Uroczyste otwarcie poprzedziło złożenie kwiatów przez burmistrza Stefana Kolawińskiego oraz Cecylię Radoń zastępcę dyrektora Oddziału IPN w Krakowie pod pomnikiem ofiar holocaustu na skwerze u zbiegu ulic Niecała, Solna Góra i Kowalska.
Wystawa pt. Aktion „Reinhardt” 1942–1943 została poświęcona jednemu z najbardziej krwawych rozdziałów historii Zagłady europejskich Żydów – zbrodniczej operacji przeprowadzonej przez niemiecką III Rzeszę i jej sojuszników.
Jej celem była całkowita likwidacja gett w Generalnym Gubernatorstwie i Okręgu Białostockim, co było równoznaczne z wymordowaniem ich mieszkańców.
Za datę symbolizującą rozpoczęcie akcji eksterminacyjnej uznaje się 16/17 marca 1942 r., gdy do Bełżca przywieziono pierwszy transport Żydów z lubelskiego getta. Dotknęła przede wszystkim ludność zamieszkałą w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na Kresach południowo-wschodnich II Rzeczpospolitej. Wśród zamordowanych ponad 200 tys. pochodziło z Dystryktu Krakowskiego GG.
Na początkowych panelach omówione zostały cele niemieckiej polityki antyżydowskiej i etapy jej realizacji na okupowanych ziemiach polskich. Kolejne panele zostały poświęcone likwidacji getta w Lublinie, stworzonym specjalnie na potrzeby Aktion „Reinhardt” obozom Zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince oraz włączonym w realizację mordu niemieckim obozom koncentracyjnym KL Lublin (Majdanek) i KL Auschwitz.
Vitara
24 sierpnia 2022 godzina 20:20
A jakie tłumy były?Do kogo te przemowy i to jeszcze przez mikrofon…I jeszcze te fotografie, konferencje