Na początku 2022 roku średni koszt metra kwadratowego nowego mieszkania w Krakowie wyniósł ponad 11 500 złotych. Było to o około 13% więcej, niż w poprzednim roku.
Centrum miasta jest prawie w pełni zarezerwowane dla inwestycji klasy premium – tu metr kwadratowy może kosztować nawet ponad 20 000 złotych, co też składa się na cenę średnią. Kraków jednak nie jest enklawą wyłącznie drogich mieszkań – znajdziemy tu bowiem sporo ofert w całkiem przystępnych cenach. Podpowiadamy, gdzie ich szukać.
Dzielnice mieszkaniowe – którą wybrać?
Z mianem “sypialni” miasta już nie musi kojarzyć się nudny i szary blokowiskowy krajobraz – obecnie “sypialniane” dzielnice Krakowa wyglądają dużo atrakcyjniej i aktywna działalność deweloperska temu sprzyja.
Na jakie dzielnice warto zwrócić uwagę?
- Bieżanów-Prokocim – dzielnica o mieszkaniowej zabudowie i modernizującej się infrastrukturze, ma dużo terenów zielonych i dobre połączenie z centrum.
- Bronowice – charakteryzuje się dobrym dojazdem do centrum oraz wszechstronnie rozwiniętą infrastrukturą miejską; buduje się tu głównie rozległe osiedla wielorodzinne.
- Dębniki – jedna z największych dzielnic, popularna wśród deweloperów Krakowa, posiada dużą liczbę terenów zielonych oraz działek pod budowę.
- Łagiewniki-Borek Fałęcki – jest spokojna, zabudowana przeważnie w bloki, oferuje dobry dojazd do strategicznych punktów miasta.
- Mistrzejowice – bezpieczna i bardzo zielona dzielnica, buduje się tu zarówno mieszkania, jak i domy.
- Podgórze Duchackie – ma dość wysoką gęstość zaludnienia; buduje się tu głównie nowoczesne apartamenty i mieszkania. Podgórze Duchackie jest cenione za bliskość centrum oraz kameralny charakter.
- Prądnik Biały – dzielnica jest położona w północnej części miasta, jest spokojna i cicha, oferuje dużo terenów zielonych, a zarazem najtańsze inwestycje mieszkaniowe w Krakowie.
- Prądnik Czerwony – wyróżnia się dobrą infrastrukturą, dobrym połączeniem z centrum miasta, chętnie osiedlają się tu osoby pracujące.
Nie bój się budżetowych opcji
Część nabywców, gdy widzi przystępną cenę mieszkania, od razu popada w zwątpienie – gdzie jest haczyk? Prawda jest taka, że nowoczesne standardy budowlane po prostu nie pozwolą deweloperom wykonać nieruchomości niezgodnie z normą – w przeciwnym razie inwestycja po prostu nie dostanie pozwolenia na użytkowanie. Na cenę zaś składa się cały szereg czynników, począwszy od ceny działki inwestycyjnej a kończąc na materiałach budowlanych (których użycie również jest reglamentowane przez prawo). Nie należy więc obawiać się zakupu mieszkania ze średniej półki cenowej – nie będzie ani trochę gorsze, niż te droższe opcje.
Dodatkową gwarancją jakości jest też wybór rzetelnego dewelopera – w Krakowie działa wiele firm o krajowej i międzynarodowej renomie, takich jak Murapol, Dom Development, Develia czy Skanska. Udział znanej firmy w przedsięwzięciu deweloperskim zapewnia wysoki poziom zarówno wykonania prac budowlanych, jak i obsługi posprzedażowej.