
Podróżowanie pociągiem to dziś nie tylko wygodna, ale i atrakcyjna forma przemieszczania się – zarówno na krótkich, jak i dalszych trasach. Nowoczesne składy, gęsta i dobrze zaplanowana siatka połączeń oraz możliwość dojazdu zarówno do dużych aglomeracji, jak i mniejszych miast sprawiają, że kolej przeżywa swój renesans. Podróż pociągiem to nie tylko sposób na szybkie dotarcie do celu – to także komfortowy sposób zwiedzania Polski. Dworce kolejowe, zazwyczaj bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta, są doskonałym miejscem do rozpoczęcia dalszego zwiedzania. Niektóre dworce same w sobie są warte uwagi – to budynki z duszą, zaskakujące architekturą i historią.
Dworzec tuż obok Starego Miasta
Dworzec Główny w Gdańsku to jeden z tych budynków, obok których nie sposób przejść obojętnie. Ceglana fasada, smukła wieża zegarowa i detale architektoniczne sprawiają, że budynek gdańskiego dworca sam w sobie stanowi atrakcję turystyczną. Największym atutem tego dworca jest jednak jego położenie – znajduje się on tuż przy najpiękniejszej części Gdańska, czyli historycznym Śródmieściu. Wystarczy kilka minut spaceru, by znaleźć się na Długim Targu, podziwiać zabytkowe kamienice i majestatyczny Ratusz Głównego Miasta. Kawałek dalej nad Motławą znajduje się słynny Żuraw, Europejskie Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. Gdańsk to jednak nie tylko pocztówkowe widoki – wystarczy zejść z głównego szlaku, by odkryć jego mniej znane oblicze, jak nastrojowe Dolne Miasto czy rewitalizowane tereny postoczniowe.
Brama do Gór Świętokrzyskich
Dworzec PKP Kielce położony jest w samym centrum miasta. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Kielcach jest Kadzielnia – rezerwat przyrody i jednocześnie tętniący życiem amfiteatr, ulokowany na terenie dawnego kamieniołomu. Kadzielnia to jedno z najbardziej znanych miejsc w Polsce, gdzie znajdują się jaskinie – zidentyfikowano ich tu aż 25. Trzy z nich – Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina – zostały udostępnione do zwiedzania. Turyści mogą zejść pod ziemię i pod opieką przewodnika przejść bezpieczną, oświetloną trasą turystyczną. Jednym z najpiękniejszych zabytków Kielc jest barokowy Pałac Biskupów Krakowskich z XVII wieku, będący obecnie siedzibą Muzeum Narodowego z imponującą kolekcją malarstwa i sztuki sakralnej. Warto przespacerować się również przez urokliwy Park Miejski im. Staszica, z romantycznym stawem i widokiem na Wzgórze Zamkowe.
Stolica z innej perspektywy
Choć jest znacznie mniej oblegana niż Dworzec Centralny, Warszawa Gdańska to stacja, na której warto wysiąść, aby poznać stolicę z innej perspektywy. Niedaleko stąd znajduje się POLIN – Muzeum Historii Żydów Polskich, uznawane za jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie. Monumentalna, falująca bryła budynku symbolizuje rozdarcie i nadzieję, a wnętrze wciąga w wielowarstwową, głęboko ludzką opowieść. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się też ważne miejsce pamięci – Pomnik Bohaterów Getta. Okolica sprzyja również chwili odpoczynku – tuż obok rozciągają się Ogrody Krasińskich, z monumentalnym Pałacem Krasińskich. To idealne miejsce na spacer wśród zieleni i starych drzew.
Podróż zacznij od planowania
Każdy, kto podróżuje koleją, wie, jak ważne jest zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem. Niezwykłym ułatwieniem w organizacji wyjazdów jest aplikacja EuroPodróże, która pozwala nie tylko na szybkie wyszukiwanie połączeń kolejowych, ale również zakup biletów w ciągu zaledwie kilku minut. Bilet wysyłany jest e-mailem oraz SMS-em. Aplikacja wysyła również przypomnienie o podróży na 30 minut przed odjazdem pociągu. Jednym z największych udogodnień jest możliwość zapłacenia za bilet nawet do 30 dni po odbytej podróży. Z pomocą aplikacji EuroPodróże szybko i wygodnie zaplanujesz trasę, kupisz bilet, a później skupisz się na tym, co najważniejsze – czerpaniu radości z odkrywania nowych, inspirujących miej
