Artykuł partnerski

Okna aluminiowe czy PVC? Wcale nie taki trudny wybór

Czasy, w których stolarka otworowa uważana była wyłącznie za podstawowy element budowlany, odeszły do lamusa. W tę samą stronę pospieszyły przestarzałe „łatki” charakteryzujące okna aluminiowe oraz PVC. Pierwsze postrzegane były jako zimne i dedykowane budownictwu przemysłowemu, drugie mogły „poszczycić się” mianem archaicznych rozwiązań o niezwykle niskiej jakości. Dziś nowoczesne okna nie mają nic wspólnego ze swoimi pierwowzorami. Z powodzeniem stają się jednym z najważniejszych elementów budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego, czyli takiego, który dba o komfort i budżet inwestora oraz troszczy się o kondycję środowiska.

Profile PVC vs okna aluminiowe

Zagorzała dyskusja o tym, które rozwiązanie jest lepsze, trwała latami. A czas przeszły nie jest tu absolutnie przypadkowy, gdyż dalsze rozważania nad tym, która opcja będzie trwalsza, cieplejsza, bardziej designerska lub bezpieczniejsza są po prostu bezpodstawne. Nowoczesne okna – zarówno ALU jak i PVC mogą być dziś doskonałym przykładem wyposażenia premium, absolutnie zrywając ze stereotypami z poprzednich dekad.

– Niezwykle dynamiczny rozwój technologiczny bez wątpienia wpływa na to, jak szybko zmienia się sposób produkcji i funkcjonalność stolarki okiennej – mówi Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus. – Nieustanne poszukiwanie nowych możliwości, wyznaczanie trendów oraz wychodzenie naprzeciw potrzebom klientów pozwala nam wzbogacać ofertę o innowacyjne propozycje, których na rynku nie ma jeszcze nikt, a materiał nie ma w tym przypadku najmniejszego znaczenia – dodaje.

Nowoczesne okna muszą być ciepłe

Przez nieszczelną, niskiej jakości stolarkę okienną może uciekać nawet 30% ciepła. Gdy nadchodzi zima niedogodność czuć nie tylko wychłodzonym wnętrzu, ale i w domowym budżecie, który musi udźwignąć, rosnące w szybkim tempie, rachunki za ogrzewanie. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okna aluminiowe czy PVC, uwagę w pierwszej kolejności należy skierować na parametry dotyczące izolacyjności. O tym, jak ciepłe będą wybrane rozwiązania, informuje współczynnik Uw. Im niższy, tym lepiej! W praktyce oznacza to, że Uw wynoszące 0,7 W/m2K będzie znacznie korzystniejszym wyborem niż to na poziomie  0,9 W/m2K, co przełoży się bezpośrednio na komfort termiczny i zasobność portfela. – Tak doskonałe wyniki jak 0,7 W/m2K mogą bez problemu osiągać zarówno okna aluminiowe, jak i PVC. Warto wyposażyć je dodatkowo w nowoczesne pakiety szybowe o wysokim wskaźniku Lt, który powie nam ile promieni słonecznych przedostanie się przez przeszklenie do domu. Mnóstwo naturalnego światła to nie tylko mniej chłodu, więcej energii witalnej, ale również pięknie podkreślona aranżacja – rekomenduje Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus.

Bezpieczny sen, bezpieczny budynek

Wyważenie skrzydła, przesunięcie elementów ryglujących, rozwiercenie okucia – to właśnie po te metody najczęściej sięgają rabusie, którzy chcą się dostać do wnętrza domu. Okna znane sprzed kilku dekad nie stanowiłby dla nich żadnego problemu – zarówno z uwagi na niską jakość materiału, jak i brak zabezpieczeń stojących na straży dobytku i spokojnego snu domowników. Dziś nowoczesne okna PVC i aluminiowe mogą zostać wzbogacone o wysokiej klasy okucia, które bez kłopotu utrzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy, innowacyjne zaczepy, specjalne płytki chroniące przed rozwierceniem mechanizmu otwierania lub klamki z blokadą. Dodajmy do tego hartowane pakiety szybowe oraz kontaktrony, a włamywacze powinni omijać nasz dom z daleka.

ALU rdzewieje, PVC żółknie

Nic bardziej mylnego, a już na pewno nie w dzisiejszych czasach. Oba rozwiązania to prawdziwe synonimy najlepszego designu oraz trwałości – zarówno w kontekście technicznym, jak i wizualnym. Okna aluminiowe poddawane są procesowi anodowania lub malowania proszkowego, a to sprawia, że niestraszna im rdza oraz korozja, a utrzymanie ich w czystości jest niezwykle proste. W XXI wieku można również zapomnieć o wypaczonych, pożółkłych profilach PVC. Nowoczesne okna plastikowe nie ulegają deformacji, a powierzchnia ich ram jest solidnie chroniona przed zarysowaniami i utratą koloru. Przykładem takiego rozwiązania jest Morlite acrylcolor od OknoPlus, którego jakość zapewnia najtrwalsze na świecie tworzywo – szkło akrylowe.

Mówiąc o designie, nie sposób nie wspomnieć o wymiarach stolarki otworowej – zwłaszcza, że nowoczesna architektura monumentalnymi przeszkleniami stoi. Materiał, z którego wykonano ramy, nie będzie przeszkodą na drodze do spełnienia marzeń o całoszklanych ścianach czy zachwycających narożnikach. – Jeszcze do niedawna zalety szklenia statycznego można było wykorzystywać wyłącznie w profilach PVC – mówi Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus. – Po miesiącach szczegółowych testów wprowadziliśmy na rynek autorską technologię DSB (Double Static Base), która wyniesie wymiary okien ALU na zupełnie nowy, nieznany dotąd poziom. To propozycja, której w Polsce nie oferuje jeszcze nikt – dodaje.

Ciepłe, bezpieczne, trwałe i dopracowane wizualnie w każdym najdrobniejszym szczególne – nowoczesne okna z powodzeniem obalają mity oraz walczą ze stereotypami, które dziś nie mają już żadnego zastosowania. Obie opcje to doskonałe dopełnienie wymarzonych, energooszczędnych lub pasywnych domów na miarę XXI wieku. Wybór, a każdy będzie dobry, należy do Ciebie!

(artykuł sponsorowany)

Góra