Artykuł partnerski

Azory – podmiejski spokój w pobliżu centrum Krakowa. Kto kupuje tu mieszkania i dlaczego warto?

Szukasz mieszkania w Krakowie? Azory to osiedle Krakowa, należące do Dzielnicy IV Prądnik Biały. Obszar mieści się w niedużej odległości od centrum, a równocześnie zapewnia swoim mieszkańcom podmiejski spokój i dostęp do potrzebnej infrastruktury.

Krakowskie Azory to obszar, który w ostatnich latach rozwija się o nowe osiedla deweloperskie. Nowoczesna architektura nawiązuje do tradycyjnej, wielomieszkaniowej zabudowy dzielnicy. Kiedy w 1932 roku rozpoczęto budowę osiedla były to zaledwie przedmieścia Krakowa. Obecnie okolice Ronda Ofiar Katynia nadal są nieco na uboczu, czemu zawdzięczają swój spokojny charakter, równocześnie mieszkańcy mogą korzystać z pełnej infrastruktury wielkiego miasta. Znajdują się tu m.in. Galeria Bronowice, IKEA czy market budowlany Castorama i wiele innych sklepów.

Azory – ogólne informacje o dzielnicy

Azory to osiedle na terenie IV Dzielnicy Prądnik Biały. Obszar jest położony w północno-zachodniej części miasta, między ulicą Radzikowskiego, parkiem Wyspiańskiego, ulicą Opolską i torami kolejowymi, które oddzielają je od pobliskiej Krowodrzy i Bronowic Początkowo Azory były osiedlem murowanych domków jednorodzinnych kolejarzy i rolników. Pierwsza zabudowa tego typu pojawiła się tu już w drugim dziesięcioleciu XX wieku. Kilkadziesiąt lat później, zaczęto wznosić tu budynki mieszkaniowe, w tym kamienice i bloki z wielkiej płyty. Współcześnie osiedle rozwija się o nowe inwestycje mieszkaniowe, które w zależności od projektu nawiązują do wielopiętrowych budynków lub tworzą kameralne, niższe  enklawy z większą ilością zieleni. Ze względu na atrakcyjną lokalizację dzielnicy powstają tu również liczne biurowce, w którym swoje siedziby mają m.in. zagraniczne korporacje bankowe.

Mieszkania na Azorach w Krakowie

Azory są osiedlem chętnie wybieranym przez osoby młode oraz obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Krakowa do pracy. Zainteresowaniem tej pierwszej grupy cieszą się przede wszystkim kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe. Jak wynika z danych portalu Gethome za mieszkanie dwupokojowe o wielkości około 42 m2 w tej lokalizacji należy zapłacić średnio 14 tys. za metr kwadratowy, co plasuje jego wartość w okolicach średniej ceny nieruchomości w Krakowie ogółem. Nieco droższe są mieszkania 1-pokojowe, których średnia cena wynosi 16 tys. zł za metr kwadratowy. Taki typ nieruchomości najłatwiej jednak sprzedać lub wynająć, przez co oferty znikają dość szybko. Grupą, którą szczególnie interesują  Ogłoszenia Gethome Kraków mieszkania na wynajem w tym obszarze są pracownicy korporacji i studenci.

Dobra komunikacja 

Azory są dobrze skomunikowane z resztą Krakowa. Osiedle znajduje się zaledwie 7 km od Rynku Głównego. Posiada także własną pętlę autobusową przy ul. Wojciecha Weissa i Marii Jaremy, gdzie swój kurs kończą m.in. linie w Dworca Głównego, Nowej Huty czy Bieżanowa. Kursują tędy także busy łączące dworzec lub Nowy Kleparz z ościennymi miejscowościami Krakowa jak Krzeszowice, Zabierzów, Skała czy Zielonki. Mieszkańcy mogą także korzystać z przystanków w okolicach Ronda Ofiar Katynia, skąd łatwo dotrzeć zarówno do Bronowic, jak i w kierunku Nowej Huty. Dojazd do centrum Krakowa ma w niedalekiej przyszłości poprawić budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, która połączy osiedle z pętlą na Krowodrzej Górce. W okolicy znajduje się także stacja kolejowa Kraków Łobzów, przez którą przebiega linia krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z lotniska w Balicach przez Kraków Główny do Wieliczki. Zatrzymują się tu także pociągi z Katowic, Oświęcimia i Rzeszowa, co czyni ten adres popularnym wyborem wśród studentów z tych miejscowości lub ich okolic.

Infrastruktura handlowo-usługowa

Na terenie osiedla Azory znajduje się sporo mniejszych i dużych sklepów. Największym z nich jest Galeria Bronowice z hipermarketem Auchan, drogeriami i licznymi butikami. Tuż obok znajdują się IKEA.. Nie brakuje także licznych punktów usługowych jak salony kosmetyczne, fryzjerskie czy usługi krawieckie. Na terenie dzielnicy znajduje się państwowy żłobek, cztery przedszkola, dwie szkoły podstawowe oraz XIV Liceum Ogólnokształcące. Nie brakuje także placówek prywatnych oraz zakładów opieki medycznej. Wszystko to zlokalizowane jest w odległościach, które umożliwiają mieszkańcom przemieszczanie bez konieczności użycia samochodu. 

Atrakcje dla mieszkańców

Azory prezentują raczej zwartą zabudowę miejską. Sąsiadują jednak z Parkiem Wyspiańskiego i Parkiem Krowoderskim, które stanowią popularne tereny rekreacyjne. Młodzi rodzice z dziećmi mogą korzystać z licznych placów zabaw, a dorośli mieszkańcy ćwiczyć w siłowniach na świeżym powietrzu. Na terenie osiedla znajduje się szkoła jogi, szkoła sztuk walki oraz centrum wspinaczkowe Forteca. Ciekawym miejscem spotkań i imprez muzycznych jak klub muzyczny Forty Kleparz. Przestrzeń dawnego fortu jest gospodarzem wielu ciekawych festiwali i wydarzeń kulturalnych. Miłośnicy książek mogą skorzystać z filii Biblioteki Kraków. W Galerii Bronowice znajduje się filia kina Mikro, która w kameralnej sali prezentuje kinowe nowości. Na terenie dzielnicy funkcjonuje także wiele lokali gastronomicznych, wśród których znajdują się bary, bistra, restauracje, kawiarnie i fast foody. 

Góra