Artykuł partnerski

Drabina magazynowa – bezpieczeństwo i efektywność praca na wysokości w magazynie

W każdej branży związanej z produkcją i dystrybucją, przestrzeń magazynowa to absolutna konieczność. Towar, od momentu powstawania po dostarczanie go do klienta, powinien być odpowiednio składowany oraz zabezpieczony. Organizacja magazynów wymaga zastosowania profesjonalnych rozwiązań, wśród których na szczególną uwagę zasługują drabiny magazynowe. To sprzęt niezbędny do pracy na wysokości nie tylko w mniejszych magazynach, ale zastosowanie znajduje także w halach wysokiego składowania. Jaka drabina magazynowa zapewni bezpieczeństwo i ergonomię? Wyjaśniamy, czym charakteryzują się najlepsze drabiny – magazyn dzięki temu sprzętowi stanie się bezpieczną i lepiej zorganizowaną przestrzenią.

Drabiny magazynowe – najwyższy poziom bezpieczeństwa

Rozporządzenie Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wskazuje jasno, że pracą na wysokości jest każda praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem ziemi lub podłogi (za wyjątkiem sytuacji, gdy powierzchnia jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi bądź jest wyposażona w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem z wysokości). W praktyce oznacza to, że w zasadzie wszystkie czynności wykonywane w magazynach możemy zaliczyć do pracy na wysokości – nawet w przypadku niewielkich magazynów wyposażonych w niższe regały obsługa wyższych półek rzadko odbywa się z poziomu gruntu i niezbędna jest do niej drabina. Magazyn to nie domowy składzik czy spiżarnia – tu pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo zatrudnionych osób, dlatego nie może sobie pozwolić na prowizoryczne rozwiązania. Profesjonalne drabiny magazynowe to odpowiedź na potrzeby wszystkich zarządców magazynów stawiających na bezpieczeństwo i jednocześnie ergonomię pracy, ponieważ w przypadku składowania maksymalne wykorzystanie powierzchni to podstawa. Co powinno charakteryzować najlepszą drabinę magazynową?

Ręczna obsługa magazynów – jak zorganizować pracę?

Choć nowoczesne zaawansowane systemy sterujące i automatyzacja coraz częściej stają się podstawą organizacji w magazynach wielkopowierzchniowych, to wciąż wiele mniejszych jednostek opiera swoje funkcjonowanie na pracy ręcznej ludzi. A ci, z racji charakteru pracy, narażeni są na ryzyko wypadków. Drabiny magazynowe muszą więc zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo, które musi iść w parze z płynnością obsługi. Specyfika pracy każdego magazynu może wyglądać inaczej, dlatego przy wyborze sprzętu do prac na wysokości należy wziąć pod uwagę częstotliwość, zakres (wysokość) prac oraz warunki otoczenia. Nie każda drabina sprawdzi się w roli drabiny magazynowej. Prosta drabina przystawna to co najwyżej sprzęt do kontrolowania stanów magazynowych czy kontroli etykiet – trudno oczekiwać, by do ustawiania towaru na wyższych półkach mogła posłużyć tego rodzaju drabina. Magazyny często charakteryzują także wąskie przejścia, dlatego przy zakupie należy kierować się nie tylko wysokością roboczą, ale również szerokością i innymi wymiarami. dzięki temu bez problemu dobierzesz rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnych pomieszczeń.

Ręczna obsługa magazynu

Jaka drabina magazynowa sprawdzi się najlepiej?

Jeśli chodzi o drabiny magazynowe, dużą popularnością cieszy się przede wszystkim drabina wolnostojąca jezdna KRAUSE, z platformą i barierkami zabezpieczającymi. To sprzęt wyposażony w wygodny podest oraz szerokie stopnie umożliwiające komfortową pracę na wysokości. Barierki zamontowane z trzech stron zapewniają bezpieczeństwo i swobodę ruchów, a dodatkowy pałąk bezpieczeństwa oraz łańcuch sprawiają, że obsługa regałów magazynowych przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Jezdna drabina magazynowa wyposażona została dodatkowo w stabilizator z rolkami ułatwiającymi przesuwanie drabiny także po jej rozłożeniu. Warto również wspomnieć o możliwości szybkiego składania – dzięki temu drabina nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwa w transporcie. To szczególnie ważne zarówno w przypadku większych magazynów, w których drabiny należy często przestawiać, jak i mniejszych pomieszczeń, gdzie często po prostu nie ma miejsca na rozłożoną na stałe drabinę.

Drabina magazynowa jezdna to wybór nie tylko osób pracujących w magazynach – jako drabina na kółkach sprawdzi się także w warsztatach czy stacjach naprawy pojazdów, zapewniając profesjonalistom wygodę i ochronę przed upadkiem z wysokości.

Drabina magazynowa jezdna

Drabiny regałowe – szybki i wygodny dostęp do regałów

W przestrzeni magazynowej doskonale spisują się nie tylko klasyczne drabiny magazynowe, ale również lekkie drabiny regałowe. To sprzęt, który pozwala szybko sięgnąć wysokich półek regałów, nie zajmuje przy tym dużo miejsca, dlatego może być wykorzystywany w magazynach, w których tradycyjna drabina magazynowa nie zmieści się w wąskiej alejce. Najprostszym rozwiązaniem jest drabina regałowa wyposażona w haki do zawieszania na prowadnicach oraz dodatkowe haki do odstawiania drabiny w pozycji postojowej. Bardziej zaawansowaną propozycją jest drabina z dodatkową poręczą i stabilną podporą. Regałowy model przesuwny to z kolei drabina magazynowa ze zintegrowanym systemem jezdnym do prowadnic o przekroju okrągłym. Dwie samoblokujące się rolki zapewniają bezproblemowe przemieszczanie drabiny wzdłuż regału, dlatego drabiny regałowe mogą posłużyć do stworzenia całego systemu obsługi regałów ustawionych na niewielkiej powierzchni.

Drabiny regałowe

Drabina magazynowa to wciąż niezbędny sprzęt w każdym magazynie. Warto zainwestować w modele wykonane z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo oraz ergonomię pracy. W mniejszych pomieszczeniach mogą być ciekawą alternatywą na podestów roboczych.

Góra