Artykuł partnerski

Józefa Szczurek-Żelazko: Więcej pieniędzy dla szpitali, są fundusze na podwyżki

Dobra wiadomość dla szpitali w naszym regionie. Dzięki zwiększeniu wyceny świadczeń w zakresach leczenia szpitalnego – dla dziedziny chirurgii ogólnej i chorób wewnętrznych do szpitali sieciowych w Małopolsce trafi prawie 60 mln zł. To jeszcze nie wszystko: 35 z 36 szpitali w sieci otrzymało ryczałt na poziomie wyższym niż pierwotnie był ustalony na 2019 rok.

– I tak w przypadku Bochni będzie to o ponad 2,5 mln więcej niż w roku poprzednim, w Brzesku wzrost obejmie blisko 2 mln zł. Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej o blisko milion zł więcej niż rok wcześniej – wylicza Józefa Szczurek-Żelazko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Wyższe ryczałty to efekt zwiększonej wyceny świadczeń w zakresie chirurgii i interny oraz zmian wprowadzonych w katalogu wycen zabiegów chirurgii dziecięcej.

Większość szpitali powiatowych w Małopolsce zostanie dofinansowana z tytułu zwiększenia wyceny świadczeń kwotą ponad 1 mln zł dla szpitala.

–  Warto podkreślić, że szpitale otrzymają dużo więcej pieniędzy i z tego zgodnie z zaleceniem prezesa NFZ powinny dokonać w swoich zakładach podwyżek  – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko,  Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. 

Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w  Krakowie przewiduje przeznaczenie dodatkowych środków finansowanych  także na wskazane świadczenia nielimitowane zgodnie z zapotrzebowaniem i wykonaniem świadczeń przez placówki.

Będzie to miało realne przełożenie  na długość kolejek oczekujących. Szacuje się, że dzięki temu  w przypadku operacji zaćmy docelowo średni czas oczekiwania w przypadkach pilnych skróci się do około 2 miesięcy, a w przypadkach stabilnych około roku. W badaniach diagnostycznych średni czas oczekiwania na tomografię powinien skrócić się do 2 tygodni w przypadkach pilnych i 40 dni w przypadkach stabilnych, a w rezonansie magnetycznym do 45 dni w przypadkach pilnych i 2,5 miesiąca w przypadkach stabilnych. 

Dzięki zwiększeniu o ponad 20 mln zł możliwie  będzie również dalsze skrócenie kolejek i zwiększenie dostępności do zabiegów endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego

Oddział otrzymał także 66,7 mln zł na świadczenia wykonane ponad limit w umowach świadczeniodawców w 2018 r.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra