- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Mieszkańcy gm. Rzezawa napisali list: „Temat „Pirolizy” w Gminie Rzezawa wcale się nie skończył!”

- REKLAMA -


Wycofanie się Inwestora z planów budowy i w konsekwencji umorzenie postępowania dla planowanej inwestycji w Rzezawie nie rozwiązuje problemu podobnych inwestycji w przyszłości – napisali mieszkańcy gm. Rzezawa w liście skierowanym do naszej redakcji.

Dokument trafił do skrzynki e-mailowej naszej redakcji dziś po godzinie 10. Oświadczenie, prezentujące perspektywę mieszkańców organizujących protest w sprawie planów budowy zakładu pirolizy  w naszej gminie, podpisało dwie osoby (nazwiska do wiadomości redakcji) reprezentujące mieszkańców.

Pełna treść listu:

Wycofanie się Inwestora z planów budowy i w konsekwencji umorzenie postępowania dla planowanej inwestycji w Rzezawie nie rozwiązuje problemu podobnych inwestycji w przyszłości

Dopiero zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) w całym obszarze produkcyjno usługowym zapewni, iż niebezpieczne dla zdrowia i środowiska zakłady tam nie powstaną. Poniżej przedstawiamy scenariusz działań podejmowanych z inicjatywy mieszkańców w obawie przed powstaniem zakładu pirolizy w Gminie Rzezawa.

W ostatni piątek na sesji Rady Gminy Rzezawa podjęta została uchwała w sprawie punktowej zmiany MPZP Gminy Rzezawa. Uchwała ta jest początkiem prac nad zmianą planu, na chwilę obecną Gmina nawet nie sprecyzowała, na czym zmiana planu miałaby polegać, a faktyczna zmiana wykluczająca powstanie zakładu pirolizy to kwestia minimum roku.

Słowo „piroliza” poznaliśmy w większości po raz pierwszy w lipcu 2023 roku. Kilkanaście minut sprawdzania w internecie wystarczyło aby zorientować się, iż planowana inwestycja nie będzie dawać bezpiecznych miejsc pracy, ale sama w sobie jest zagrożeniem dla środowiska (nie jest na pewno – jak twierdzili niektórzy –  bezpieczna  jak spalarnia śmieci w centrum Wiednia). Internet jest pełen informacji o uciążliwościach takich inwestycji dla lokalnej społeczności (m.in. częstych pożarach). Nasze obawy wzmacniał fakt, iż dla podobnej inwestycji w Krzeczowie pozytywna decyzja została już wydana przez wójta Mariusza Paleja. Następnie została zaskarżona przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie (RDOŚ), ze względu na brak informacji „o przeprowadzonym postępowaniu z udziałem społeczeństwa, a co za tym idzie, w jaki sposób zostały uwzględnione uwagi i wnioski zgłoszone w związku z udziałem społeczeństwa”. W przypadku inwestycji mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, udział społeczeństwa w podejmowaniu decyzji jest obligatoryjny. Na ten moment sprawa jest nadal w toku.

Rozpoczęliśmy zatem trwającą już 10 miesięcy aktywność, której celem jest zablokowanie tego typu inwestycji na terenie naszej gminy. W naszej ocenie obecna sytuacja wynika przede wszystkim z oporu mieszkańców, którzy poprzez kierowane pisma do RDOŚ, zmusili inwestora do uzupełnienia raportu oddziaływania na środowisko. Jakość merytoryczna uwag mieszkańców była na tyle znacząca, że na ich podstawie RDOŚ przesłała swoje zastrzeżenia do inwestora.

