Uchwała pojęta przez bocheńskich radnych w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2018 jest nieważna. Tak przynajmniej stwierdziło kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Pismo w tej sprawie trafiło już do magistratu.
Chodzi o błędy formalne, które popełniono, gdy podejmowano uchwałę w czerwcu. Problem w zasadzie pojawił się w komisji rewizyjnej, która powinna wypracować stanowisko na temat udzielenia lub nieudzielenia absolutorium.
Według RIO takiego stanowiska nie było. Komisja, której przewodniczy radna Zenona Banasiak, zarządziła tylko głosowanie „nad absolutorium”. Na brak stanowiska – opinii zwrócił uwagę prezes RIO w Krakowie (przysłał do magistratu stosowane pismo), ale jego sugestii radni podczas sesji absolutoryjnej nie wzięli pod uwagę. W tej sprawie interweniował także radny Jerzy Lysy, sugerując, by wstrzymać się z głosowaniem.
Uchwałę jednak głosowano. 15 radnych było za, 3 wstrzymało się od głosu. Teraz w tej sprawie interweniuje RIO.
– Upomnieliśmy radnych, że popełnili błąd, dokładną informację w tej sprawie otrzymał przewodniczący i kilku radnych. Procedury absolutoryjnej nie da się jednak już cofnąć. Jednorazowe unieważnienie uchwały nie pociąga za sobą żadnych skutków, nie mniej, jednak gdyby sytuacja się powtarzała, mielibyśmy do czynienia z powtarzającym się naruszaniem prawa przez radę, a to już poważny problem – mówi Mirosław Legutko, prezes RIO w Krakowie.
mówi Mirosław Legutko, prezes RIO w Krakowie.
