W ostatnim czasie byliśmy świadkami wielu zmian podatkowych. Polski Ład dotknął praktycznie wszystkich sektorów naszego życia. W związku z tym całkiem sporo osób ma wątpliwości co do swoich podatków, a czas na rozliczenie z fiskusem zbliża się wielkimi krokami… Jak Polski Ład wpłynął na PITy 2023? Czy zniknęły ulgi podatkowe dla rodzin? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania. Sprawdźmy też, jak wygląda darmowe rozliczenie PIT online.
Termin, czyli do kiedy PIT w 2023?
Według aktualnych przepisów darmowe PIT rozliczenie 2022 należy złożyć do 2 maja 2023. Zazwyczaj termin składania deklaracji podatkowej przypada na ostatni dzień kwietnia, jednak w tym roku to dzień wolny od pracy. W związku z tym ostateczny deadline na rozliczenie PITu zostaje automatycznie przesunięty. Powyższa data dotyczy większości deklaracji. Najbardziej klasyczne formularze PIT-37 i 36 (dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą na zasadach ogólnych) nie są więc wyjątkiem. To samo można powiedzieć o PIT-36L, czyli formularzu dla przedsiębiorców (w tym rolników) opodatkowanych podatkiem liniowym. Co interesujące, także PIT-28 należy rozliczyć do 2 maja 2023. Do tej pory podatnicy objęci tą deklaracją mieli krótszy czas, aby złożyć swoje epity online. Polski Ład to zmienił.
PIT 28 – kogo dotyczy?
PIT 28 dotyczy osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Poza tym zarobki muszą uwzględnić dochód wynikający ze wszelkiego rodzaju umowy najmu lub dzierżawy. Dotyczy to również tych przypadków, gdy chodzi o najem prywatny. Deklaracja PIT 28 obejmuje także zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych.
Warto zauważyć, że Polski Ład wprowadził kilka modyfikacji wobec przychodów ewidencjonowanych. Sprawa dotyczy niektórych zawodów medycznych, budowlanych czy sektora IT. Inżynierowie budownictwa, rzeczoznawcy budowlani oraz architekci; lekarze, dentyści (w tym technicy dentystyczni), weterynarze oraz położne i pielęgniarki – ich przychody są opodatkowane 14% ryczałtu. Firmy i osoby zajmujące się tworzeniem oprogramowania natomiast mogą teraz liczyć na 12% należnego ryczałtu od swoich usług.
PITy 2023 a ulga prorodzinna
Tak, tzw. ulga na dziecko jest cały czas dostępna. Akurat w tym zakresie rewolucja podatkowa niczego nie zmieniła. Składając PIT rozliczenie 2022, można odliczyć taką ulgę od podatku. A czy można otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi prorodzinnej? Jak najbardziej! Jest to możliwe w przypadku, gdy zbyt niskie zarobki w poprzednim okresie rozliczeniowym nie pozwoliły podatnikom na skorzystanie z tego przywileju. Przysługuje on wszystkim tym, którzy sprawują władzę rodzicielską lub są opiekunami prawnymi danego dziecka, o ile ono z nimi mieszka. Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli e-PIT 2022 ma uwzględnić ulgę prorodzinną, to same dzieci również muszą spełnić określone warunki. Oznacza to, że ulgę prorodzinną można rozliczyć, gdy mowa o osobach niepełnoletnich. Dzieci w wieku do 25 lat również podlegają pod tę ulgę, muszą jednak uczęszczać do jakiejś szkoły (uczelnie wyższe się oczywiście do tego kwalifikują). Niestety nie mogą przy tym mieć dochodów rocznych wyższych niż dwunastokrotność kwoty renty socjalnej (1338,44 zł). Inaczej mówiąc, jeśli student w ciągu roku zarobił więcej niż 16 061,28 zł, jego opiekunowie nie będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej. A jak wygląda ulga na dziecko w przypadku niepełnosprawności? No cóż, w takiej sytuacji granica wieku nie obowiązuje.
Darmowe rozliczenie PIT 2022 online
Rozliczenie podatków przez internet samo w sobie nie zostało zmienione przez Polski Ład. Oznacza to, że rozliczenie PIT online odbywa się równie łatwo, jak w poprzednich latach. Aby złożyć swój e PIT, trzeba więc znaleźć odpowiednią stronę internetową i postąpić zgodnie z instrukcjami. Tego typu PIT rozliczenie 2022 jest oczywiście w pełni bezpieczne. Popularne serwisy podatkowe wykonują większość czynności za podatnika, który musi tylko wprowadzić odpowiednie informacje. Po uzupełnieniu formularzy zostają one automatycznie wysłane do danego urzędu skarbowego, a na podany adres e-mail podatnik otrzymuje elektroniczne potwierdzenie odbioru. To zaświadczenie, że deklaracja została dostarczona poprawnie i podatek PIT został rozliczony.
Oficjalnie można się też rozliczyć poprzez podatki gov. To prosta platforma rządowa. Na niej możliwe jest twój e-PIT logowanie, aczkolwiek usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Do zalogowania może posłużyć profil zaufany PIT lub sam PESEL i kwota przychodu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak pobranie i zainstalowanie autoryzowanej aplikacji. Program komputerowy będzie dzięki temu zawsze dostępny na domowym urządzeniu, a zapamiętane w niej dane pozwolą na jeszcze łatwiejsze rozliczenie w przyszłości. Biorąc to pod uwagę, dedykowana aplikacja stanowi jak dotąd najbardziej wygodny sposób na PIT rozliczenie 2022.