Jesteśmy świadomi, że wyłącznie zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest w stanie zablokować tego typu zagrażające środowisku inwestycje. Zmiana taka zadeklarowana była przez wójta Mariusza Paleja na sesji Rady Gminy Rzezawa w lipcu 2023 roku. We wrześniu 2023 roku, na zebraniu wiejskim w Rzezawie, wójt Mariusz Palej potwierdził rozpoczęcie prac nad zmianą planu, wyłonienie wykonawcy oraz określił termin zmiany MPZP na listopad 2024 roku. Wobec deklaracji wójta Mariusza Paleja, iż jako organ wydający decyzję nie podejmie żadnych działań do momentu otrzymania wszystkich uzgodnień, to mieszkańcy podjęli się merytorycznej analizy raportu oddziaływania na środowisko planowanej inwestycji. Byliśmy przekonani, że nasze działania mające na celu opóźnienie wydania uzgodnienia przez RDOŚ pozwolą zyskać czas niezbędny na zmianę MPZP. Nie trzeba dodawać, iż opracowanie uwag do raportu było wynikiem społecznej pracy mieszkańców (zapoznaniem się z technologią, obszernym raportem inwestora, analizowaniem wielu artykułów naukowych itd.), bez merytorycznego wsparcia ze strony administracji gminnej.
Inwestor uzupełnił raport oddziaływania na środowisko w grudniu 2023 roku.
Z wielkim zaskoczeniem przyjęliśmy informacje z gminy, iż pomimo wcześniejszych deklaracji wójta Mariusza Paleja, nie toczą się żadne prace związane ze zmianą MPZP. Gmina potwierdziła nam te informacje na piśmie, w styczniu 2024 roku informując, że nadal trwają analizy finansowe takiej zmiany oraz podkreślała konieczność zmiany MPZP na 300 ha terenów inwestycyjnych, co związane jest z ryzykiem ogromnych odszkodowań.

Mając poczucie, iż zostaliśmy oszukani, a przedstawione nam obietnice nie zostały spełnione, poinformowaliśmy o sprawie media – w tym telewizję Polsat.

Na sesji w lutym 2024 roku podtrzymana została deklaracja, iż ewentualna decyzja o przystąpieniu do zmiany MPZP zostanie podjęta po zakończeniu analizy finansowej, którą wykonawca ma dostarczyć do końca kwietnia 2024 roku. Zlecenie wykonania analizy finansowej MPZP gmina zleciła dopiero w lutym 2024 roku tj. rok po pojawieniu się wniosku Inwestora o wydanie decyzji środowiskowej, kilka dni po przyjeździe telewizji Polsat i proteście mieszkańców pod budynkiem gminy..

W międzyczasie mieszkańcy sformułowali kolejne pismo z zastrzeżeniami do RDOŚ wskazując na liczne mankamenty raportu oddziaływania na środowisko sporządzonego przez inwestora. Na podstawie m.in. tego pisma, Inwestor został wezwany do poprawy raportu w terminie 9 miesięcy.

Naszym zdaniem to właśnie skala uwag do dokumentacji Inwestora, stoi za jego decyzją o zawieszeniu, a ostatecznie o wycofaniu się z planowanej inwestycji.
Nie jest dla nas zrozumiałe, dlaczego Rada Gminy Rzezawa podjęła decyzję o przystąpieniu do punktowej zmiany MPZP wyłącznie w zakresie działek, na których inwestor planował budowę zakładu pirolizy. Skoro Inwestor nie planuje już takiej inwestycji, to finansowanie tylko takiej zmiany nie wydaje się racjonalne. Dlaczego zmiana nie dotyczy obszaru 300 ha terenów inwestycyjnych, skoro tylko taka zmiana była przedmiotem rzekomych analiz w gminie przez ostatnie 9 miesięcy i takiej zmiany skutki finansowe mają być znane w kwietniu w wyniku zleconej analizy? W wyniku braku konsekwencji i niewsłuchiwaniu się w głos mieszkańców gmina wyda 7380 zł na analizę finansową zmiany MPZP, której nie zamierza przeprowadzać oraz kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych na prace związane z V punktową zmianą MPZP na działkach, na których inwestor nie planuje rzekomo już inwestycji w postaci zakładu pirolizy.
Dlatego też uważamy, iż działania takie nie prowadzą do rozwiązania problemu i nasza aktywność w tej sprawie będzie kontynuowana. Tym bardziej, że przytoczone powyżej chaotyczne działania władz gminnych nie skupiają się na kompleksowym rozwiązaniu problemu a na uspokojeniu emocji społecznych przed zbliżającymi się wyborami.  Apelujemy, aby wójt, prowadząc swoją kampanię wyborczą, nie przypisywał sobie działań, których nie jest autorem. Jego działania sprowadzały się jedynie do przedstawienia do publicznej wiadomości obwieszczeń, które z racji prowadzonego postępowania był zobowiązany realizować.

