- REKLAMA -
- REKLAMA -
Zdrowie

Brzesko. Ponad 600 osób wykonało do tej pory kolonoskopię w ramach projektu realizowanego przez brzeski szpital

Kolonoskopię w brzeskim szpitalu wykonuje między innymi dr. nauk med. Andrzej Gryglewski
Fot. SP ZOZ Brzesko
- REKLAMA -

U co czwartego z  pacjentów przebadanych w ramach projektu „Zadbaj o zdrowie! Program profilaktyczny raka jelita grubego dla mieszkańców powiatu brzeskiego”  wykryto zmiany, które nieleczone mogłyby przekształcić się w nowotwór.

– To pokazuje, jak bardzo to badanie jest potrzebne – mówi lek. med. Adam Smołucha, dyrektor Szpitala Powiatowego w Brzesku. – Większość z tych pacjentów, u których wykryto niebezpieczne polipy, nie skarżyła się na żadne niepokojące objawy – dodaje dyrektor Smołucha.

Tak właśnie jest w przypadku nowotworu jelita grubego. Rozwija się on powoli, przez wiele lat bezobjawowo. Wtedy, kiedy pojawiają się jakieś niepokojące sygnały (krew w stolcu, biegunki, zaparcia) nowotwór jest już w zaawansowanym stadium.
– Dlatego w tym przypadku profilaktyka jest tak ważna, to jedyne badanie, które pozwala nam ocenić stan jelita grubego – podkreśla dr. nauk med. Andrzej Gryglewski, chirurg ze Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Projekt, w ramach którego wykonywana jest kolonoskopia, jest realizowany w brzeskim szpitalu od ubiegłego roku. Jest on skierowany do mieszkańców powiatu brzeskiego, a od niedawna także bocheńskiego w wieku pomiędzy 50 a 65 rokiem życia. Mogą w nim wziąć udział także osoby z przedziału wieku 25-49 lat z rodzin, u których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego oraz dla osób w wieku 40-49, które mają bliskiego krewnego ze zdiagnozowanym rakiem jelita grubego.

Badania kolonoskopowe są wykonywane w Pracowni Endoskopowej Szpitala Powiatowego w Brzesku.
W ramach projektu realizowana jest kampania informacyjna. Obejmuje ona spotkania i prelekcje, podczas których lekarze i pielęgniarki mówią o przyczynach zachorowań na raka jelita grubego, tłumaczą też jak się odżywiać i postępować, by nie zachorować na ten nowotwór.

Warto dodać, że nowotwór jelita grubego był przyczyną ponad 11,5 proc. wszystkich zgonów nowotworowych u mieszkańców woj. małopolskiego w latach 2011-13. Jest to także najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy po chorobie płuc, żołądka i prostaty u mężczyzn, a także raka piersi oraz płuc u kobiet.

Informacja o projekcie i rejestracja do badań: Biuro Projektu – Pracownia Endoskopii, III piętro, pokój 369 od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14:35. nr tel. : 14 6621 429 , 519 317 007 lub adresem e-mailowym e.pomykacz@spzoz-brzesko.pl.
Projekt jest realizowany przy wsparciu Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-20.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra