To dobra wiadomość dla rodziców. Szpitale nie będą już pobierać opłat, gdy rodzic zdecyduje się zostać z dzieckiem na noc. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta.
– Nowa regulacja wprowadza zakaz pobierania opłat od rodziców lub opiekunów za pobyt z dzieckiem albo osobą niepełnosprawną o znacznym stopniu niepełnosprawności w szpitalu, lub innym zakładzie leczniczym udzielającym stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych – wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia, poseł PiS na sejm RP.
Wprowadzenie tej regulacji to pokłosie postulatów, które wpływały do Ministerstwa Zdrowia. Do tej pory bywało, że rodzice w niektórych szpitalach byli obciążani kosztami nawet za włączenie do prądu ładowarki do telefonu, skorzystanie z prysznica, toalety, czy czajnika, w którym gotowali wodę na herbatę.
Niewielkie stawki w przypadku kilku dni robiły całkiem sporą kwotę, która była niepotrzebnym obciążeniem domowego budżetu.
Teraz się to zmieni. Rodzice dzieci czy opiekunowie osób niepełnosprawnych nie będą płacili. Jedyny koszt, jakim mogą być obciążeni to opłata za dodatkowe łóżko z pościelą. Rodzice, jeśli będą mieć takie życzenie, mogą też wykupić sobie wyżywienie w szpitalu.
– Te zmiany to wyjście naprzeciw rodzicom,
czy opiekunom osób
niepełnosprawnych. Mamy świadomość, że obecność bliskich bardzo korzystnie wpływa
na proces terapii dziecka, a czasem nawet skraca okres pobytu w szpitalu. U
dzieci występuje mniejszy uraz psychiczny, gdy rodzica mają obok siebie. Zależy
nam też, aby ta więź rodzica i dziecka była utrzymywana, szczególnie
w tak trudnych, drażliwych momentach dla dziecka, jakimi jest pobyt w szpitalu –
mówi
Józefa
Szczurek-Żelazko.
Znowelizowane przepisy trafią pod obrady Sejmu. W życie zostaną wprowadzone po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w
Dzienniku Ustaw.