Mieszkańcy Gminy Rzezawa z inicjatywy NIE dla budowy zakładu pirolizy w Gminie Rzezawa

35 komentarzy

35 Comments

  1. Avatar

    Anonim

    26 marca 2024 godzina 13:26

    Podpisuję się obydwoma rękami pod pismem które artykuuje w sposób jednoznaczny i konkretny wszystkie poczynania wójta zmierzające w kierunku zalegalizowania zakładu pirolizy na terenie gminy. Wszystkie zapewnienia wójta o tym że nie wyda zgody na budowę są działaniami pozorowanym dla zapewnienia sobie reelekcji w czasie wyborów.
    Obronimy się przed niebezpiecznymi dla środowiska inwestycjami tylko wtedy jeżeli wyborcy jaśnie panującemu wystawia ” czerwona kartkę/” podczas wyborów na wójta gminy Rzezawa.

    • Avatar

      Gość

      26 marca 2024 godzina 14:23

      Zgadzam się w zupełności. Mam nadzieję że ten cyrk się skończy i ludzie mądrze wybiorą.

      • Avatar

        Obiektywna Rzezawianka

        26 marca 2024 godzina 17:02

        Ludzie Wy już sami nie wiecie co chcecie… było źle a teraz jest jeszcze gorzej ??? Cieszcie się, że sprawa została zamknięta. Chyba, że chodzi tylko o to, żeby mieszać ludziom przed wyborami.

        • Avatar

          Rzezawa

          26 marca 2024 godzina 19:18

          Sprawa nie jest zamknięta.

        • Avatar

          Adam

          26 marca 2024 godzina 20:37

          W rzezawie zróbcie taki zaklad ciekawe co wtedy rzezawianka powie jak jej przed oknami zakład wybudują

        • Avatar

          DRAGO

          26 marca 2024 godzina 22:02

          Kobieto, myśl! Inwestor wycofał wniosek, ale w KAŻDEJ CHWILI MOŻE ZŁOŻYĆ NOWY, UDOSKONALONY(!). Teraz już wie, jakie są zarzuty i po prostu uprości wniosek tak, aby nie można było postawić tak wielu zarzutów, wystarczy, że trochę „okroi” zakres przedsięwzięcia… Przecież chodzi tylko o to, aby zacząć, a wtedy… „hulaj dusza – piekła nie ma…” Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć i przewidzieć??? NIE MOŻNA DAĆ SIĘ UŚPIĆ!
          A poza tym, dlaczego od momentu złożenia wniosku przez inwestora w UG aż przez pół roku nie zostali o wniosku poinformowani sołtysi, radni i przew. RG (o czym mówili na sesji w lipcu 2023r.). Kogo i jak za to rozliczyli?
          Ponadto dziwi mnie postępowanie wójta, który nie chciał rozmawiać z mieszkańcami o wniosku – twierdząc, że ze względów prawnych ma związane ręce… a niedługo po tym wypowiedział się w pisemnym oświadczeniu z 6.03.2023 r. zobowiązując się do zmiany MPZP w celu zablokowania inwestycji (oświadczenie opublikowane jeszcze przed umorzeniem postępowania w dn.19.03.2023r.).
          Co w sprawie planowanego zakładu zrobili (robią???) sołtys i radni z Rzezawy oraz przewodnicząca RG, ale tak KONKRETNIE. Przecież to oni dobrowolnie zobowiązali się do działania w interesie swoich wyborców! Tymczasem o nasze sprawy walczy grupa Mieszkańców gminy, poświęcając swój czas. NIE-Obiektywna Rzezawianko, niech Cię główka nie boli z powodu wyborów. Martw się raczej o to, abyś Ty i inni mieszkańcy gminy żyli w nieskażonym środowisku.
          Mieszkańcom Gminy Rzezawa z inicjatywy NIE dla budowy zakładu pirolizy w Gminie Rzezawa – wyrażam szczere podziękowania za podjęte działania dla naszego wspólnego dobra. Dalej tak trzymajcie.

        • Avatar

          134

          27 marca 2024 godzina 07:35

          Obiektywna Rzezawianko , albo nie znasz tematu albo nic nie rozumiesz

          • Avatar

            Waga

            27 marca 2024 godzina 17:29

            Obiektywna wielbicielko wojta jak się nie znasz to nie pisz głupot!

