Artykuł partnerski

Gdzie najlepiej zacząć uczyć się programowania?

Na efektywność nauki programowania ma wpływ wiele czynników. Liczy się zaangażowanie ucznia, jego zdolności analityczne, jakość materiałów oraz częstotliwość zajęć. To jednak wciąż nie wszystko! Znaczenie ma także tryb i miejsce, gdzie przyszły programista będzie przyswajał nowy materiał. Do najbardziej popularnych i polecanych należą bootcampy, kursy i szkolenia. Sprawdź, czym się charakteryzują i dowiedz się, który sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Bootcamp — od zera do profesjonalnego programisty

Bootcamp to propozycja dla tych, którzy nie mieli jeszcze nic wspólnego ze światem IT i potrzebują nauczyciela, który ich w niego wprowadzi. Są to intensywne programy nauki, zazwyczaj w blokach 3- lub 4-dniowych. Mają przygotować od zera całkowicie początkującą osobę do podjęcia swojej pierwszej pracy w zawodzie. Dotyczą jednego języka, dzięki czemu uczeń może skupić się na nauce konkretnego sposobu programowania, co czyni cały proces bardziej efektywnym. Ile trwają takie bootcampy? To zależy. Zakłada się jednak, że potrzeba powyżej 100 godzin nauki, aby całkowicie początkująca osoba mogła podjąć swoją pierwszą pracę. Dostępne są także bardziej rozbudowane pakiety obejmujące ok. 250 godzin, po których śmiało można startować na posady, m.in. junior web developera. Największą zaletą bootcapmów jest bardzo intensywna nauka. Zajęcia odbywają się w stosunkowo krótkim czasie, dzięki czemu szybko można nabyć podstawowe umiejętności i wejść do świata IT. Jest to więc propozycja idealna dla tych, którzy chcą się szybko przebranżowić lub szukają nowych wyzwań.

Kursy — dla tych, którzy chcą nauczyć się więcej

Jeśli po bootcampie dana osoba stwierdzi, że chce nauczyć się więcej i dalej zgłębiać tajniki programowania, wówczas powinna spojrzeć na oferty kursów. Mogą się one odbywać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Zawierają jednak znacznie bardziej skomplikowane zagadnienia, dzięki czemu pozwalają łatwiej wspinać się po kolejnych szczeblach kariery w IT. Dzięki nim można rozwinąć umiejętności w najbardziej pożądanych językach. Zazwyczaj jeden kurs trwa ok. 100 godzin, co przy intensywnej pracy jest wystarczającą ilością, aby pozyskać nowe, wartościowe umiejętności. Taka nauka jest prowadzona w grupach przez doświadczonego trenera. Nie są one jednak zbyt duże, dlatego każdy uczeń może liczyć na indywidualne podejście. Składa się także z pracy własnej w domu, z której uczestnik jest następnie rozliczany. Kurs programowania trwa zazwyczaj kilka tygodni, dzięki czemu pozwala na szybkie podniesienie swoich kompetencji, co jest pożądane na rynku pracy.

Szkolenia — poznaj tajniki języków programowania

Szkolenia to najbardziej elastyczna forma nauki programowania. O ile bootcampy i kursy zazwyczaj mają sztywną liczbę godzin i ograniczony zakres materiału, tak w przypadku szkoleń uczeń ma znacznie większe pole manewru. Mogą trwać od zaledwie 24 godzin, które są realizowane w trakcie 3 dni roboczych, do aż ponad 200 godzin. Dotyczą konkretnych zagadnień w ramach danego języka programowania i wyróżniają się wysokim poziomem specjalizacji. Z pewnością nie są więc propozycją dla początkujących. Pozwalają jednak do perfekcji opanować daną partię materiału i dzięki temu przebić się wśród konkurentów na rynku pracy. Ponadto takie szkolenia mogą być organizowane na zamówienie dla niewielkiej liczby osób (np. trzech), co ułatwia naukę. Jeśli jakiś uczeń nie jest w stanie zebrać grupy, wówczas wiele firm oferuje także konsultacje indywidualne, które — choć droższe — są niezwykle efektywną formą nauki.

Góra