- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Bochnia. Wiesław Komasa w Bochni. Spotkanie zaplanowano na wtorek w bibliotece

- REKLAMA -

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na salon poezji z Wiesławem Komasą. Będzie to ostatnie spotkanie z cyklu „Biblioteka teatrem słowa”. Zaplanowano je na 17 grudnia o godz. 17.30 w sali klubu biblioteki.

Wiesław Komasa – aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy, reżyser teatralny i recytator. Urodził się w Nowym Wiśniczu, uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, gdzie arkana sztuki aktorskiej poznawał pod przewodnictwem znakomitych profesorów m.in. Zofii Jaroszewskiej i Jerzego Jarockiego.

Debiutował na scenie kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. W 1973 roku, wraz z Izabellą Cywińską, przeniósł się do Teatru Nowego w Poznaniu. Pierwszą dużą rolą aktora była brawurowo zagrana postać Pietrka z „A jak królem, a jak katem będziesz” według prozy Tadeusza Nowaka w reżyserii Janusza Nyczaka.

W 1988 roku został wykładowcą warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, a w 1995 roku profesorem tej uczelni. Wiesław Komasa jest autorem poetyckiej książki „Mieć jak rzeka swoje źródło” (1996), która jest owocem wieloletnich spotkań ze studentami i przemyśleń związanych z nauczaniem aktorstwa. W latach 2003-2004 był aktorem warszawskiego Teatru Polskiego.

Gościnnie występował na wielu scenach całej Polski. Jako reżyser współpracował z wieloma teatrami w Polsce i za granicą. Szerszej publiczności znany z seriali telewizyjnych m.in. „Egzamin z życia”, „Krew z krwi”, „Ranczo” oraz dubbingowych w filmie „Harry Potter”, „Hobbit”. Jedną z najgłośniejszych filmowych ról aktora był „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza z 2010 roku, opowiadający o głośnym samosądzie we Włodowie – wcielił się w terroryzującego wieś Zaranka.

Spotkanie w bocheńskiej Książnicy realizowane jest w ramach projektu „Biblioteka teatrem słowa”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra