Artykuł partnerski

Jakie są korzyści z długoterminowego wynajmu nieruchomości?

Kto z nas nie marzy o tym, aby jego oszczędności same się pomnażały? Od lat niezrównanym sposobem na tzw. pasywny zarobek jest inwestycja w mieszkanie pod wynajem — osób poszukujących lokum jest znacznie więcej niż ofert, dlatego właściciele nieruchomości są w bardzo korzystnej sytuacji i mogą liczyć na spore zyski. A czy osiągniemy je, prowadząc najem długoterminowy? O tym w naszym artykule!

Kiedy możemy mówić o najmie długoterminowym?

Najem długoterminowy jest pewnie pierwszym pomysłem, który przyjdzie nam na myśl, gdy usłyszymy przy rodzinnym stole pytanie: „A jak ty zarabiasz na swoim mieszkaniu?”. Jak sama nazwa wskazuje, zakłada on podpisanie umowy z najemcą na dłuższy okres czasu — obecnie umowy długoterminowe zawiera się najczęściej na okres 12 miesięcy. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają najemcy, którzy chcą znaleźć swoje cztery kąty, a nie są w stanie sobie pozwolić na wzięcie kredytu na zakup mieszkania — na przykład studenci, osoby wchodzące dopiero na rynek pracy lub młode małżeństwa.

W większości przypadków najem wcale jednak się nie kończy po upływie roku! Jeśli obie strony są zadowolone z warunków współpracy, nic nie stoi na przeszkodzie, by umowę przedłużyć na kolejne lata. Dla nas to w zasadzie jedyna okazja, by renegocjować warunki umowy — na przykład dostosować wysokość czynszu do sytuacji na rynku. 

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem długoterminowy?

Jeżeli kupując mieszkanie pod wynajem myślimy o stabilnych, wpływających na nasze konto co miesiąc zyskach — najem długoterminowy jest idealnym rozwiązaniem. Podpisując umowę z najemcą na rok (lub dłużej!) zyskujemy niemal stuprocentową gwarancję regularnych przychodów. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdy konieczne jest przedwczesne zakończenie umowy — należą jednak one do rzadkości!

Kolejna sprawa to niskie koszty najmu długoterminowego. W przeciwieństwie do krótkoterminowej formy najmu, podpisując umowę na dłuższy okres nie musimy się przejmować sprzątaniem i odświeżaniem mieszkania — te obowiązki spoczną na barkach najemców! Lokatorzy często mają także mniejsze oczekiwania co do stopnia wyposażenia mieszkania — wielu z nich, wiedząc, że w nowym lokum spędzą miesiące lub lata, woli umeblować mieszkanie po swojemu.

Po podpisaniu umowy najmu długoterminowego możemy również zapomnieć o trudach poszukiwań nowych najemców! Dla osób prowadzących najem na dni lub tygodnie to z reguły największe wyzwanie — my zaś możemy w spokoju cieszyć się zyskami! A co, gdy umowa dobiegnie końca, a nasz najemca — nie zechce jej przedłużyć? Nawet i wtedy nie musimy się niczym martwić, jeśli tylko skorzystamy z usług pośrednika nieruchomości. Na przykład wyróżnionej tytułem LIdera Nieruchomości przez portal Otodom agencji homfi, czekającej na nas w biurach w Krakowie (https://www.homfi.com/biuro-nieruchomosci/krakow) i innych miastach całej Polski!


Na koniec warto dodać, że umowy długoterminowe z reguły dają właścicielowi większe poczucie bezpieczeństwa. Podczas długich miesięcy trwania umowy możemy lepiej poznać naszych najemców i zbudować z nimi opartą na zaufaniu relację. To z pewnością zaprocentuje, gdy będziemy chcieli przedłużyć z nimi współpracę lub gdy w mieszkaniu pojawi się problem, który będziemy musieli razem rozwiązać.

Góra