Artykuł partnerski

Instrumenty muzyczne na plac zabaw – rozwój poprzez zabawę!

Jaki jest najlepszy sposób na to, by dziecko nauczyło się nowych umiejętności? Oczywiście zabawa, a place zabaw są miejscami, na których maluchy mogą szlifować naprawdę wiele zdolności. Znajdzie się nawet coś dla małych talentów muzycznych! Przeczytaj, jakie instrumenty muzyczne na plac zabaw wyróżniamy i dlaczego są one tak ważne dla rozwoju dziecka.

Muzyka a rozwój dziecka

Choć wielu osobom muzyka kojarzy się głównie z rozrywką, to jej wpływ na różne aspekty rozwoju dzieci, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, jest nie do przecenienia. Zostało udowodnione, że dźwięki kształtują psychikę malca, wpływają na jego zdolności kognitywne oraz bezpośrednio oddziałują na sferę emocjonalną.

Jeśli w projekcie uwzględniono instrumenty muzyczne, plac zabaw stanie się dla dzieci miejscem, gdzie będą mogły rozwijać swoją kreatywność, zmysł estetyczny, zdolność zapamiętywania czy podzielność uwagi. Muzyka w bezpośredni sposób sprzyja też tworzeniu świata wewnętrznych przeżyć malucha, wpływa na jego sferę emocjonalną i pozwala uwrażliwić na piękno płynące z harmonii oraz rytmu. W zależności od tempa oraz głośności dźwięki mogą pobudzać dziecko do aktywności lub wprost przeciwnie – działać na nie kojąco i sprzyjać osiągnięciu stanu relaksu.

Wiadomo też, że dzieci, które mają kontakt z muzyką i uczą się gry na instrumentach, osiągają lepsze wyniki w szkole. Poprawie ulega ich zdolność do zapamiętywania oraz łączenia faktów. To zjawisko bywa często nazywane ,,efektem Mozarta”. 

Wyposażony w instrumenty muzyczne plac zabaw z pewnością pomoże zaspokoić u dzieci potrzebę ekspresji. Maluchy będą mogły spróbować swoich sił w komponowaniu pierwszych utworów, a oswojenie się z uproszczonymi wersjami podstawowych instrumentów ułatwi im w przyszłości naukę gry na prawdziwej gitarze, perkusji czy fortepianie. Muzyka odgrywa szczególnie dużą rolę w rozwoju najmłodszych dzieci, dlatego instrumenty muzyczne należy wybierać przede wszystkim na place zabaw dla przedszkoli. Jeżeli zainteresowała Cię tematyka wpływu różnych urządzeń zabawowych na rozwój dziecka, to przeczytaj także: Nowoczesne place zabaw – rozwój przez zabawę!

Instrumenty na placu zabaw – jakie możemy spotkać?

Dobierając instrumenty muzyczne na plac zabaw, należy zadbać, by znalazły się tam urządzenia różnorodne, pozwalające na wydobywanie różnych tonów. W miarę możliwości skomponujmy je tak, aby na obiekcie znalazły się zarówno instrumenty, z których korzysta się w pojedynkę, jak i te przeznaczone do równoczesnej zabawy dwójki, a nawet większej liczby dzieci. Warto też pomyśleć o zamontowaniu ławek w pobliżu niektórych sprzętów, aby dało się na nich wygodniej grać (choć część urządzeń zawiera już siedziska w zestawie). Poniżej opisujemy najpopularniejsze instrumenty muzyczne na plac zabaw:

Marimba

Instrument ten składa się z metalowych rurek rozmieszczonych obok siebie na stelażu. Przypomina trochę ksylofon i występuje w kilku wariantach. Na niektórych mogą grać równocześnie dwie osoby. Dźwięk jest delikatny i harmonijny, a wydobywa się go poprzez rytmiczne uderzanie pałkami w środkowe części rur. Jeśli do marimby dołączymy inne instrumenty muzyczne, plac zabaw stanie się idealnym miejscem na koncerty małej orkiestry!

Ksylofon

Wygląd i sposób działania ksylofonu jest bardzo zbliżony do marimby. Różnicę stanowią dźwięki, jakie można z nich wydobyć. Tony marimby są miękkie, a ksylofonu – twarde. Brzmienie marimby jest też nieco bogatsze, gdyż jej metalowe rurki inaczej rezonują niż płaskie sztabki ksylofonu. Oba instrumenty muzyczne na plac zabaw świetnie współgrają z dźwiękiem dzwonów i tub.

Handpan

Handpany to bardzo proste, ale dające dzieciom wiele radości instrumenty muzyczne na plac zabaw. Aby wydobyć z nich dźwięk, uderza się palcami lub specjalnymi pałeczkami w pudło rezonansowe. Nie potrzeba specjalnych zdolności muzycznych, aby uzyskać ładną melodię. Dźwięk handpana świetnie komponuje się z dźwiękami dzwonów rurowych czy marimby. Niektóre wersje instrumentu pozwalają na jednoczesną grę dwóch osób, w skład zestawu mogą też wchodzić siedziska.

Bębenki

Bębenki to znane każdemu instrumenty muzyczne. Plac zabaw w nie wyposażony nigdy nie będzie spokojnym miejscem, bo maluchy czerpią z nich ogromną radość! Wybijanie rytmu na bębenku jest proste, intuicyjne, dlatego doskonale sobie z nim radzą nawet najmłodsze dzieci. W sprzedaży można znaleźć bębenki w wielu kolorach, rozmiarach i kształtach, dlatego bez problemu dobierzemy coś pasującego do pozostałych elementów wyposażenia placu zabaw.

