Wydarzenia

Józef Gawron: z uwagą wsłuchujemy się w głosy wszystkich Małopolan

Z Józefem Gawronem, wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego rozmawia Małgorzata Więcek-Cebula

Skąd pomysł na korektę w uchwale antysmogowej dotyczącą przesunięcia terminu wejścia w życie przepisów o wymianie tzw. kotłów bezklasowych?
Pani Redaktor, tzw. uchwała antysmogowa obowiązuje od 2017 roku i nie ulega zmianie, ale propozycja korekty treści uchwały dotyczy tylko i wyłącznie terminu wejścia w życie przepisów o wymianie tzw. kotłów bezklasowych. Sytuacja społeczno-gospodarcza spowodowana przez m.in. wojnę na Ukrainie i jej konsekwencje zmieniły sytuację na rynkach energetycznych na całym świecie, nie tylko w Polsce. Trudno udawać, że jest inaczej. Rząd podejmuje konieczne działania na bieżąco, aby te skutki były jak najmniej odczuwalne przez ludzi, przez rodziny. I my, jako władze Małopolski również musimy te głosy usłyszeć i właściwie reagować. Stąd wniosek Zarządu Województwa o rozpoczęciu konsultacji społecznych nad propozycją przedłużenia okresu przejściowego w zakresie użytkowania pieców i kotłów bezklasowych o jeden rok.

Przeciwnicy mogą podnosić, że przecież już kiedyś Małopolanie zgodzili się na to ograniczenie, na likwidację niektórych kategorii pieców
Sytuacja zmieniła się radykalnie. Doświadczyliśmy i doświadczamy sytuacji, które były nie do przewidzenia. COVID i wojna za naszą wschodnią granicą i ich konsekwencje każą inaczej spojrzeć na pewne sprawy. Ale przede wszystkim jesteśmy zobowiązani do słuchania Małopolan i reagowania na ich oczekiwania, na ich głosy. A Małopolanie sygnalizują, że jest dla nich sprawą niezwykle ważną zapewnienie możliwości ogrzania własnych domów i mieszkań w nadchodzącym sezonie grzewczym. My jako zarząd zawsze, działając odpowiedzialnie dla dobra wspólnego, rozumiemy ich obawy. Po to między innymi te konsultacje.

Kto zatem może wziąć udział w tych konsultacjach?
W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Małopolski, samorządy oraz organizacje społeczne. Wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie są na stronach urzędu, (formularz dostępny pod adresem: www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje). Konsultacje społeczne potrwają do 23 sierpnia. Zestawimy wyniki konsultacji i przedłożymy do decyzji radnym Województwa Małopolskiego. Sejmik ostatecznie zdecyduje, czy termin zostanie przesunięty i na jak długo. Zaproponujemy najkorzystniejsze dla Małopolan rozwiązania. To naturalne zobowiązanie wobec wyborców, wynikające z szacunku do tych, którzy nas wybrali i dla których pełnimy zaszczytną służbę.

Czy to na dzisiaj jedyna zmiana na rzecz przepisów dotyczących POP (Programu Ochrony Powietrza)?
Tak. Nieustannie monitorujemy przebieg realizacji POP w Małopolsce.

A co z innymi programami na rzecz środowiska realizowanymi przez Urząd Marszałkowski?
Są nadal realizowane i nawet rozszerzane. Działamy bardzo prężnie. Z roku na rok rośnie liczba wymiany pieców na rzecz OZE, fotowoltaiki, pomp ciepła. Wspieramy nowoczesną gospodarkę wodno-ściekową, ekologiczny transport, rozwój sieci kolejowych, geotermie – to są wszystko działania, które razem służą środowisku. I my nadal wszystkie te projekty inicjujemy i realizujemy. I nadal będziemy. Do tego wzmacniamy programy rządowe, programy realizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i prowadzimy szeroką działalność edukacyjną i promocyjną. Dzięki temu poprawia się również ekologiczna świadomość społeczna i odpowiedzialność.

2 komentarze

2 Comments

  1. Avatar

    Anonim

    03 sierpnia 2022 godzina 17:08

    co z ustawą odorową ile to już lat obiecuje rząd, że uchwali?

  2. Avatar

    gość

    04 sierpnia 2022 godzina 13:07

    Skoro się wsłuchujecie w głosy małopolan to odejdź ze stanowiska i nie mąć wody ni powietrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra