Krople do uszu LIX są wyrobem medycznym, którego celem jest doraźne, szybkie wyeliminowanie dolegliwości bólowych towarzyszących infekcjom i stanom zapalnym uszu. To preparat, który dopuszczony jest do stosowania u dzieci od szóstego miesiąca życia i u dorosłych. Aplikuje się go do przewodu ucha zewnętrznego, a dzięki nieco lepkiej i gęstej konsystencji dokładnie przylega do skóry, zabezpieczając ją przed wpływem czynników zewnętrznych, powiększającym się obrzękiem, swędzeniem i gromadzeniem się w zainfekowanej okolicy wody oraz wilgoci. Dowiedz się więcej o zastosowaniu produktu.
Jak działają krople do uszu LIX?
Skład produktu medycznego, jakim są krople do uszu LIX, opiera się na związku chemicznym zwanym glicerolem, który wykazuje działanie ochronne. Substancja ta przyczynia się także do powstania tak zwanego efektu osmotycznego, czyli zredukowania opuchlizny i obrzęków, a także w ciągu kilku minut od aplikacji zmniejsza dolegliwości bólowe.
Drugim istotnym składnikiem kropli jest lidokaina, która wykazuje działanie znieczulające, dzięki czemu osoba cierpiąca na uporczywy ból może szybciej powrócić do swojej codziennej aktywności.
W jakich okolicznościach krople LIX są pomocne?
Kiedy stosuje się krople LIX? Jednym ze wskazań do ich aplikacji są dolegliwości bólowe, które mogą być spowodowane przykładowo zbyt częstym, regularnym zakładaniem słuchawek, szczególnie tych dousznych. Podczas ich noszenia nie dochodzi do prawidłowej wentylacji przewodu ucha zewnętrznego, co sprzyja gromadzeniu się woskowiny w uchu i wilgoci. Brak możliwości jej wydostania się na zewnątrz zwiększa ryzyko infekcji i stanów zapalnych, którym towarzyszy ból, świąd i obrzęki.
Prezentowany wyrób medyczny jest również pomocny w sytuacji, gdy pacjent często uczęszcza na basen, kiedy to jego narząd słuchu narażony jest na nadmiar wilgoci i wody. Do takich osób zaliczyć można również te systematycznie korzystające z sauny czy zażywających długich, gorących kąpieli. Zbyt duża i częsta ekspozycja na wilgoć i wodę może przyczynić się do zwiększonej predyspozycji do stanów chorobowych uszu, które wymagają pomocy medycznej.
Kolejny aspekt, który zazwyczaj powoduje powstawanie stanów zapalnych i infekcji w obrębie przewodu ucha zewnętrznego, są kosmetyki, w szczególności mydło, szampon do włosów, żele pod prysznic. Jeżeli dojdzie do kontaktu między delikatną skórą i tkankami wraz z jednym ze wspomnianych preparatów, z czasem może dojść do podrażnień, a te z kolei mogą powodować zapalenie ucha zewnętrznego, obrzęki, nieprzyjemny ból i swędzenie. Środki te mogą źle wpływać na tak delikatny narząd słuchu, szczególnie wtedy, gdy ich pozostałości nie zostają od razu usunięte i zalegają wewnątrz ucha. Przyczynia się to do niszczenia naturalnej błony chroniącej narząd słuchu.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kropli LIX?
Krople do uszu LIX działają pomocniczo i wspomagająco. Istnieją jednak przeciwwskazania do ich stosowania, do których zalicza się uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Ponadto preparatu nie stosuje się u dzieci poniżej 6 miesiąca życia.
Należy również wspomnieć, iż w przypadku osób noszących na co dzień aparat słuchowy powinno pamiętać się o szczególnych środkach ostrożności. Między aplikacją wyrobu a założeniem urządzenia do przewodu słuchowego musi minąć przynajmniej godzina.
Odradza się stosowania kropli także u osób bezpośrednio po operacji ucha. Kropli nie podaje się również w sytuacji, gdy objawy ulegają drastycznemu pogorszeniu. W takich przypadkach wskazana jest pilna konsultacja lekarska.
Wyrób medyczny LIX — jak go aplikować?
Najlepszą pozycją do aplikacji kropli do uszu jest pozycja leżąca z zainfekowanym uchem skierowanym do góry. Po umyciu rąk wystarczy odkręcić butelkę i wlać dwie krople, a po kilku minutach wstać i zabezpieczyć ucho dodatkowo kawałkiem waty.
Już po chwili od aplikacji prezentowanego wyrobu medycznego pacjent może odczuć wyraźną ulgę i zmniejszenie się dolegliwości bólowych, dzięki czemu może szybciej powrócić do swoich codziennych aktywności.
Lix krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: Adamed Pharma S.A.
LIX/13021/03/23