Tuby 

Tuby reprezentują perkusyjne instrumenty muzyczne. Plac zabaw w nie wyposażony przyciągnie wielu małych amatorów eksperymentów muzycznych. Konstrukcja składa się z zawieszonych na stelażu rur o różnych rozmiarach. Dźwięk powstaje dzięki uderzaniu w ich górną część (przykrywaniu ich) specjalnymi packami wchodzącymi w skład zestawu. Gra na tubach (samodzielna lub z kolegą/koleżanką) to dla malucha doskonała okazja do rozwijania kreatywności oraz wyczucia rytmu.

Rury rezonansowe

Rury rezonansowe to bardzo ciekawe instrumenty muzyczne na plac zabaw. Inspiracją do ich skonstruowania była uwielbiana przez dzieci zabawa w ,,echo”. Konstrukcja składa się z dwóch pionowych, połączonych ze sobą rur. Każda z nich zakończona jest specjalną końcówką przypominającą megafon. Istotą zabawy jest przesyłanie sobie przez dwie osoby różnych dźwięków (może to być rozmowa, śpiew czy jakikolwiek inny odgłos) tak, by nikt inny tego nie słyszał.

To świetny sposób na integrację, bo rury rezonansowe są stworzone do zabawy w parze. Dzieci mogą dzięki nim podejmować różne eksperymenty z dźwiękiem. Przy odrobinie kreatywności takie instrumenty muzyczne na plac zabaw mogą stać się częścią mnóstwa fascynujących zabaw grupowych, np. odgrywania ról tajnych agentów czy nowych wariantów zabawy w ,,głuchy telefon”.

Dzwony

Te instrumenty muzyczne na plac zabaw nawiązują swą formą do architektury Dalekiego Wschodu. Składają się z dzwonków ułożonych w pionowym rzędzie, w które uderza się, aby wydobyć różne bogate tony.

Zasadniczo są dwa sposoby gry. Pierwszy polega na uderzaniu w każdy dzwonek osobno (dźwięk będzie wówczas przedłużony), natomiast drugi na uderzaniu we wszystkie dzwony z góry do dołu (dzięki temu można rozkoszować się płynnym przechodzeniem dźwięków od jednego do drugiego, a wszystkie tony znakomicie ze sobą współgrają). Pionowa konstrukcja o niewielkiej średnicy nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego można ją zmieścić nawet na bardzo małym placu zabaw.

Dzwony rurowe

Na dzwonach rurowych gra się podobnie jak na marimbie czy ksylofonie, z tym że wchodzące w ich skład rury zamontowane są pionowo, a nie poziomo. Wybija się rytm poprzez uderzanie w środek rurek dołączonymi do instrumentu pałkami. Każda rura ma inną długość – im jest krótsza, tym wyższy wydaje dźwięk. Generalnie, za pomocą dzwonów rurowych można uzyskać wysokie częstotliwości. Barwa dźwięku jest subtelna, a jednocześnie ma w sobie coś niesamowitego, wręcz magicznego. Wykorzystując te proste instrumenty muzyczne na plac zabaw, nawet dziecko, któremu ,,słoń nadepnął na ucho”, jest w stanie stworzyć intrygującą melodię.

Czy dzieci chętnie bawią się instrumentami na placu zabaw?

Wyposażony w instrumenty muzyczne plac zabaw wiele zyskuje w oczach małych użytkowników. Ten rodzaj urządzeń zabawowych nie jest jeszcze na tyle popularny, aby można je było spotkać na każdym osiedlu czy przy każdym przedszkolu, ale na szczęście ich potencjał coraz częściej zostaje dostrzeżony. Dzieci za każdym razem mają ogromną frajdę z odkrywania świata muzyki. 

Optymalnie, jeśli instrumenty muzyczne na plac zabaw będą zróżnicowane, a ich ilość wystarczająca do tego, by jednocześnie mogła z nich korzystać większa grupa dzieci. Wspólne muzykowanie sprzyja tworzeniu więzi międzyludzkich, uczy współdziałania i dodaje energii do podejmowania różnych grupowych inicjatyw, a przecież jedną z najważniejszych funkcji placów zabaw jest ich walor integracyjny! Jeśli plenerowe instrumenty zostaną zamontowane w miejskim parku czy na osiedlowym skwerze, to jest duża szansa, że rodzinne muzykowanie stanie się stałym elementem niedzielnych spacerów okolicznych mieszkańców.

Podsumowanie

Muzyka odgrywa w rozwoju dzieci ogromną rolę, a jeśli damy im do dyspozycji plenerowe instrumenty, to kreatywność malców może nas zadziwić. Dobrze wyposażony obiekt rekreacyjny będzie zawierał różne typy urządzeń wydających dźwięk, żeby dzieci mogły poznać różne sposoby uzyskiwania melodii. Maluchy szybko nauczą się ze sobą współpracować, aby wydobyć tony, które doskonale ze sobą współgrają. Jednego można być pewnym – wyposażony w instrumenty muzyczne plac zabaw nigdy nie będzie miejscem cichym, bo zawsze znajdzie się grono muzykantów chętnych umilić czas pozostałym użytkownikom obiektu!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Activeline, dzięki której instrumenty muzyczne na plac zabaw pojawiają się coraz częściej w przestrzeni miejskiej. Jeśli szukasz wyposażenia na place zabaw dla przedszkoli czy osiedli, z pewnością znajdziesz coś ciekawego w ofercie tego producenta!

Góra