- REKLAMA -
- REKLAMA -
Ludzie z pasją

Bochnia. Zosia Sitko – dla niej historia stała się wielką pasją

- REKLAMA -

Wiedzy historycznej mógłby jej pozazdrościć nie jeden. Zwłaszcza tej związanej z Ziemią Bocheńską. Zofia Sitko miała od kogo czerpać. Dorastała w domu, otoczona historią. Jej mama Janina Kęsek pracowała w Muzeum im. Stanisława Fischera, ojciec zaś – śp. Marian Kęsek był zawodowo związany z Biblioteką Jagiellońską w Krakowie.

Dla nikogo nie było wiec zaskoczeniem, że Zosia po ukończeniu nauki w I LO wybrała studia historyczne na UJ w Krakowie. Ukończyła je z wyróżnieniem i zaraz potem związała się z Archiwum Narodowym w Krakowie.

Po sześciu latach trafiła do bocheńskiego oddziału archiwum, w którym przepracowała w sumie 12 lat. W ubiegłym roku zdecydowała się odejść z pracy, choć z archiwizacją starych dokumentów się nie rozstała. Realizuje własne projekty dla dużych bocheńskich instytucji.

Pisze monografie, porządkuje stare archiwa, prezesuje Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, ale też pisze pracę doktorską na temat życia kulturalnego, społecznego i obyczajowego Bochni w latach 1867-1939.

Ma też duży wpływ na obecne życie kulturalne Bochni. Razem z Dorotą Kortą prowadzi bowiem Teatr Artystokracki, działający przy Stowarzyszeniu „Bochniaków”.

Skupia on młodych ludzi związanych z I LO i ZS nr 1 w Bochni, ale też studentów. Młodzi artyści mają na swym koncie już kilka projektów teatralnych i muzycznych.

Najpierw wystawili „Drakę w murach ogólniaka”. Sztuka została bardzo dobrze przyjęta, zachęceni przygotowali więc kolejną, bazującą na „Mayday”. Były też koncerty, między innymi z utworami z lat dwudziestych i trzydziestych.

Obecnie teatr pracuje nad „Igraszkami z diabłem”, które mają być wystawione w okolicach Bożego Narodzenia. Planów scenicznych, ale też związanych z działalnością Stowarzyszenia Bochniaków Zosia Sitko ma wiele.

Utworzyła między innymi sekcję współpracy z zagranicą i nawiązała kontakty z Uniwersytetem w Finlandii. Organizuje spotkania, wykłady. Przyciąga do stowarzyszenia, także ludzi młodych.

Od kiedy jest prezesem do Bochniaków zapisało się ponad 20 nowych osób. Prywatnie Zosia jest szczęśliwą żoną i mama dwójki synów. Starszy Łukasz studiuje medycynę na Uniwersytecie Walijskim, młodszy Mateusz jest uczniem klasy trzeciej SP nr 2 w Bochni.

Zosia też świetnie tańczy. Razem z mężem wolny czas spędzają na parkiecie szkoląc technikę tańca towarzyskiego.

Zofia Sitko jest kolejną z 20 wyjątkowych kobiet prezentowanych w ramach akcji, którą „Grupa Małopolanki tworzą… Być Kobietą z pasją” realizuje razem z portalem bochniazbliska.pl. Akcja odbywa się w ramach 20-lecia powiatu bocheńskiego. Wydarzenie objęli patronatem: Adam Korta – starosta powiatu bocheńskiego, Cezary Stawarz – wójt gminy Trzciana i Wojciech Wrona – wójt gminy Żegocina.

5 komentarzy

5 Comments

  1. Avatar

    Anonim

    08 listopada 2019 godzina 22:14

    Jak inaczej…z takimi korzeniami..mam mega fotkę dla Zosi…a i z nią mam

  2. Avatar

    Anonim

    09 listopada 2019 godzina 20:07

    Brawo Zosieńko

  3. Avatar

    anonim

    18 listopada 2019 godzina 08:51

    P. Zofia to nie tylko głęboka wiedza zdobyta na Wydziale Historii UJ, pasja do historii ale i bardzo wysoka kultura osobista. Gratulacje!

  4. Avatar

    Maria GTAPA

    06 grudnia 2019 godzina 22:57

    gratuluje pasji wiedzy wdzięku kultury to jest cenne ubogacające z czego inni moga czerpac

  5. Avatar

    B.R.

    28 grudnia 2019 godzina 21:47

    Zosi pozdrowieńka cieplutkie z Niemiec poiłudniowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra