Na najbliższy czwartek zaplanowano sesję Rady Gminy Bochnia podczas, której przewidziano między innymi przyjęcie zmian w statucie SPGZOZ w Bochni. Zdaniem radnych klubu „Chcemy dobrego gospodarza” taka korekta doprowadzi do likwidacji gabinetów lekarzy-pediatrów. Innego zdania są pomysłodawcy uchwały, którzy przekonują, że zmiana statutu SPGZOZ w Bochni absolutnie nie oznacza braku opieki medycznej nad dziećmi w gminie Bochnia.
Do opublikowanego wczoraj oświadczenia dyrektor SPGZOZ CZYTAJ TUTAJ dziś odnoszą się opozycyjni radni: Izydor Wróbel, Stanisław Cefal i Witold Kowalski.
– Pragniemy podkreślić, że reprezentując bardzo liczną grupę mieszkańców gminy Bochnia po prostu wyraziliśmy swój sprzeciw wobec próby kolejnej, fatalnej zmiany w statucie SPGZOZ. W dodatku zmiana ta ma być przeprowadzona rękoma radnych gminnych w formie uchwały Rady Gminy. I stąd nasz apel, aby tego nie akceptowali – napisał Izydor Wróbel, przewodniczący klubu Chcemy dobrego Gospodarza w komunikacie, który dziś rano dotarł do naszej redakcji.
Według radnych rzekoma „kosmetyczna” zmiana w statucie gminnego ZOZ dotyczy niezwykle ważnego zagadnienia i jest bardzo niebezpieczna dla systemu opieki zdrowotnej w Gminie Bochnia . Nowy zapis daje GZOZ możliwość, że tam, gdzie dotychczas przyjmowali lekarze-pediatrzy, można będzie zatrudniać lekarzy innej, dowolnej specjalności akceptowanej przez NFZ.
– Czyżby Pani Kupisz i Pani Makowska już zapomniały o przypadku, gdy lekarka – internistka w Ośrodku Zdrowia w Łapczycy odmówiła przyjęcia pacjenta, gdyż nie miał on ukończonych 18 lat, czyli formalnie podlegał pod opiekę pediatryczną. Niewiele brakowało, aby tamten incydent zakończył się tragicznie – czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez trzech radnych.
„Obecne kierownictwo Gminy Bochnia 4 lata temu podobnie „kosmetyczną” zmianą nazywało likwidację 6 ośrodków zdrowia i zamianę ich na filie Wiejskiego Ośrodka Zdrowia w Łapczycy, który jako jedyny zachował swój status. Większość radnych dała się na to nabrać i poparła chory pomysł. Efekty tego wszyscy pamiętamy – drastyczne pogorszenie dostępności pacjentów do lekarzy. Dopiero kontrola przeprowadzona na nasz wniosek przez NFZ, poprawiła ten stan, lecz jednocześnie wykazała błędy kierownictwa SP GZOZ Bochnia, którego szefowa Pani Kupisz została ukarana karą pieniężną”.
– Ciekawe, czy także tym razem – za akceptacją wójta M. Bzdeka i jego zastępcy E. Makowskiej – dyr.GZOZ wytoczy nam prywatny proces opłacony z publicznej kasy ? – dopytuje przewodniczący Klubu Radnych Chcemy Dobrego Gospodarza.
Zorjetowany
28 kwietnia 2020 godzina 10:37
A co to za podchody w uchwale wyraźnie pisze co się robi z gabinetami pediatry ktoś tam jest podpisany.
Mieszkaniec
28 kwietnia 2020 godzina 11:05
To kto tu kłamie
Anonim
28 kwietnia 2020 godzina 13:10
Cale życie wiedzialam ze pediatra leczy dzieci. I lekarz poz nie był zadowolony jak sie szlo do niego z dzieckiem. To może wszystko złączyć pod jedno lekarz rodzinny to pediatra , ginekolog, dentysta czy psychiatra skoro tak mozna czemu nie. To może tez nauczyciel niech uczy wszystkiego polskiego, matematyki czy wf. I szefowie gminy tez NIECH robia wszystko po co im radni, skarbnicy i in.Paranoja
doktor
28 kwietnia 2020 godzina 13:57
Bzdeku dorobił sobie do wykształcenia z fikolków dodatkowe papiery do uczenia historii i uczył jej w Krzeczowie. On myśli że w medycynie też tak można , ha, ha, ha.
Wyborca
28 kwietnia 2020 godzina 17:07
Dobrze wiemy jak to wygląda w praktyce. Do tej pory jak nie było pediatry w ośrodku żaden pan doktor ani pani doktor nie przyjęła dziecka.Odpowiedź była jedna, proszę sobie szukać pediatry na własną rękę albo w innych ośrodkach albo prywatnie. Skoro lekarze w ośrodkach nie są lekarzami rodzinnymi tylko ogólnymi to nagle będą mieć taką specjalizację.
Tymi
28 kwietnia 2020 godzina 19:38
Cytując klasyka ze spotkania wiejskiego ‚skoro nie ma różnicy czy to pediatra czy lekarz internista, to nich Pani wójt zamiast do dentysty idzie do ginekologa’ 😀 tyl w temacie
Anonim
29 kwietnia 2020 godzina 08:02
Z treści uchwały wynika że to radni mieli rację.O ile do niej nie było uzasadnienia.