Artykuł partnerski

Co to jest feeder method? Krótki poradnik dla początkujących

Każdy wędkarz, początkujący czy zaawansowany, powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego sprzętu. Czasem doświadczenie, wiedza i umiejętności to za mało. Co warto wiedzieć o bardzo popularnej metodzie łowienia ryb – method feeder?

Method feeder – pod tą nazwą skrywa się jedna z metod połowu ryb, polegająca na punktowym dostarczaniu zanęty bezpośrednio do łowiska przy pomocy koszyczka zanętowego. Zadaniem wędkarza jest obserwacja ewentualnych brań sygnalizowanych przez drganie szczytówki wędziska.

Method feeder – jaką wędkę wybrać?

Feeder to metoda gruntowa, polegająca na tym, że przez cały czas połowu zanęta i przynęta pozostają przy dnie zbiornika. Wysokiej jakości wędki feederowe można kupić praktycznie w każdym sklepie wędkarskim. Jednak ich ogromny wybór może przyprawić o zawroty głowy nawet najbardziej doświadczonego wędkarza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki?

Jednym z najważniejszych parametrów wędziska jest długość kija. Jeszcze do niedawna najczęściej stosowane wędki miały długość 300 i 330 cm. W ostatnich latach można jednak zauważyć, że coraz większa liczba wędkarzy sięga po modele o długości od 360 do nawet 420 cm. Dłuższe kije zdecydowanie lepiej radzą sobie na większych zbiornikach i zwiększają zasięg wędkarza.

Trzeba zwrócić również uwagę na ciężar wyrzutu oraz akcję. Zalecany ciężar wyrzutu w metodzie feederowej będzie wahał się od 30 do 80 g. Jeśli chodzi o akcję wędziska, to wędkarze najczęściej sięgają po kije o akcji parabolicznej albo półparabolicznej.

W poszukiwaniu wysokojakościowych wędek feederowych od najlepszych producentów można zajrzeć na stronę sklepmietus.pl.

Method feeder – jak wybrać kołowrotek?

Kołowrotek odgrywa istotną rolę w większości metod wędkarskich. Wybierając kołowrotek do feedera trzeba zwrócić uwagę na to, że jego model powinien być dopasowany do stylu wędkowania. Podczas gdy jeden kołowrotek sprawdzi się przy połowie dużych ryb na sporych dystansach, inny będzie odpowiedni do łowienia krótkodystansowego.

Wędkarze powinni zdawać sobie sprawę z tego, że zakup wysokiej jakości kołowrotka wiąże się ze sporym wydatkiem. Dlatego trzeba zwrócić uwagę naokres gwarancyjny, jakim objęty jest dany model. Gwarancja stanowi bufor bezpieczeństwa w przypadku niespodziewanej awarii.

Uniwersalną wielkością kołowrotka, która sprawdzi się w method feeder jest 3500-4500. Bardzo ważnym parametrem jest również hamulec, który powinien działać bardzo skutecznie i płynnie. Trzeba podkreślić fakt, że odpowiednie ustawiony hamulec nie tylko ułatwia holowanie ryby, ale także gwarantuje jej bezpieczeństwo.

Akcesoria do method feeder

Osoby zainteresowane łowieniem na metodę, muszą również zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria. Są to wiertła i igły, które umożliwiają założenie przynęty w odpowiedni sposób. Przydać się również mogą dedykowane pudełka do przechowywania przyponów, dzięki którym zawsze można mieć je pod ręką.

Feeder method to bardzo skuteczna metoda połowów, która narodziła się w Anglii, a obecnie cieszy się popularnością na terenie całego świata. Nic dziwnego – nawet początkujący wędkarze czerpią z niej dużą przyjemność.

Góra