W Szkole Muzycznej I stopnia w Brzesku odbyły się warsztaty, które poprowadzili dla uczniów specjaliści związani z wiodącymi polskimi uczelniami i scenami muzycznymi. Wszystko dzięki zaangażowaniu firmy CANPACK, która po raz kolejny pozytywnie odpowiedziała na prośbę placówki o wsparcie jej działalności dydaktycznej.
– Konfrontacja z takimi osobistościami nobilituje uczniów, podnosi rangę ich zainteresowań i pasji. Uwagi przekazywane przez naszych gości mają dla nich duże znaczenie. Nawet wtedy, gdy są podobne do tych, które słyszą na lekcjach, od swoich nauczycieli – mówi dyrektor Ilona Latocha-Dylewska.
W tym roku szkolnym warsztaty zorganizowano dla uczniów klas fortepianu, trąbki, skrzypiec, altówki oraz zespołu instrumentalnego i chóru. W zajęciach wzięło udział 132 uczniów spośród 165 stanowiących społeczność uczniowską.
Uczestnicy mieli okazję pracować z zaproszonymi wykładowcami indywidualnie i grupowo. Każdy z nich otrzymał wiele cennych, spersonalizowanych wskazówek, które pomogą szybciej i skuteczniej rozwiązać indywidualne problemy techniczno- wykonawcze. Podczas rozmów z uczniami, po tych spotkaniach, zauważalna była ekscytacja i przejęcie kontaktem z zaproszonymi gośćmi i przekazanymi wskazówkami. Uczniowie nabrali większej pewności siebie. Po raz kolejny przekonali się też, że każdy z nich może w przyszłości zostać muzykiem i że warto uczyć się w szkole muzycznej.
Warsztatowe zajęcia prowadzili:
dr hab. Milena Kędra
– pianistka, kameralistka i pedagog, wieloletni pracownik Liceum
Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im.
Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Kierownik Sekcji Fortepianu w POSM
II st. im. F. Chopina w Krakowie oraz dyrektor artystyczny Krakowskiego
Festiwalu Młodych Pianistów,
dr Bartosz Gaudyn –
pracownik Akademii Muzycznej w Krakowie oraz pierwszy trębacz Orkiestry
Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego
w Katowicach,
mgr Paweł Wójtowicz – skrzypek i
kameralista. Koncertmistrz Opery Krakowskiej, nauczyciel
Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego
w Krakowie, ekspert CEA ds. awansu zawodowego, kompozytor wielu utworów dla dzieci, juror konkursów i przesłuchań,
prof. dr hab. Stanisław Krawczyński
– wieloletni pracownik krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie pełnił
funkcję kierownika Katedry Chóralistyki, dziekana Wydziału Edukacji
Muzycznej i w końcu Rektora Akademii, w latach 2005 – 2012 oraz 2016 –
2020. Za jego kadencji Akademia została uznana, w rankingu tygodnika
Wprost, za najlepszą artystyczną uczelnię w Polsce.
Dzięki wsparciu firmy CANPACK szkoła nabyła również monitor interaktywny, będący wspaniałą pomocą dydaktyczną. Podąża on za sposobami uczenia się, zapamiętywania i komunikowania się dzieci oraz młodzieży, pomagając im rozumieć skomplikowane niekiedy zagadnienia z zakresu teorii muzyki. Na zajęciach kształcenia słuchu, rytmiki i audycji muzycznych monitor może stać się głównym nośnikiem treści i narzędziem pracy uczniów i nauczyciela.