykonać samodzielnie w domu, po bardziej złożone formy badań wykonywane przez specjalistów lub za pomocą specjalnych testów.

Twarda woda w kuchni

Weź przezroczystą butelkę. Test domowy daje jedynie ogólne wyobrażenie o tym, czy twoja woda jest twarda, ale warto go zrobić, jeśli zauważysz znaki ostrzegawcze, że woda stopniowo się zwapnia. Potrzebujesz tylko kilku minut, aby ukończyć test. Zacznij od butelki, która mieści co najmniej 360 ml płynu. Napełnij butelkę wodą. Odmierz 360 ml wody z kranu i napełnij butelkę. Dodaj dziesięć kropli mydła w płynie do rąk. Zakręć butelkę i potrząsaj nią przez kilka sekund, aż mydło wymiesza się z wodą. Otwórz butelkę i spójrz na pianę na powierzchni wody. Jeśli jest jej dużo i jest przewiewna, to twoja woda jest dość miękka. Jeśli jest tylko kilka bąbelków, stopniowo dodawaj do mieszanki więcej mydła, po pięć kropli na raz, potrząsając butelką po każdym dozowaniu. Ilość kropli. Zasada jest tu prosta

  • 10 kropli: lekko twarda woda
  • 20 kropli: średnio twarda woda
  • 30 kropli: twarda woda
  • 40+ kropli: bardzo twarda woda

Całkowicie miękka woda tworzy pianę na powierzchni, a gdy piana opada, pozostaje czysta woda. Minerały w twardej wodzie słabiej reagują z mydłem i tworzą nieprzyjemnie wyglądające osady mydlane, a nie puszystą pianę, która sprawia, że woda wygląda na mętną. Jeśli woda jest mętna, z osadami mydlanymi, prawie na pewno jest twarda. W takim przypadku czas pomyśleć o zmiękczaczu wody. Zobacz filtry do wody i zmiękczacze na  na https://oxyshop.pl/filtry-do-wody/

Twarda woda w kuchni jest problematyczna

Wapń i magnez w twardej wodzie pozostawiają biały osad wapienny na umywalkach, prysznicach i wannach. Jeśli zauważysz je na kanalizacji, oznacza to niestety, że to samo jest w rurach. Wtedy należy zainstalować w zmiękczacz wody. W przeciwnym razie twarda woda będzie zatykać kanalizacje, zmniejszając ciśnienie i skracając żywotność systemów. Pranie może również wykazywać ślady twardej wody w domu. Detergenty nie całkowicie rozpuszczone w twardej wodzie mogą przywierać do tkanin, czyniąc je twardymi i szorstkimi.

Przy bardzo twardej wodzie niemożliwe jest całkowite wypranie ubrań, dlatego białe tkaniny stopniowo szarzeją, a kolorowe ubrania tracą żywe kolory. Część problemu można rozwiązać wyższą temperaturą prania.

Woda, która trafia do nas rurociągiem do mieszkania, zawiera różne sole mineralne i związki. Zgodnie ze swoimi właściwościami woda może być miękka, twarda, średnio twarda i super twarda. Konwencjonalne filtry nie rozwiązują problemu twardości wody. Aby zmniejszyć tę twardość, instalowane są zmiękczacze. Różnią się one w zależności od częstotliwości i objętości użytkowania. Takie systemy poprawiają jakość dostarczanej wody i zmniejszają zagrożenia dla zdrowia. W zależności od zastosowanych metod stosuje się następujące filtry:

  • Wymienne jonowe.
  • Membrana.
  • Polifosforan.
  • Elektromagnetyczny.
  • Filtry jonowymienne.

Filtry jonowymienne są najskuteczniejsze przy uzdatnianiu dużych ilości twardej wody. Woda w nich przepływa przez stalowe wkłady z żywicami nieorganicznymi. W tych wkładach zachodzi reakcja wymiany jonów magnezu i wapnia na jony sodu.

Zaletami filtrów jonowymiennych są łatwość obsługi, niezawodność, trwałość, prawidłowe działanie nawet przy niskim ciśnieniu wody. Wada to niski współczynnik filtracji i niemożność wychwytywania elementów z metali ciężkich. Ponadto takie filtry są instalowane tylko w systemie zaopatrzenia w zimną wodę. Zmiękczacze polifosforanowe zawierają kryształy soli polifosforanowych. Przechodząc przez sole, woda jest oczyszczana i wzbogacana w polifosforany sodu. Minusem jest fakt, że filtry solne nie są używane do bardzo twardej wody. Wyłącznie do urządzeń elektrycznych, bojlerów, pralek i zmywarek. Takie filtry są bardzo wygodne do użytku domowego, ponieważ zmniejszają osadzanie się kamienia w rurach urządzeń i sprzętu. Kolejną wadą jest żywotność zmiękczaczy polifosforanowych. Po 6 miesiącach należy wymienić filtr. Proces działania nowoczesnych zmiękczaczy opiera się na działaniu fal elektromagnetycznych, które niszczą związki soli. W rezultacie tworzenie się kamienia jest niemożliwe. Jednak w ogólnym sensie takie zmiękczacze nie są filtrami. Po prostu zmieniają kryształy soli pod wpływem pola magnetycznego. Takie zmiękczacze są instalowane w rurociągu w odległości 2 metrów od punktu poboru wody, tj. są wmontowywane w rurę.

Góra