    • Avatar

      Mały

      26 marca 2024 godzina 19:18

      Anonim czyli przeciwnik w wyborach

  2. Avatar

    Gość

    26 marca 2024 godzina 16:47

    Chyba czas powiedzieć Stop, czas na zmiany!

  3. Avatar

    Gość P

    26 marca 2024 godzina 16:58

    Brak Wam podstawowej z zakresu Ustawy o planowaniu i zag.przestrzennym albo Jesteście uparci (sorry-już tyle razy pisałem). ZMIANA MPZP czy PUNKTOWA zmiana Planu musi być zgodna lub musi uwzględniać zapisy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy! Tak więc sprawdźcie i porównajcie oba dokumenty. Jeżeli Studium dopuszcza w terenach inwestycyjno-produkcyjnych czy przemysłowych, możliwość lokalizowania przedsiewziec-instalacji znacząco bądź potencjalnie znacząco oddzialywujacych na Środowisko (to musicie być informowani jako Mieszkańcy Gminy – we właściwy, przyjęty przez Gminę, zgodnie z właściwymi przepisami, sposób), to Gmina uwzględniając Wasze rację i Wnioski, winna najpierw była przystąpić do zmiany tego ll dokumentu. Na „dzień dzisiejszy”- przepisy się zmieniają i Gminy będą przystepowac do zastępując ych Studium(nie było Prawm miejscowym!) tzw. Ogolnych planów zagospodarowania (ten dokument będzie już Prawem miejscowym – „Czuj duch” ‼️

    • Avatar

      Rzezawa

      26 marca 2024 godzina 19:24

      2019.12 – Gmina zmienia w Krzeczowie działkę z usługowo-handlowej na przemysłową.
      2020.01 – Inwestor składa wniosek o budowę zakładu pirolizy na tej działce.
      2020.09 – Wójt wydaje zgodę środowiskową.
      Następnie RDOŚ zaskarża decyzję wójta, bo nie konsultował tego z mieszkańcami. Sprawa do dzisiaj w toku.
      2022.12 – Inwestor składa wniosek o budowę zakładu pirolizy w Ostrowie.
      2023.07 – Mieszkańcy dowiadują się o wspomnianym wniosku. Wójt mówi, że omawiał to z radnymi na komisjach. Radni mówią, że ten temat nigdy nie był podejmowany na komisjach.
      Wójt, który ponoć walczył z budową zakładu w Krzeczowie, oburza się na mieszkańców, że śmią nazywać inwestycję spalarnią – sam uważa, że to tylko zakład produkcyjny. Obiecuję zmianę MPZP w listopadzie.
      itd. itd…

      • Avatar

        Józef Słonina

        26 marca 2024 godzina 22:04

        Bardzo chronologiczny opis genezy powstania zdarzenia pod nazwą piroliza w Gminie RZezawa. Warto jeszcze zaznaczyć, że przekształcenie działki w Krzeczowie z terenów uslugowo-handlowej na przemysłową tz dostosowaną pod pirolizę nastąpiło na wniosek właściciela ze środków budżetu gminy i w obecnym czasie wójt również chce przekształcić za gminne pieniądze i być może wypłacić odszkodowanie za zmianę temu samemu podmiotowi. To jest bardzo ciekawa kombinacja.

        • Avatar

          Rzezawa

          27 marca 2024 godzina 11:21

          A jak inwestor wnioskował o zmianę MPZP, to czy we wniosku było uzasadnienie dla takiej zmiany? Innymi słowy, czy inwestor napisał, że chce tam wybudować zakład pirolizy?

      • Avatar

        Józef Słonina

        27 marca 2024 godzina 11:23

        Chronologiczne przedstawienie zdarzeń w temacie pirolizy w Gminie Rzezawa wskazuje jasno jaka to kombinacja:Gmina w 2019 roku przekształcila tereny w Krzeczowie z terenów usługowo-handlowych na tereny przemysłowe z dostosowaniem do pirolizy za pieniądze z budżetu gminy. Obecnie znowu wójt sugeruje, że przekształci ten teren oczywiście z pieniędzy budżetu na tereny nie określił jakie. Aby się nie okazało, ze z powodu tych przekształceń gmina musi jeszcze zapłacić odszkodowanie właścicielowi z tytułu renty planistycznej lub innych niedogodności. Te zmiany muszą robić inne władze bo te jeszcze bardziej zagmatwają temat.

