O podjęcie wszelkich możliwych działań, które zminimalizują straty firm zarejestrowanych i działających na terenie powiatu bocheńskiego apelują przedstawiciele Bocheńskiego Związku Pracodawców.
-Apel ma związek z zaistniałą i dynamicznie pogarszającą się sytuacją gospodarczą naszego powiatu i kraju, spowodowaną epidemią koronowirusa ( COVID-19) – podkreśla Edward Sitko prezes BZP.
Według związku sytuacja jest kryzysowa, a proponowany pakiet rządowy jest absolutnie niewystarczający, aby wspomógł będące w dramatycznej sytuacji firmy z terenu powiatu.
– Niewątpliwie załamał się rynek, firmy przestały osiągać dochody, ponoszą jednak koszty w dotychczasowej wysokości (spłacają kredyty, płacą daniny publiczne). Kluczowym staje się dziś wsparcie firm, których płynność finansowa uległa gwałtownemu pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych, jakie spowodowała epidemia koronowirusa – zauważa Edward Sitko.
O co wnioskuje Bocheński Związek Pracodawców:
- odstąpienie od naliczania podatku od nieruchomości na okres 3 miesięcy, a w okresie 3 kolejnych miesięcy obniżenie podatku o 50 % ;
- w przypadku konieczności wstrzymania działalności gospodarczej – przez okres 3 m-cy, rezygnację z poboru czynszów, a w następnych 3 miesiącach obniżenie czynszu o 50% od lokali, które są wynajmowane na cele prowadzenia działalności gospodarczej, będących własnością gmin;
- w przypadku znaczącego spadku obrotów – zastosowanie 50% ulgi w pobieraniu opłat od lokali przez 3 miesiące, dot. lokali, które są wynajmowane na cele prowadzenia działalności gospodarczej będących własnością gmin.
- czasowe ( do 1 lipca br. z opcją przedłużenia); zwolnienie z opłat z tytułu podatku od nieruchomości i od środków transportu;
- przesunięcie terminu opłat za użytkowanie wieczyste, w przypadku nieruchomości, które są wykorzystywane do doprowadzenia działalności gospodarczej.