Zatkane ucho może mieć kilka różnych przyczyn. W każdym przypadku jednak jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, powodujące niekiedy bardzo duży dyskomfort. Choć w niektórych przypadkach z zatkanym uchem można sobie poradzić w domu, często niezbędna bywa wizyta u specjalisty. Narząd słuchu jest bardzo delikatny i próba działania na własną rękę może niekiedy skończyć się nawet przebiciem błony bębenkowej i trwałą utratą słuchu. Jakie mogą być powody zatkanego ucha i jak sobie poradzić z tym problemem?
Zatkane ucho – najczęstsze przyczyny
Chociaż przewód słuchowy naturalnie oczyszcza się w sposób samoistny, niekiedy może dochodzić do nadmiernego gromadzenia się w jego wnętrzu woskowiny. Przyczynia się do tego niewłaściwa higiena i częste, błędne stosowanie patyczków higienicznych, ale także noszenie słuchawek dousznych czy aparatów słuchowych. Powstają wówczas czopy woskowinowe będące tym samym najczęstszą przyczyną zatkanego ucha.
Jednak wśród przyczyn zatkanego ucha wymienia się także obecność wody w przewodzie słuchowym, która prowadzi do zmiękczania tkanek i pojawienia się ryzyka infekcji. Odczucie zatkanego ucha powoduje też katar drażniący trąbkę słuchową, co szczególnie dotyka dzieci. Niekiedy uczucie zatkanego ucha pojawia się również po locie samolotem, jeździe windą czy pobycie w górach. W tym przypadku problem jednak najczęściej mija samoistnie, a przypadłość związana jest ze zmianami ciśnienia.
Zatkanie ucha woskowiną – jak je odetkać?
Nadmiar woskowiny nagromadzonej w przewodzie słuchowym można usunąć w warunkach domowych w przypadku, jeżeli nie utworzył się jeszcze zbity czop woskowinowy. W tym celu należy zastosować dostępne w sprzedaży specjalne aerozole, spraye lub krople, które następnie aplikuje się do uszu kilka razy dziennie. Preparaty te bezpiecznie rozrzedzają wydzielinę, która następnie wypływa na zewnątrz ucha. Wówczas wystarczy ją wytrzeć wacikiem nasączonym wodą z dodatkiem np. mydła lub łagodnego środka myjącego.
Do czyszczenia uszu nigdy nie należy używać patyczków higienicznych, które mogą jedynie spotęgować problem i doprowadzić do przebicia błony bębenkowej. Grozi to trwałą utratą słuchu. W przypadku, gdy nagromadzeniu woskowiny towarzyszą takie objawy jak ból, krwawienie z przewodu słuchowego, szumy uszne czy niedosłuch, należy udać się do specjalisty, jakim jest laryngolog. Wrocław to jedno z miast, gdzie lekarz wykona profesjonalne i bezpieczne odetkanie uszu z zastosowaniem odpowiedniego płukania. Takiego działania nie należy wykonywać na własną rękę w warunkach domowych.
Ucho zatkane wodą – co zrobić?
Czasami po pobycie na basenie lub wzięciu prysznica towarzyszy nam dyskomfort związany z nadmiernym poziomem wilgoci w uszach. Jest to nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale także czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia różnych infekcji.
Usunięcie wody w takim przypadku polega na przechyleniu głowy na bok i pociągnięciu płatka usznego. Wówczas woda powinna wypłynąć samoistnie. Innym sposobem jest żucie gumy lub przełykanie i ssanie np. cukierków, co często powoduje udrożnienie kanału słuchowego. Pozbycie się wody z zatkanych uszu możemy również wywołać poprzez intensywne ruchy żuchwą, wykonując głębokie wdechy lub imitując ziewanie.
Zatkane ucho i katar – jak złagodzić dolegliwości?
W sytuacji, gdy zatkanym uszom towarzyszy jednocześnie tocząca się infekcja oraz katar, należy przede wszystkim łagodzić stan zapalny wywołany przeziębieniem lub określoną chorobą. Warto zastosować środki, które łagodzą obrzęk, takie jak krople do nosa i preparaty zmniejszające stan zapalny. Na zatkane uszy podczas kataru powinny pomóc również inhalacje, które dodatkowo nawilżą drogi oddechowe.
Zatkane ucho a ciało obce – co zrobić?
Chociaż zatkane ucho takim przedmiotem jak koralik czy niewielki przedmiot zazwyczaj zdarza się u dzieci, problem może zdarzyć się również dorosłym, np. na skutek nieprawidłowego czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi. Wówczas w przewodzie słuchowym może pozostać fragment waty. Jeśli dany element jest widoczny i zatkanemu uchu nie towarzyszą inne niepokojące objawy, można w celu jego usunięcia zastosować pęsetę i delikatnie usunąć przedmiot.
W przypadku, gdy dochodzi do krwawienia lub bardzo
intensywnego bólu, a przedmiotu nie widać lub nie da się go usunąć w sposób
samodzielny, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub udać się do
szpitala.