Nowy ambulans zakupiony w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej trafił do Szpitala Powiatowego w Bochni. Dziś oficjalnie oddano do użytku i poświęcono pojazd, który wzbogacił tabor Zespołów Ratownictwa Medycznego.
– Nowy mercedes 319 CDI to mała intensywna terapia – podkreślał podczas uroczystości Jarosław Kycia, dyrektor bocheńskiego szpitala. Pojazd ma bowiem wszystko, co potrzebne, aby pomóc pacjentowi w stanie zagrożenia życia.
Ambulans jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego między innymi w nosze, krzesło kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo, karetka ma na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych.
Ambulans, w związku z trwającą epidemią koronawirusa, jest też wyposażony w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.
W spotkaniu, które zorganizowano obok SOR wzięła udział Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
– Mamy teraz wyjątkowy okres w służbie zdrowia. Zmagamy się z nowymi wyzwaniami, które do tej pory nie były być może tak ostro widziane. Pojawiły się nowe problemy, nowe oczekiwania, które trzeba było szybko rozwiązywać. Bocheński szpital jest dowodem na to, jak bocheńska służba zdrowia poradziła sobie w tym trudnym okresie – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, gratulując szpitalowi nowego pojazdu.
Poseł Stanisław Bukowiec i radny Sejmiku Małopolskiego Piotr Dziurdzia deklarowali z kolei, że nadal będą zabiegać o wsparcie lecznicy także w ramach kolejnych etapów Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
Poświęcenie karetki było okazją, by podziękować wszystkim, którzy walczyli z epidemią.
– Dziękuję za ofiarną i oddaną pracę całemu personelowi bocheńskiego szpitala – podkreślał starosta Adam Korta.
Podczas uroczystości nie brakło także przedstawicieli zarządu powiatu bocheńskiego, a także pracowników szpitala.
Nowy ambulans to kolejna nowa karetka, która w ostatnim czasie trafiła do Bochni. Poprzednią zakupiono z funduszy Ministerstwa Zdrowia.
Przy bocheńskim szpitalu funkcjonuje pięć Zespołów Ratownictwa Medycznego. Ratownicy realizują co roku ponad 7 tys. wyjazdów, pokonując 200 tys. km. Nowy ambulans zastąpi wysłużony pojazd, który na swoim liczniku ma ponad pół miliona kilometrów.