      • Avatar

        Odp.

        28 marca 2024 godzina 12:42

        Tu jest błąd odnośnie Krzeczowa. Miesiące się zgadzają, ale zdarzenia miały miejsce rok później. Odpowiednio: 2020.12; 2021.01; 2021.09.

    • Avatar

      Mariuszek

      26 marca 2024 godzina 20:46

      Komuś się wydaje, że się zna 🙂 Studium jest na takim poziomie ogólności, że spokojnie można wykluczyć tematy typu piroliza (zreszta już w istniejącym planie niektóre tereny wykluczają takie inwestycje). Przecież temat zmiany na 300 ha wymyślili nie mieszkańcy tylko gmina straszać odszkodowaniami – zakiwali się p prostu

      • Avatar

        Gość P

        27 marca 2024 godzina 21:57

        Bajki piszesz – poczytaj o podstawowym i dopuszczalnym przeznaczeniu terenu – i wyciąg konkretne Wnioski.

  4. Avatar

    Krytyk

    26 marca 2024 godzina 18:09

    Wójtowi nie można wierzyć! Oczywiście że te jego zapewnienia są tylko po to aby wygrać wybory ! Jedyna nadzieja na koniec tematu pirolizy to zmiana wojta i rady która aprobuje wszystkie jego decyzje i postanowienia ! Trzeba powiedzieć również dość… dla pączków, kwiatków, czekoladek ,tańców , często nieprześlanych inwestycji które to doprowadzają gminę do ogromnych długów oraz tworzenia dworu w urzedzie z najbliższej swojej i radnych rodziny itp a byłoby jeszcze o czym pisać !

  5. Avatar

    B7uuuuuuuu

    26 marca 2024 godzina 18:55

    Za słoniny 8mln długu za tego poleja ponoć ponad 30 mln potrzeba było skate parków to mamy przyblede z Bochni co tylko ładnie się prezentuje na zdjęciach i zatrudnia swoich zero moralne i zero zasad

    • Avatar

      Rzezawa

      27 marca 2024 godzina 05:00

      Przecież się wycofał, i o to chyba chodziło, a wy ciągle to samo. Teraz tutaj to rylko kampania wyborcza

  6. Avatar

    Taj taj

    26 marca 2024 godzina 19:23

    Za Słoniny inwestycje na poziomie ok 3,3 mln zł (2014 r.) u Palej 20 mln zł (2023r.)

    • Avatar

      Józef Słonina

      26 marca 2024 godzina 20:42

      Porównanie jednego roku nie jest dobrym przykładem, przykładem może być ilość wykonanych długości sieci kanalizacyjnych i procentowy udział mieszkańców w sieci za dwie kadencje Sloniny i Paleja chociaż Paleja była dluższa- otóz 2006-2014 wykonano 42km sieci co stanowi udział 27% dostępności do sieci za kadencji 2014-2023 wykonano 15.3 km sieci co stanowi 4,2% dostępności. Wykonania wartościowe inwestycji można dokonąć lecz trzeba przyjąć wielkość budżetu udział wydatków majątkowych oraz zadłużenie.

    • Avatar

      Świadomy

      26 marca 2024 godzina 20:56

      Przez Paleja ponad 30mln zł długu + 10mln za obsługe zadłużenia

    • Avatar

      Józef Słonina

      26 marca 2024 godzina 21:05

      Nie można i nie należy porównywać w ten sposob wartości gdyż wartości budżetowe na przestrzeni lat są różne np. Budżet Gminy Rzezawa w 2006 roku wynosił ok.15 mln, w 2014 ok. 40 mln zaś w 2023- ok 70mln. Co do zadłużenia najlepiej porównać procentowo do budżety gdyż wartości nominalne nie są odzwierciedleniem rzeczywistości, W 2014 r zadłużenie wynosiło ok,7,6 % w 2024 będzie wynosić ok.56%

      • Avatar

        Szok

        26 marca 2024 godzina 22:10

        SZOK!!!

