Lekarz ortopeda to specjalista, który zajmuje się nie tylko leczeniem urazów stawów oraz złamaniami kości kończyn górnych i dolnych. Do gabinetu ortopedy udajemy się również w przypadku dolegliwości związanych z kręgosłupem i całym układem kostno-mięśniowym, nazywanym ogólnie układem ruchu.
Z dolegliwościami narządu ruchu do ortopedy
Kręgosłup, miednica, biodro, udo, kolano, staw skokowy, stopa to tak samo elementy narządu ruchu, jak nadgarstek, dłoń, łokieć, ramię, przedramię czy bark. W ramach swojej specjalizacji lekarz ortopeda zajmuje się schorzeniami układu ruchu, mającymi związek z wieloma częściami ciała. Specjalista na co dzień zajmuje się leczeniem urazów i złamań kości oraz różnych dolegliwości związanych ze zdrowiem kręgosłupa, stawów, długich kości kończyn oraz skomplikowanych układów stopy czy dłoni. Zadaniem lekarzy tej specjalizacji jest diagnoza i leczenie nie tylko układu kostnego, ale też mięśni, ścięgien, stawów i więzadeł, dzięki którym możliwy jest ruch.
Badania, które zleca ortopeda
W diagnostyce i w razie jakichkolwiek wątpliwości lekarze posługują się badaniami, dzięki którym mogą postawić trafną diagnozę oraz zastosować odpowiednie leczenie. Do badań narządu ruchu wykorzystuje się nowoczesną technologię i zaawansowane maszyny diagnostyczne. Do najczęściej wykonywanych badań, zlecanych przez specjalistę ortopedę należą takie jak:
- RTG – prześwietlenie rentgenowskie do diagnozowania m.in. złamania i pęknięcia kości,
- Badanie ultrasonograficzne – popularne USG technicy i lekarze wykonują rutynowo w przypadku dolegliwości związanych np. z bólem kolana,
- Tomografia komputerowa – badanie tomografem wykonuje się, gdy rozpoznanie choroby lub wykrycie przyczyn dolegliwości wymaga dokładniejszej analizy, niż pozwala na to RTG albo USG,
- Rezonans magnetyczny – badanie pozwala na obrazowanie wielopłaszczyznowe i jest stosowane, podobnie jak tomografia komputerowa, gdy potrzebna jest wnikliwsza analiza.
Jeżeli specjalista uzna, że to konieczne, może skierować pacjenta na jeszcze bardziej precyzyjnie sprawdzające badania np. artrografię.
Kiedy warto odwiedzić gabinet ortopedy?
Do gabinetu lekarza najczęściej trafiają pacjenci, którzy w wyniku wypadku doznali urazu np. złamania kości, skręcenia kostki lub zwichnięcia barku. Gdy doświadczymy złamania, zwichnięcia lub skręcenia, wizyta u ortopedy staje się nagłą koniecznością.
W przypadku występowania przewlekłych dolegliwości bólowych na wizytę decydujemy się zazwyczaj wtedy, gdy ból się nasila i wszystkie domowe metody jak ćwiczenia, rozciąganie, smarowanie maścią, ciepłe kompresy czy okładanie lodem zawodzi. Gdy ból staje się nie do zniesienia, potrzeba spotkania z ortopedą staje się pilną koniecznością. Lekarz przeprowadzi badanie w gabinecie lub skieruje na odpowiednie specjalistyczne diagnozowanie np. za pomocą rezonansu magnetycznego.
Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com