Szpital Powiatowy w Brzesku ma się czym pochwalić. W ostatnich tygodniach uruchomiono: zaplecze izolacyjno-zakaźne przy SOR, nową pracownię tomografii komputerowej z nowym aparatem, zamontowano też agregat prądotwórczy, który pozwoli na pracę szpitala przy braku prądu nawet przez 6 godzin. Jest również nowy zbiornik tlenu o poj. 9 metrów sześciennych wraz z instalacją gazów medycznych.
Dziś odbyło się uroczyste oddanie tych inwestycji. Ich realizacja pochłonęła w sumie około 5,5 mln zł i była dofinansowana z budżetu państwa, ze środków Wojewody Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego w Brzesku.
Nowe inwestycje w Brzesku:
Obszar izolacyjno- zakaźny przy SOR – posiada oddzielne, niezależne wejście bezpośrednio z zewnątrz, bez konieczności przechodzenie przez triage w SOR. Obszar ma służyć do hospitalizacji pacjentów z podejrzeniem choroby zakaźnej. To 145 m2, obejmujące:
- dwie sale izolacyjno- obserwacyjne
- dwie łazienki pacjentów
- pomieszczenie oczekiwania i obserwacji
- gabinet lekarski
- łazienkę dla personelu
- śluzy, szatnie, brudownik
Pracownia tomografii komputerowej wraz z nowym tomografem
W ramach inwestycji odremontowano pracownię i wyposażono ją w nowoczesny 80-rzędowy (do tej pory szpital dysponował aparatem 16-rzędowym) wysokiej klasy tomograf komputerowy. Dzięki rozwiązaniom opartym na sztucznej inteligencji (IA) aparat daje najlepszej jakości obraz przy użyciu minimalnej dawki promieniowania, dostosowanej do pacjenta. Pozwala na wykonanie badań kardiologicznych, wirtualnej: kolonografii, bronchoskopii, endoskopii naczyń czy angiografii TK.

Dodatkowy zbiornik tlenu wraz z rozbudową instalacji gazów medycznych
Zbiornik tlenu o pojemność 9 m3 tlenu (stary zbiornik 6 m3), pozwoli wydłużyć zabezpieczenie w tlen dla szpitala bez dostaw z zewnątrz do 15-17 dni. Oddanie instalacji z dodatkowymi 30 gniazdami tlenowymi, przed III falą pandemii pozwoliło bezpiecznie hospitalizować pacjentów z COVID-19.

Nowy agregat prądotwórczy
W pełni zautomatyzowany agregat prądotwórczy o mocy 30 KW. Ma on zapewnić podtrzymanie działalności szpitala przy awarii zasilania z sieci do 6 godzin. Rozwiązanie sprawdziło się kilka dni temu podczas awarii, która spowodowała godzinny brak prądu. Wszystkie systemy zasilania zainstalowane w szpitalu działały, dzięki niemu, prawidłowo.