      • Avatar

        134

        27 marca 2024 godzina 07:38

        Obiektywna Rzezawianko , albo nie znasz tematu albo nic nie rozumiesz

      • Avatar

        134qw

        27 marca 2024 godzina 07:38

        Obiektywna Rzezawianko , albo nie znasz tematu albo nic nie rozumiesz

    • Avatar

      mieszkaniec

      27 marca 2024 godzina 13:26

      A ty swoje taj -taju czy jak ci tam ! Słonina inwestował na miarę posiadanych środków w to co mieszkańcom najbardziej było potrzebne nie mając dostępności do tylu środków z zewnątrz co obecnie panujący ! Dziwi tylko fakt , że skarbnik czuwająca nad budżetem pozwoliła na inwestowanie w większość niepotrzebnych bzdetów z dotacji , gdy własnych środków ubywało i trzeba było zaciągać kolejne kredyty aby wniosek był pozytywnie rozpatrzony ! – Niestety większość rady z szanowną przewodniczącą na czele mieli to gdzieś i akceptowali wszystkie zaścianki PANA! Mieszkańców razi też to,że wójt zniszczył wszystko to zrobili poprzednicy , choćby teren wokół kościoła w Rzezawie ! Wójt siebie uważa za cudotwórcę ! Osobowość narcyza pokazuje na każdym kroku chwaląc się czego to on nie dokonał , a przy okazji nie szczędząc krytyki swoim poprzednikom ! Jedyna nadzieja ,że wybory to zmienią !

  7. Avatar

    bil

    27 marca 2024 godzina 07:07

    Porównywanie kosztów za Słoniny a Paleja to jeden wielki smiech ludzie nie widzą jaka jest roznica w kosztach na przestrzeni lat? kazdy narzeka na infalcje a przeciez ona nie dotyka tylk zwykłych ludzi ale też gminy strostwa czy urzedy marszałkowskie. Oczywiscie przed wyborami najlepiej obrzucac sie błotem i oskarżeniami.

  8. Avatar

    134qw

    27 marca 2024 godzina 07:39

    Obiektywna Rzezawianko , albo nie znasz tematu albo nic nie rozumiesz

  9. Avatar

    Taj taj

    27 marca 2024 godzina 07:55

    Słonina powiedz jak to jest : w 2014 roku inwestycje prowadzone na poziomie 3,3 mln zł, zadłużenie na poziomie ok 10 mln zł, procentowy wskaźnik zadłużenia ok 28%, czyli ok 7 mln zł na przejedzone dobre zabawy z kolesiami

    • Avatar

      Józef Słonina

      27 marca 2024 godzina 11:30

      Chciałbym żebyś widział, że zadłużenie to wartość liczona narastająco natomiast wartość inwestycji wyciągnąłeś z jednego roku. Ja bym sugerował aby lekturą stała się ustawa o dochodach i wydatkach samorządu terytorialnego. Na naukę nigdy nie jest zapóżno

  10. Avatar

    Taj taj

    27 marca 2024 godzina 13:41

    OK, dla zobrazowania poziom inwestycji u Słoniny : wartość inwestycji ok : 2010r.-3,0 mln zł : 2011r. – 5,4 mln zł ; 2012 r.- 3,6 mln zł, 2013 r. – 7,5 mln zł; 2014r. – 3,3 mln zł ;;;; poziom inwestycji u Paleja ok : 2019r. – 11,4 mln zł; 2020r. – 10,8 mln zł; 2021r.-9,5 mln zł; 2022r.- 11,8 mln zł; 2024r.-20,1 mln zł . Widać gołym okiem różnicę kto pracuje a kto się obijał 🙂

  11. Avatar

    Anonim

    28 marca 2024 godzina 13:04

    Trwa licytacja ile inwestycji wykonano w kadencji 2006 do 2014 oraz w kadencji 2014 do 2024 takie dane można porównywać tylko przez pryzmat potrzeb i przydatności dla mieszkańców gminy zaś takie porównywanie budżetów nie jest w żaden sposób reprezentatywne ze względu na dostępność środków unijnych które rokrocznie kilkakrotnie zwiększaly budżety samorządowe w każdej gminie w Polsce. Może ktoś pamięta ile kilometrów sieci kanalizacyjnych i wodociągowych bylo w gminie Rzezawa już w roku 2006.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra