Artykuł partnerski

Gmina Drwinia inwestuje w czyste środowisko, dziś oddała nową oczyszczalnię ścieków i ponad 22 km kanalizacji

Oddając tę inwestycję rozpoczynamy nowy etap w naszej gminie. Zrealizowaliśmy zadanie, które może nie jest tak widowiskowe, jak nowa szkoła, czy droga, ale które było bardzo potrzebne – mówił  dziś Jan Pająk, wójt Gminy Drwinia podczas uroczystego podsumowania projektu „Sanitacja otuliny Puszczy Niepołomickiej na terenie gminy Drwinia”. W ramach tego zadania  powstało ponad 22 km kanalizacji,  do której podłączone jest już ponad 500 gospodarstw, wybudowano też pierwszą na terenie gminy oczyszczalnię ścieków w Dziewinie.

To nowoczesny zakład spełniający najbardziej wymagające standardy – chwalił obiekt  Jan Chojka, prezes „Eko-Drwini”, oprowadzając gości po inwestycji.

W uroczystym podsumowaniu projektu realizowanego przez spółkę „Eko-Drwinia” oprócz władz samorządowych gminnych i powiatowych, radnych Gminy Drwinia, wzięli udział przedstawiciele gminnej spółki, a także wykonawcy kanalizacji, oczyszczalni i domowych przyłączy.

Symboliczną wstęgę oficjalnie otwierającą oczyszczalnię przecinali: Jan Pająk Wójt Gminy Drwinia, Leszek Zabiegała  Sekretarz Gminy Drwinia, Roman Gołębiowski Przewodniczący Rady Gminy, Jan Chojka prezes „Eko Drwini”, Ryszard Drożdżak wicestarosta Powiatu Bocheńskiego, Kazimierz Koprowski prezes WFOŚ w Krakowie, Kacper Rosa z-ca dyrektora RZGW w Krakowie, Jan Aksamit Radny Gminy Drwinia i Sołtys Dziewina,  Maria Przyborowska sołtys  Mikluszowic, Stefan Rakoczy sołtys Gawłówka.

Realizacja projektu, który pochłonął ponad 30 mln zł  (przy ponad 16 mln wsparciu Funduszu Spójności) ruszyła w 2020 roku. Równocześnie powstawała sieć i oczyszczalnia ścieków. Do tej pory  do kanalizacji podłączone jest  blisko czterdzieści procent  mieszkańców gminy. W najbliższych miesiącach dołączą do nich kolejni.

– To inwestycja w  naszą przyszłość, w środowisko w którym będą żyć nasze dzieci i wnuki – podkreśla Jan Pająk i zapowiada kontynuację zadania.

Ambicją samorządu Drwini jest wybudowanie sieci na terenie całej gminy, dlatego urzędnicy już aplikują po kolejne środki. Tak kosztownej inwestycji samorząd nie jest w stanie zrealizować bez wsparcia z zewnątrz.

W  planach jest  budowa sieci w Drwini, Zielonej  i Woli Drwińskiej. W Niedarach ma powstać druga oczyszczalnia ścieków.

Oczyszczalnia Ścieków w Dziewinie oraz kanalizacja w miejscowościach: Dziewin, Mikluszowice, Gawłówek, powstały w ramach projektu nr POIŚ.02.03.00-00-0135/16 pn. „Sanitacja otuliny Puszczy Niepołomickiej na terenie gminy Drwinia” realizowanego ze środków POIiŚ 2014-2020.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Avatar

    gość

    25 listopada 2023 godzina 09:56

    Po przegranych wyborach żaden z polityków PiS nie otwiera inwestycji????????????????????Przedtem byli nawet na otwarciu TOYTOY-a

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra