Uroczysta Msza Św. odprawiona w Kaplicy św. Kingi zainaugurowała uroczystości barbórkowe w Kopalni Soli Bochnia. Po jej zakończeniu odbyła się akademia, podczas której wręczono odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie górnicze. Były też podziękowania i życzenia.
O sukcesach i planach inwestycyjnych podczas tego najważniejszego górniczego święta mówił Krzysztof Zięba, prezes Kopalni Soli Bochnia.
Według ostrożnych szacunków liczba turystów zjeżdżających do bocheńskich podziemi przekroczy w tym roku 165 tysięcy – zdradził prezes kopalni dodając, że przychody z działalności turystycznej osiągną w tym roku 14 milionów złotych.
Dzięki temu kopalnia może realizować zaplanowane inwestycje. To między innymi trwająca obecnie modernizacja Komory Ważyn, gdzie trwa wymiana podłogi na boisku sportowym o powierzchni ponad 900 m² oraz budowa nowych toalet, pomieszczeń technicznych oraz pomieszczeń dla ratowników medycznych. W ramach zadania wymieniane są również elementy podporowe zabezpieczające północny ocios komory, który dodatkowo wzmocniono obudową kotwową.
W ramach tej inwestycji prowadzona jest także odbudowa ponad 150-metrowej zjeżdżalni, która łączy poziom August z Komorą Ważyn. Zakończenie prac remontowych, w tym wykonanie zjeżdżalni planowane jest na przełomie stycznia i lutego 2025.
W dalszych planach jest adaptacja budynku Starej Warzelni przy szybie Campi. Będziemy ją chcieli przystosować dla celów ekspozycyjnych oraz handlowo-gastronomicznych. Na realizację tego celu planujemy uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych – zapowiedział prezes Zięba.
A co udało się już zrobić w mijającym roku?
Jedną z najważniejszych inwestycji była budowa nowoczesnej stacji osuszania powietrza przy szybie Trinitatis. Na realizację tego projektu kopalnia otrzymała ponad 10 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W mijającym roku kopalnia intensywnie prowadziła prace mające na celu ochronę zabytkowych wyrobisk. Do końca roku zostanie podsadzonych ponad 8200 metrów sześciennych wyrobisk w niedostępnych rejonach kopalni.
Prezes wspomniał także o dobrej współpracy z miastem i uruchomionym w centrum miasta biurze turystycznym. Mówił o wznowieniu zjazdów do kopalni szybem Sutoris oraz nowym przystanku miejskiej komunikacji autobusowej zlokalizowanym bezpośrednio przy szybie Campi.