Rozmowa z Anną Dębińską z Ośrodka Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci, działającego w Szpitalu Powiatowym w Brzesku
W ramach projektu „Lepsze życie! Program badań prenatalnych oraz działań z zakresu wczesnej interwencji prowadzonych na terenie powiatu brzeskiego i bocheńskiego” realizowanego w brzeskim szpitalu pomagacie nie tylko niepełnosprawnym dzieciom, ale także ich rodzicom…
Właśnie zakończyliśmy warsztaty dla rodziców. Przyznam się szczerze, że mieliśmy obawy, czy rodzice będą nimi zainteresowani. Okazało się, że z całej blisko trzydziestoosobowej grupy, tylko dwoje rodziców nie skorzystało z nich, ale nie dlatego, że nie chcieli. Nie mogli w nich uczestniczyć z przyczyn losowych.
O czym rozmawialiście z rodzicami podczas zajęć?
Tematów było wiele. Zajęcia prowadzili między innymi fizjoterapeuci, którzy mówili o sposobach podnoszenia, czy noszenia tych najmłodszych dzieci niepełnosprawnych. Z rodzicami pracowali też psycholodzy, którzy podpowiadali, jak sobie radzić nie tylko z własnymi emocjami, ale także z emocjami dzieci. Radzili również, jak najlepiej dziecko niepełnosprawne wspierać gdy np. jest ono odrzucone przez inne dzieci. Mówili też jak: rozwiązywać sytuacje konfliktowe w domu.
To były ćwiczenia bazujące na konkretnych przykładach?
Rodzice mieli zadany jakiś temat i musieli go między sobą przedyskutować, rozwiązać. To były bardzo praktyczne zajęcia. I chyba taka forma spodobała się uczestnikom zajęć, bo już na koniec warsztatów, gdy wypełniali ankiety wskazali, że te zajęcia pozwoliły im poznać mocne i słabe strony ich dziecka. Każdy z rodziców dostał także przygotowany przez nas poradnik, który może pomóc w wielu sytuacjach.
Bezpłatny projekt „Lepsze życie! Program badań prenatalnych oraz działań z zakresu wczesnej interwencji prowadzonych na terenie powiatu brzeskiego i bocheńskiego”, realizowany w Szpitalu Powiatowym w Brzesku, kierowany jest do dzieci zagrożonych niepełnosprawnością, ale też niepełnosprawnych.
Program finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Osoby zainteresowane udziałem w kolejnym naborze projektu mogą się kontaktować z SP ZOZ w Brzesku, w godz. od 12.00-14.00 – parter, pokój nr 015 (Ośrodek Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci)
Telefonicznie: nr tel. 507 219 581, 507 219 651, 14 662 12 01, e-mail: wczesnainterwencja@spzoz-brzesko.pl
(informacja prasowa SP ZOZ w Brzesku)