Uroczystość była jednym z elementów święta patronki górników. Dziś o godz. 12 zaplanowano jeszcze uroczystą mszę św. w Kaplicy Świętej Kingi pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Podstołowicza z udziałem pracowników kopalni.
W niedzielę 24 lipca kontynuując wieloletnią tradycję, bocheńscy górnicy wyruszą z pielgrzymką do Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Górnicy oraz Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia wezmą udział w Sumie Odpustowej odprawianej przy ołtarzu polowym starosądeckiego sanktuarium.
Piękna historia górnictwa solnego w Bochni, która rozpoczęła się z woli Bolesława i Kingi to również historia wielu pokoleń mieszkańców Bochni. Aby, mieszkańcy miasta również przyłączyli się do świętowania Dnia Świętej Kingi, prezes Kopalni Soli Bochnia Zygmunt Dobrowolski na ręce Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego przekazał 250 bezpłatnych biletów na zwiedzanie kopalni.
Z okazji święta patronki żupa przygotowała również niespodziankę dla turystów, którzy 24 lipca odwiedzą najstarszą kopalnię soli w Polsce. Specjalnie na ten dzień został napisany wyjątkowy scenariusz zwiedzania dla rodzin z dziećmi „Białe złoto — Dar Księżnej Kingi”.
Rodzinne zwiedzanie „Białe złoto — Dar Księżnej Kingi” nie będzie standardowym zwiedzaniem. Wybierając ten program wizyty w Kopalni, mali podróżnicy i ich opiekunowie przeniosą się w czasie, aby poznać okoliczności odkrycia soli kamiennej w Polsce. Podróż w czasie będzie konieczna, aby osobiście spotkać węgierską królewnę i z ust samej księżnej usłyszeć piękną legendę o jej zaręczynowym pierścieniu oraz niezwykłym darze, którym za jego sprawą obdarowała mieszkańców Bochni.
Dlaczego sól była kiedyś bardzo droga? Czy sól służy tylko do solenia? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiedzi poszukają młodzi turyści i księżna Kinga. Zjazdy na zwiedzanie kopalni w ramach rodzinnego zwiedzania „Białe złoto — Dar Księżnej Kingi” odbędą się 24 lipca 2022 r. o godzinie 11:00, 12:00 i 13:00.
Okazję do spotkania ze Świętą Kingą będą mieli również ci turyści, którzy 24 lipca wybiorą jedną spośród standardowych tras turystycznych.
Zjazdy na standardowe trasy będą realizowane według następującego harmonogramu:
- Zjazd na zwiedzanie Trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną o godz. 10:15, 12:30 i 14:15.
- Zjazd na zwiedzanie Trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną z Podziemną Przeprawą Łodzią o godz. 11:15, 12:15, 12:45, 13:30 i 14:30.
- Zjazd na zwiedzanie Trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, Podziemną Przeprawą Łodzią i przejściem Końską Drogą o godz. 9:30 i 10:45.
- O godz. 16:00 odbędzie się zjazd na zwiedzanie Kopalni dla osób z niepełnosprawnością oraz mających problem z poruszaniem się.
Górnik.
22 lipca 2022 godzina 13:45
Piękna uroczystość gratulujemy i życzymy aby Święta Kinga czuwała nad Nami i Naszymi Rodzinami z górniczym pozdrowieniem Szczęść Boże .
głos ludu
23 lipca 2022 godzina 16:32
Rzeźba kosztowała 540 tys zl dla pana rzeźbiarza Dźwigaja ( bez przetargu) oraz kilkadziesiat tysięcy za fundament i cokół, które wykonano na prywatnym gruncie. Od świętości do niegodziwości jeden krok.
Pan P.
25 lipca 2022 godzina 09:22
Gratuluję pomysłu. Wspólne pokazanie się z władzami miasta to świetne posunięcie.